Časté spúšťače migrény: TOTO môže byť aj tvoj problém

Mnohí si ju zamieňajú s bolesťou hlavy, no pravdou je, že Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka. Migréna sa vyznačuje pulzujúcou bolesťou, ktorá sa zvyčajne prejavuje na jednej strane hlavy. Najnepríjemnejšie na nej je jej dĺžka trvania. Pri najlepšom môže trvať len pár hodín no v krajných prípadoch aj niekoľko dní. Okrem bolesti sa môže dostaviť nevoľnosť, vracanie, ale aj citlivosť na zvuky či svetlo. Preto odborníci uvádzajú, že pri migréne je najideálnejšie zatvoriť sa do tichej a tmavej miestnosti, kde pacienta nik a nič nebude rušiť.

Migréna môže mať 2 podoby, a to:

  • migréna bez aury – až 80 % pacientov nepociťuje žiadne ďalšie sprievodné príznaky, respektíve signály, ktoré by naznačovali, že sa blíži intenzívna bolesť hlavy.
  • migréna s aurou – 20 % pacientov pociťuje záblesky svetla (tzv. cikcakové videnie), ktoré netrvajú viac ako 60 minút. Po nich nastáva intenzívna bolesť hlavy, teda migréna.

A čo to vlastne tá migréna je? Ide v podstate o chronické záchvatové ochorenie, ktoré postihuje cievy v mozgu. Podľa štatistík ňou trpia najmä ženy (údajne až 3x viac než muži), no v ojedinelých prípadoch sa môže prejaviť aj u detí – no to skôr výnimočne. Migréna sa najčastejšie prejavuje ako tupá bolesť, ktorá sa v priebehu niekoľkých minút môže rozvinúť do pulzujúcej bolesti. Bolesť vystreľuje predovšetkým od spánkov, do prednej i zadnej časti hlavy a výnimkou nie sú ani oči.

Zaujme ťa tiež: Čo je trombóza? Spoznaj hlavné rizikové faktory i prejavy ochorenia!

čo spôsobuje migrénu

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie spúšťače migrény

  • Stres – pri stresových udalostiach telo produkuje hormóny, ktoré sa napínajú a telo dostávajú do akéhosi bojového režimu. Tým, že sa svaly napínajú, dochádza k bolesti hlavy, ktorá sa môže zintenzívniť. Pokiaľ sa stresu nezbavíte, môžete sa ocitnúť v bludnom kruhu migrén.
  • Nekvalitný spánok – spánok je potrebný na regeneráciu celého nášho tela. Ak je náš spánok nedostatočný, nekvalitný alebo prerušovaný, ste automatický náchylnejší na vznik migrény. Podľa odporúčaní by mal každý dospelý človek spať 7 až 8 hodín denne. Zrobte všetko pre to, aby ste podporili svoj spánkový cyklus. To znamená, že by ste mali spať vo vyvetranej miestnosti, nemalo by vás rozptyľovať svetlo, hluk a ani mobilný telefón.
  • Hormóny – najmä ženy trpia výkyvmi hormónov v tele, a to v podstate každý mesiac, preto sú náchylnejšie na migrény. Migrény môžu byť súčasťou PMS, no môžu sa objaviť aj v tehotenstve.
  • Kofeín a alkohol – čo sa týka alkoholu, tak rizikové je predovšetkým červené víno, ktoré môže byť spúšťačom migrény. A čo sa týka kofeínu, tak v malom množstve dokáže príznaky migrény zmierniť. No vo veľkom množstve môže pôsobiť úplne opačne, a teda môže byť spúšťačom migrény.
  • Jedlo a potraviny – predovšetkým priemyselne spracované potraviny sú spúšťačmi migrény. Ak sa chcete vyhnúť bolesti hlavy, mali by ste skôr konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu, čerstvé mäso a ryby, celozrnné produkty. Naopak, z jedálnička by ste mali vyradiť čokoládu, fermentované a nakladané potraviny, potraviny s obsahom histamínu, zrejúce syry, výrazne aromatické jedlá.
  • Svetlo – či už umelé alebo prirodzené, patrí k spúšťačom migrény. Najnáročnejšie je prudké denné svetlo, blikajúce žiarovky či neónky (tie sa ešte v menšom používajú).
  • Pachy – niektoré nepríjemne vône môžu aktivovať nervové receptory zodpovedajúce za vznik pulzujúcej bolesti hlavy. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa silným parfumom či vonným prípravkom. Nepríjemné môžu byť aj chemikálie v čistiacich prípravkoch.

Pozri tiež: Stonkový zeler je obľúbený nielen medzi celebritami: Je na ňom niečo špeciálne?

čo pomáha na migrénu

Zdroj: Shutterstock®

Ako migrénu liečiť?

Pri liečbe migrény je vhodné siahnuť po voľnopredajných analgetikách s obsahom paracetamolu, ibuprofenu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Okrem toho je vhodné upraviť svoj životný štýl a celkovú životosprávu. Ak sa chcete vyhnúť intenzívnej bolesti hlavy, ktorú spôsobuje migréna, tak:

  • skúste relaxačné cvičenia,
  • majte dostatok pohybu na čerstvom vzduchu,
  • vyskúšajte terapiu smiechom alebo muzikoterapiu,
  • vyskúšať môžete aj aromaterapiu,
  • doprajte si masáž krku a šije,
  • vyskúšajte bylinky na bolesť hlavy – majorán, rozmarín, levanduľa, archangelika, pupalka a pod.

Inšpiruj sa: Je harmančekový olej receptom na zdravie? Za vyskúšanie určite stojí!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

30.06.2021 19:03

Migrénu mávam zriedka, no je to fakt nepríjemná bolesť.. Nevedela som ,že spúšťačom migrény môže byť aj svetlo a pachy.. U mňa je to väčšinou stres a hormony .

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.07.2021 06:20

Nepríjemný problém nejedného z nás.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

01.07.2021 12:23

Nepríjemné ochorenie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.