Sú považované za akúsi čističku nášho tela, ktorej dávame pomerne často zabrať, a to tým, čo bežne konzumujeme a vkladáme do úst. Málokto si to uvedomuje, ale našim životným štýlom im škodíme a často nevedomky prispievame k rôznym zdravotným problémom, ktoré ich ohrozujú.
Obličky predstavujú párový orgán, ktorý je zodpovedný za filtrovanie odpadových produktov. Obličky takisto uvoľňujú hormóny, ktoré regulujú krvný tlak a rovnako sú zodpovedné za tvorbu moču. Obličky sú takisto akousi čističkou, ktorá nám pomáha zbavovať sa toxínov v tele. Sú také dôležité, no častokrát si to ani neuvedomujeme. Ich nevyhnutnosť si uvedomujeme až vtedy, keď začneme pociťovať nejaké zdravotné problémy s nimi spojené. Keď nás postihne bolesť chrbta, začíname Googliť, že kde bolia obličky alebo kde sa obličky nachádzajú, poprípade či môže ísť o neslávne obličkové kamene. Namiesto toho by sme mali skôr vyhľadávať spôsoby, ako prečistiť obličky a ako zregenerovať obličky prírodnou cestou. Zdravá strava je to, čo môže zdravie obličiek podporiť. Aké potraviny teda konzumovať a podporiť tak zdravie obličiek?
Príčiny bolesti obličiek
Aby sme obličky udržali v dobrej kondícii, je vhodné z času na čas dopriať si obličkový detox, vďaka ktorému sa obličky prečistia. V tomto prípade je vhodné zredukovať množstvo sodíka, draslíka a fosforu, ktorý prijímame – obličky totižto majú problém tieto minerály filtrovať, v dôsledku čoho ich zaťažujú. No zo všetkého najviac je vhodné vedieť, kedy taký detox podstúpiť. Signálom môže byť ich bolesť, zmena farby moču alebo aj krv v moči. A aké sú príčiny bolesti obličiek?
- Infekcie močových ciest a zápal obličiek
- Obličkové kamene
- Cukrovka
- Vysoký krvný tlak
- Polycystické obličky
- Nadmerné užívanie alkoholu
Odporúčame: Ako funguje delená strava? Spoznaj jej princípy, výhody aj nevýhody!
Ako podporiť zdravie obličiek? Skúste potraviny pre obličky!
Ako sme naznačili už vyššie, naša strava je to, čo je v prípade obličiek najdôležitejšie. Keďže obličky filtrujú všetky toxíny, ktoré sa do nášho tela dostávajú, je vhodné v prvom rade obmedziť konzumáciu potravín, ktoré ich zaťažujú najviac. Napríklad také avokádo je síce zdravé, ale obsahuje veľké množstvo draslíka, ktoré môže spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Podobne to je aj v prípade banánov alebo mäsa. Mäso obsahuje vysoké množstvo purínov, ktoré stimulujú tvorbu kyseliny močovej – tá je najčastejšou príčinou vzniku obličkových kameňov. A naopak, aké potraviny konzumovať pre podporu zdravia obličiek?
- BRUSNICE – tie sú najčastejšie spájané s močovými cestami, no tiež chránia obličky pred infekciami. Je možné konzumovať ich sušené, ale aj vo forme džúsu.
- KARFIOL – zelenina bohatá na vitamín C, vlákninu a kyselinu listovú. Karfiol pôsobí aj ako diuretikum, ktorý pomáha prečisťovať obličky. Je vhodné konzumovať ho aj pri obličkových kameňoch.
- ČUČORIEDKY – sú plné antioxidantov, ktoré chránia pred cukrovkou, srdcovými ochoreniami a tiež podporujú zdravie obličiek, dokonca ich prečisťujú a chránia pred zápalovými ochoreniami.
- ČEREŠNE – sezónne ovocie, ktoré by sme si v lete mali dopriať do sýtostí. Obsahujú veľké množstvo antioxidantov a zároveň disponujú protizápalovými účinkami.
- CESNAK – vyniká protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami, ktoré podporujú aj obličky. Navyše chráni obličky aj pred poškodením ťažkými kovmi.
- JABLKÁ – podporujú trávenie, ale aj zdravie obličiek. Obličkám pomáhajú s detoxom a tiež znižujú riziko vzniku infekcie močových ciest.
- ČERVENÁ PAPRIKA – obsahuje vlákninu, kyselinu listovú, lykopén a tiež vitamíny. Neobsahuje látky (alebo len malé množstvo), ktoré by zaťažovali obličky, ba práve naopak, látky v nej obsiahnuté pomáhajú rozkladať toxíny v krvnom obehu, vďaka čomu nezaťažujú obličky.
Zaujme ťa: Čo je propolis? Objav jeho jedinečné účinky a spôsoby využitia!