Udržať si štíhlu postavu a dobrú kondíciu dáva niekedy poriadne zabrať. Aktívny pohyb však nie je všetko. Ak chcete byť dlhodobo fit, musíte zmeniť aj svoj prístup k jedlu. Váš jedálniček by tak mal prejsť základnými zmenami. Ktoré štyri druhy potravín by ste doň mali rozhodne zahrnúť?
Odporúčame: Trendy náušnice pre rok 2021: Ktoré by nemali chýbať v tvojej šperkovnici?
Potraviny bohaté na vitamín C
Céčko si môžete do tela, samozrejme, dostávať aj pomocou toboliek zakúpených v lekárni. Avšak mali by ste ho užívať aj prirodzenejšou formou, a to prostredníctvom potravín. Na tento vitamín, ktorý mimochodom zohráva vážnu rolu v stave vašej imunity a ovplyvňuje aj kvalitu vlasov, nechtov a pokožky, je bohatých hneď viacero dobrôtok. Zo zeleniny je to najmä brokolica, cibuľa, paprika či špenát. Z ovocia všetky citrusové plody, potom kivi, papája, mango, čierne ríbezle a všeobecne červené ovocie. Vo vašej kuchyni by nemali chýbať ani čerstvé bylinky.
Zelená zelenine a čajom
A zelená na dvakrát. Práve zelená zelenina patrí totiž k priem čarovným druhom potravín, ktoré sú plné antioxidantov, vitamínov a minerálov. Zároveň je nenahraditeľná pre zdravie tráviaceho traktu. Jedzte preto kapustu, špenát, brokolicu, reďkovky, repu a šťaveľ, rovnako ako bylinky (petržlen, bazalku, oregano, mätu, rozmarín, bobkový list a tymian). Keď už spomíname bylinky, veľmi potrebnou súčasťou vášho fit jedálnička by mali byť aj bylinkové čaje. Taký čaj zo žihľavy vás napríklad skvele prečistí. Zelený čaj zas obsahuje dôležité množstvo antioxidantov (polyfenolov a flavinov), ktoré sú potrebné pre vnútornú regeneráciu buniek, chránia pleť a robia ju odolnejšou proti vplyvom vonkajšieho prostredia. Vypite denne aspoň tri štyri hrnčeky.
Odporúčame: TOP prírodné afrodiziakum z Brazílie: Poznáš túto užitočnú rastlinu?
Bohaté na omega-3 kyseliny
Dobre hádate, máme na mysli oleje. Vynikajúci je napríklad repkový olej, ale aj olej v orechoch, ľane a tučných rybách ako je tuniak, či sardinky. Omega-3 kyseliny pomáhajú pevnosti a obnove buniek. Chránia pleť pred poškodením aj vonkajšími vplyvmi, zastavujú proces starnutia buniek vyvolaný napríklad slnečnými lúčmi a spomaľujú tvorbu vrások.
Morské riasy
Ak ste sa im doteraz vyhýbali, je na čase to napraviť. Morské riasy (surové, ale tiež tepelne spracované) obsahujú totiž množstvo minerálov a stopových prvkov ako je jód, železo, horčík, vápnik, fosfor a selén. Už jedna lyžica rias denne pomôže organizmu správne riadiť metabolizmus. Súčasťou rias sú aj antioxidanty, ktoré zabraňujú nielen starnutiu, ale tiež tvorbe nepríjemných ochorení.
Odporúčame: Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?