Domáci obklad na boľavé kĺby: Za vyskúšanie nič nedáš!

Medzi nami sú dva druhy ľudí – tí, ktorí ignorujú akúkoľvek bolesť a tí, ktorí s každou bolesťou utekajú hneď k lekárovi. Sú to v podstate hypochondri, ktorí si vždy nájdu nejakú zámienku na to, aby mohli zájsť k lekárovi. Aby si mohli vysedieť niekoľko hodín v čakárni a nakoniec sa dozvedeli, že im v podstate nič nie je. No pokiaľ sa jedna o akúkoľvek bolesť, tak je vhodné obrátiť sa aj na naše babičky a ich rady, ktoré sú na nezaplatenie. Babičky totižto využívajú silu prírody pri liečbe mnohých zdravotných problémov.

Bolesť kĺbov môže mať viacero príčin. V prvom rade môžeme hovoriť o zápalovom procese v kĺboch, ktorý spôsobuje ich bolesť. Dokonca v niektorých prípadoch môže obmedziť aj hybnosť kĺbu. Niekedy ide o geneticky podmienenú bolesť, no v niektorých prípadoch môžeme hovoriť o rôznych spúšťačoch, ktoré bolesť spôsobujú. Často to môže byť vírus alebo infekcia a dokonca aj nadmerný a dlhotrvajúci stres.

Odporúčame: Účinná bylinka na poruchy trávenia: Ako ti pomôže horká ďatelina?

obklad na kĺby

Zdroj: Shutterstock®

Teplý alebo studený obklad?

Na bolesť kĺbov a jej zmiernenie najčastejšie pomáha obklad. A to buď teplý alebo studený. Je však dôležité vedieť, kedy po akom obklade siahnuť. Pri opuchnutých a boľavých kĺboch je vhodné využiť chladivé účinky studeného obkladu, ktorý dokáže opuch stiahnuť. Studené obklady sú najlepšie pri zápalových ochoreniach a hlavne v prípadoch, keď je choroba spôsobujúca bolesť kĺbov v aktívnom stave.

Ak je choroba v neaktívnom stave, čiže nejde o žiadne zápalové ochorenie, tak môžete vyskúšať účinky teplého obkladu. Vhodné je pridať si do kúpeľa eukalyptový olej, ktorý zlepšuje prekrvenie a tým prispieva k zmierneniu bolesti.

ako zmierniť bolesť kĺbov

Zdroj: Shutterstock®

Čo však radia babičky?

Naše babičky využívajú na bolesť kĺbov predovšetkým arniku horskú, ktorá najlepšie pôsobí vtedy, keď ju pridáte do maste. Masť z arniky prispieva k zmierneniu bolesti kĺbov a celkovo k zlepšeniu ich hybnosti. Pri reumatickej bolesti je vhodné využiť účinky žihľavy, ktorá má detoxikačné a odvodňovacie účinky. Stačí ju zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať. Žihľavový čaj by ste si mali dopriať 3-krát denne.

Skúsiť môžete aj medový obklad. Kvalitný med aplikujte na boľavé kĺby a nechajte pôsobiť. Pre lepšie účinky sa odporúča zmiešať med s nastrúhaným chrenom. Rovnako aplikujte na boľavé kĺby a prekryte potravinovou fóliou.

Skvelo pôsobí aj kapusta alebo lopúch. Kapustový list alebo lopúch jemne naklepte a dajte zohriať na radiátor. List následne priložte na boľavý kĺb a zabaľte igelitom. List tak môžete nechať pôsobiť počas celej noci.

Zaujme ťa: Ako na lepší spánok počas choroby? Tu je 7 vecí, ktoré určite pomôžu!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE