Možno sa vám javí ako zriedkavé ochorenie, no čísla ukazujú pravý opak. Schizofrénia je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) jednou z najrozšírenejších psychických ochorení, ktoré trápi viac, ako 21 miliónov ľudí na svete.
Preto je celkom možné, že postihuje aj niekoho, koho poznáte. Naučte sa preto rozpoznať strašidelné príznaky schizofrénie a ak je to potrebné, upozornite na ňu! Neliečená schizofrénia je totiž veľmi nebezpečná, najmä pre samotného pacienta.
U koho sa môže rozvinúť schizofrénia?
Schizofrénia môže postihnúť každého bez ohľadu na pohlavie či etnickú príslušnosť. Väčšinou postihuje ľudí vo veku 16 až 30 rokov, pričom je štatisticky veľmi zriedkavé, že sa príznaky ochorenia prejavia po 45. roku života či v útlom veku do 16 rokov. Príznaky ochorenia sa zväčša u mužov prejavia skôr ako u žien.
Čo presne schizofréniu spôsobuje, nie je doposiaľ známe. Môže to byť zmes mnohých faktorov, napríklad rodinná história, genetická predispozícia, určitá štruktúra mozgu, rôzne traumy (napr. strata blízkej osoby, či zamestnania, neúspech, týranie, šikana).
Pozri aj: Uhas svoj smäd vodou! Poradíme ti, ktorá voda je najzdravšia
Príznaky schizofrénie
Ako sa teda schizofrénia prejavuje?
- Halucinácie sú jedným z najznámejších prejavov schizofrénie vôbec. Schizofrenik teda často vidí a počuje to, čo iní ľudia nie.
- Sebaklam je ďalší častý príznak schizofrénie. Schizofrenici často sami seba presviedčajú o skutočnostiach, ktoré nie sú ani zďaleka pravdivé.
- Paranoja je posledným základným prejavom tohto duševného ochorenia. Schizofrenici naozaj veria, že iní ľudia sú proti nim sprisahaní, čo ich až doslova desí.
Okrem týchto najčastejších a zároveň najznámejších príznakov schizofrénie, poznáme aj ďalšie sprievodné, ktoré sa často môžu zameniť za prejavy depresie či iných, oveľa ľahších ochorení. Ani tie však netreba podceniť a ignorovať.
Patrí medzi ne napríklad:
- strata chuti do života, prípadne zanechanie obľúbených aktivít,
- zanedbanosť výzoru, obydlia,
- neschopnosť nadväzovať logické spojitosti,
- vymýšľanie slov (schizofrenici často nedávajú zmysel),
- neustále opakovanie určitých pohybov,
- nálada kolíše medzi dvoma pólmi – dobrá a zlá,
-
veľké lipnutie na veciach,
-
zábudlivosť, popletenosť,
-
rýchly nástup hnevu alebo rozrušenia.
Bude sa ti páčiť: Mávaš problémy s ranným vstávaním? Tento ranný rituál ti zmení život!
Liečba schizofrénie
Schizofrénia, podobne ako iné psychické ochorenia, nie je spravidla úplne vyliečiteľná. Avšak správna liečba je dôležitá. Dostupné sú viaceré postupy, ktoré ju síce nedokážu úplne eliminovať, ale pomôžu zmierniť prejavy a dostať ju pod kontrolu.
Pred nasadením liečby je nevyhnutná dôsledná diagnostika, ktorá ale býva v prípade duševných ochorení obvykle náročná. Pacient, takpovediac, musí spĺňať viacero oficiálnych diagnostických kritérií, aby lekár mohol vysloviť finálnu diagnózu.
V rámci liečby sa uplatňujú medikamenty, pacientovi sú teda podávané lieky. Využívajú sa rôzne druhy psychoterapií, vrátane kognitívno-behaviorálnej terapie. Význam majú rôzne režimové opatrenia, podpora okolia a v prípade potreby môže byť nevyhnutná aj hospitalizácia. Liečba schizofrénie musí byť komplexná a dlhodobá.
Mýty o schizofrénii
Schizofrénia je nepochybne závažné ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu na to, aby mohol postihnutý človek žiť plnohodnotný život. Niekedy sú pre schizofrenikov najťažšie bežné životné situácie, ako práca či rodinné vzťahy. Existuje však niekoľko mýtov o schizofrénii, ktorým by ste nemali veriť.
- Schizofrenik je rozdvojená osobnosť. Ide azda o jeden z najväčších mýtov o tejto chorobe. Schizofrenici majú skôr zlé vnímanie sveta alebo dokonca strácajú zmysel pre realitu, netrpia však poruchou rozdvojenej osobnosti.
- Schizofrenik je nebezpečný. Mnoho ľudí si myslí, že schizofrenici sú agresívni a násilní. Aj keď tento fakt navodzuje mnoho hollywoodskych filmov, väčšina schizofrenikov nie je násilných ani nebezpečných. Ak niektorý z nich niečo nebezpečné vykoná, býva to často kvôli iným psychickým problémom, napríklad traumám z detstva.
- Ak je rodič schizofrenik, bude schizofrenikom aj dieťa. Posledný najväčší mýtus je práve toto. Ak má schizofréniu váš rodič, je istá malá šanca, že ňou budete neskôr trpieť aj vy. Ak malo schizofréniu viac členov vašej rodiny, riziko sa logicky zvyšuje.
Aktualizovaný článok: 30.6.2023