Degenerácia makuly predstavuje spravidla vekom podmienený zdravotný problém, ktorého riziko výskytu rastie spolu so zvyšujúcim sa vekom. Toto ochorenie postihuje zrak človeka a prejavuje sa najmä zhoršenou kvalitou videnia. Mohlo by sa na prvý pohľad zdať, že degenerácia makuly je prirodzeným javom, ktorý sa v dôsledku starnutia vyskytne prakticky u každého jedinca. Na jej rozvoj však môže mať vplyv viacero faktorov. Zároveň je známych viacero spôsobov prevencie tohto zdravotného problému, teda spôsobov, ako znížiť riziko výskytu problémov so zrakom. Čo je degenerácia makuly a ako jej predchádzať?
Čo je makulárna degenerácia?
Makulárna degenerácia, nazývaná tiež vekom podmienená degenerácia makuly, predstavuje ochorenie očí, ktoré postihuje sietnicu oka a postupne vedie k strate centrálneho videnia. Pri degenerácii makuly dochádza k poškodeniu buniek na sietnici oka, a to najmä na časti zvanej makula. Makula, nazývaná aj žltá škvrna, je najcitlivejším miestom očnej sietnice, ktoré je charakteristické najväčšou hustotou čapíkov. Ide o miesto najostrejšieho videnia, v ktorom sa sústreďujú prichádzajúce svetelné lúče. Zníženie citlivosti oka v tomto mieste z dôvodu degenerácie tak má za následok poruchy videnia.
Makulárna degenerácia je často spájaná najmä s vyšším vekom. Jej výskyt postupne rastie u ľudí nad 50 rokov, pričom postihuje približne až tretinu populácie vo veku nad 70 rokov. Ide však o multifaktoriálne ochorenie a vyšší vek nie je jediným rizikovým faktorom. Na rozvoj degenerácie makuly vplýva aj genetická predispozícia, fajčenie, zlá životospráva či iné ochorenia jedinca (vysoký tlak, cukrovka). Častejšie sa toto ochorenie vyskytuje napríklad u ľudí so svetlou pokožkou a svetlými očami, ako aj u ženského pohlavia.
Na degeneráciu makuly upozorňujú tieto príznaky:
- postupné zhoršovanie kvality videnia až úplná strata zraku,
- zvýšená citlivosť na svetlo,
- sivé tiene alebo čierne škvrny v strede videnia, pričom periférne videnie je dlho neporušené,
- problémy s čítaním (napr. vypadávanie písmen), rozpoznávaním farieb alebo tvárí, sledovaním TV a pod.,
- výpadok centrálnej časti zorného poľa,
- deformácie vnímaného obrazu,
- rozmazané videnie,
- neschopnosť zaostriť zrak na predmet.
Pozri aj: Aké majú hroznové jadierka účinky? Z hrozna ich už nevypľuješ!
K prevencii problému prispejú aj bobule goji
Možnosti liečby makulárnej degenerácie sú i dnes značne obmedzené. Rozvinuté ochorenie prakticky nie je možné úplne odstrániť, liečba je zameraná skôr na ochranu zraku pred ďalším poškodením. Práve preto je potrebné myslieť hlavne na prevenciu tohto zdravotného problému, ktorá spočíva v eliminovaní niektorých rizikových faktorov. Jedným z rizikových faktorov makulárnej degenerácie je i nevhodný spôsob stravovania. Najmä strava chudobná na rôzne antioxidanty a vitamíny môže mať významne negatívny vplyv na naše oči a zrak.
K prevencii makulárnej degenerácie je preto možné prispieť v prvom rade vhodne zvolenou stravou. Nedávna štúdia publikovaná v časopise Nutrients priniesla v súvislosti s prevenciou makulárnej degenerácie zaujímavé výsledky. Z výsledkov štúdie vyplynulo, že pravidelná konzumácia bobúľ goji pomáha zvyšovať hustotu makulárneho pigmentu, čo prispieva k zníženiu rizika alebo oddialeniu rozvoja makulárnej degenerácie.
Makulárny pigment tvoria látky zo skupiny karotenoidov, a to luteín, mezo-zeaxantín a zeaxantín, ktoré majú antioxidačné pôsobenie a ktoré je možné bežne získať zo stravy. A práve drobné červené bobule goji, plody kustovnice čínskej, sú skvelým zdrojom spomínaných karotenoidov, ale aj ďalších látok, ktoré sú dôležité pre dobrý zrak.
Hlavné výhody konzumácie bobúľ goji:
- sú zdrojom mnohých látok s antioxidačnými účinkami – luteín, zeaxantín, betakarotén, vitamín C,
- sú slušným zdrojom bielkovín aj vlákniny,
- telu doplnia aj železo, vápnik, fosfor a ďalšie minerálne látky a stopové prvky,
- majú priaznivý vplyv na činnosť imunitného systému,
- majú pozitívny vplyv na funkciu zraku,
- vďaka antioxidantom chránia bunky pred voľnými radikálmi, čím prispievajú k prevencii mnohých chorôb,
- priaznivo vplývajú na hladinu cukru v krvi aj cholesterol,
- podporujú zdravie pokožky a vlasov,
- sú pre telo zdrojom energie,
- prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu.
Pozri aj: Slezina vie človeka poriadne potrápiť. Ako sa prejaví jej zväčšenie?
Ďalšie spôsoby prevencie makulárnej degenerácie
K prevencii a zníženiu rizika makulárnej degenerácie je možné prispieť mnohými ďalšími spôsobmi. Okrem konzumácie goji bobúľ je možné do jedálnička zaradiť i ďalšie potraviny, ktoré sú zdrojom spomínaných karotenoidov. Pre ochranu zraku je potrebné konzumovať zdroje luteínu, zeaxantínu, betakaroténu, ale aj vitamínu A a C, selénu či zinku. V jedálničku je vítaná listová zelenina (kel, špenát), oranžové plody (mrkva, tekvica, papája, marhule), čučoriedky, mastné ryby, orechy či vajcia.
V rámci prevencie makulárnej degenerácie sa uplatňuje aj:
-
dostatočné chránenie očí pred slnečným žiarením (napr. pomocou kvalitných slnečných okuliarov),
- nefajčenie,
- udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti,
- úprava vysokého krvného tlaku,
- pravidelná návšteva očného lekára (pre včasné podchytenie vznikajúceho problému).
Pozri aj: Kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých 2022: Kedy a proti čomu sa očkuje?