Medzi nami sú dva druhy ľudí – tí, ktorí ignorujú akúkoľvek bolesť a tí, ktorí s každou bolesťou utekajú hneď k lekárovi. Sú to v podstate hypochondri, ktorí si vždy nájdu nejakú zámienku na to, aby mohli zájsť k lekárovi.
Aby si mohli vysedieť niekoľko hodín v čakárni a nakoniec sa dozvedeli, že im v podstate nič nie je. No pokiaľ sa jedna o akúkoľvek bolesť, tak je vhodné obrátiť sa aj na naše babičky a ich rady, ktoré sú na nezaplatenie. Babičky totižto využívajú silu prírody pri liečbe mnohých zdravotných problémov.
Príčiny bolesti kĺbov
Bolesť kĺbov môže mať viacero príčin. V prvom rade môžeme hovoriť o zápalovom procese v kĺboch, ktorý spôsobuje ich bolesť. Dokonca v niektorých prípadoch môže obmedziť aj hybnosť kĺbu. Niekedy ide o geneticky podmienenú bolesť, no v niektorých prípadoch môžeme hovoriť o rôznych spúšťačoch, ktoré bolesť spôsobujú. Často to môže byť vírus alebo infekcia a dokonca aj nadmerný a dlhotrvajúci stres.
Bolesť môže súvisieť aj s opotrebovaním kĺbovej chrupavky, najmä u starších ľudí alebo pri nadmernom fyzickom zaťažení. Degeneratívne zmeny, ako napríklad artróza, vedú k zhoršenej pohyblivosti a trvalej bolesti, ktorá sa zhoršuje pri námahe. Rizikovým faktorom je aj nadváha, ktorá zvyšuje tlak na nosné kĺby, najmä kolená a bedrá.
Medzi ďalšie príčiny patrí nedostatok pohybu, nesprávna poloha pri sedení, oslabené svalstvo v okolí kĺbu či nevhodná obuv. Niekedy sa bolesti objavujú aj ako následok iného ochorenia – napríklad pri autoimunitných chorobách, ako je reumatoidná artritída alebo lupus. Vždy je dôležité vnímať bolesť ako signál, že niečo v tele nie je v rovnováhe.
Shutterstock®Teplý alebo studený obklad na boľavé kĺby?
Na bolesť kĺbov a jej zmiernenie najčastejšie pomáha obklad. A to buď teplý alebo studený. Je však dôležité vedieť, kedy po akom obklade siahnuť. Pri opuchnutých a boľavých kĺboch je vhodné využiť chladivé účinky studeného obkladu, ktorý dokáže opuch stiahnuť. Studené obklady sú najlepšie pri zápalových ochoreniach a hlavne v prípadoch, keď je choroba spôsobujúca bolesť kĺbov v aktívnom stave.
Ak je choroba v neaktívnom stave, čiže nejde o žiadne zápalové ochorenie, tak môžete vyskúšať účinky teplého obkladu. Vhodné je pridať si do kúpeľa eukalyptový olej, ktorý zlepšuje prekrvenie a tým prispieva k zmierneniu bolesti.
Čo však radia babičky?
Naše babičky využívajú na bolesť kĺbov predovšetkým arniku horskú, ktorá najlepšie pôsobí vtedy, keď ju pridáte do maste. Masť z arniky prispieva k zmierneniu bolesti kĺbov a celkovo k zlepšeniu ich hybnosti. Pri reumatickej bolesti je vhodné využiť účinky žihľavy, ktorá má detoxikačné a odvodňovacie účinky. Stačí ju zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať. Žihľavový čaj by ste si mali dopriať 3-krát denne.
Medový obklad na boľavé kĺby
Skúsiť môžete aj medový obklad. Kvalitný med aplikujte na boľavé kĺby a nechajte pôsobiť. Pre lepšie účinky sa odporúča zmiešať med s nastrúhaným chrenom. Rovnako aplikujte na boľavé kĺby a prekryte potravinovou fóliou.
Kapusta alebo lopúch
Skvelo pôsobí aj kapusta alebo lopúch. Kapustový list alebo lopúch jemne naklepte a dajte zohriať na radiátor. List následne priložte na boľavý kĺb a zabaľte igelitom. List tak môžete nechať pôsobiť počas celej noci.
Ďalšie bylinkové triky proti bolesti kĺbov
Popri klasických bylinách ako žihľava či arnika môžete siahnuť aj po menej známych, no účinných pomocníkoch.
- Napríklad rozmarínový olej má zahrievacie a protibolestivé účinky – pár kvapiek môžete pridať do kúpeľa alebo použiť na jemnú masáž.
- Levanduľa zasa uvoľňuje napätie, zmierňuje zápaly a upokojuje celé telo.
- Za zmienku stojí aj ďumbierový zábal – čerstvo nastrúhaný ďumbier (zázvor) premiešajte s trochou kokosového oleja a naneste na boľavý kĺb. Nechajte pôsobiť 20 minút a následne opláchnite.
- Kostihoj lekársky (symphytum) je ďalšou klasikou – ideálne vo forme domácej masti alebo obkladu.
Tieto prírodné recepty môžete kombinovať podľa toho, čo máte práve doma.
Shutterstock®Pohyb a výživa pri bolesti kĺbov
Aj keď to môže znieť nelogicky, pri bolesti kĺbov je pohyb veľmi dôležitý. Samozrejme, nie akýkoľvek – vyhýbajte sa nárazovým športom, dlhému státiu či prudkým pohybom. Namiesto toho stavte na šetrnú aktivitu, ako je plávanie, nordic walking, joga alebo cvičenie na fitlopte. Pravidelný pohyb pomáha zlepšiť prekrvenie, spevniť okolie kĺbov a znížiť tuhosť. Aj niekoľko minút denne môže urobiť rozdiel.
Rovnako dôležitá je aj výživa. Ak chcete podporiť zdravie svojich kĺbov zvnútra, zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (losos, ľanové semienka, vlašské orechy), kolagén (vývary, želatína), vitamín D a antioxidanty. Cennou podporou môžu byť aj výživové doplnky s obsahom glukozamínu, chondroitínu či kurkumínu, ktoré majú protizápalový účinok a zmierňujú bolesť.
Príroda vie, ako na to
Bolesť kĺbov dokáže poriadne znepríjemniť každodenný život, no príroda nám ponúka mnoho jednoduchých a účinných riešení. Či už dáte prednosť žihľavovému čaju, teplému kúpeľu s arnikou, medovému zábalu alebo pohybu a správnej výžive, dôležité je nenechať problém zájsť príliš ďaleko.
Starajte sa o svoje kĺby s láskou, pravidelne ich rozhýbte a počúvajte, čo vám chcú povedať. Vaše telo sa vám odmení vitalitou a ľahkosťou.
Aktualizovaný článok: 09.07.2025