Echinacea purpurová: Prírodný všeliek alebo obyčajná bylina?

Hoci nás prvý zimný deň ešte len čaká, mrazivé počasie je už v plnom prúde. Nám tak nezostáva nič iné, ako sa počas škaredých dní poriadne obrniť.

 

Avšak, ani hrubý sveter či štrikovaný šál nás pri mínusových teplotách a výkyvoch počasia niekedy neochránia. Existuje však viacero spôsobov, ako cez zimu podporiť svoju obranyschopnosť.

 

Ak človek už začne pociťovať prvé známky nachladnutia, skvelým pomocníkom je jedna možno menej známa bylina. Echinacea purpurová je liečivá rastlina, ktorá výrazne stimuluje imunitný systém. V článku o nej nájdete tie najdôležitejšie informácie!

 

Čo vieme o echinacei?

Echinacea purpurová je liečivá bylina patriaca do čeľade astrovité. Pochádza zo Spojených štátov amerických a do Európy sa dostala približne v 17. storočí, najskôr ako okrasná rastlina. Jej liečivý potenciál tu začal byť využívaný až neskôr. Echinacea nie je náročná na pestovateľské podmienky. Má rada slnečné stanovištia, no pôda môže byť pokojne chudobnejšia, napríklad kamenistá. U nás sa pestuje v záhradách či parkoch.

 

Charakteristická je svojím krásnym súkvetím, ktoré má v priemere 8 až 15 cm. V strede má zoskupené samičie rúrkovité kvety a po obvode ružové až slabo purpurové samčie kvety jazykovitého tvaru. Táto trvalka dorastá pokojne až do výšky 140 cm. Najviac sa z nej využíva koreň, a to sušený i čerstvý. Zbiera sa v marci či apríli, alebo až po vegetačnom období okolo októbra. Niekedy sa používajú i ďalšie časti rastliny ako listy či kvety.

 

Odporúčame: Antinutrienty: Aké potraviny ich obsahujú a prečo ich treba jesť s

nachladnutie a chrípka

Zdroj: Shutterstock®

Echinacea nielen na nachladnutie

Echinacea v sebe ukrýva polysacharidy, kyselinu kávovú, silice i triesloviny. Obsahuje však hlavne látku zvanú echinacín, ktorá výrazne podporuje imunitný a lymfatický systém. Táto rastlina pomáha zvyšovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu a chráni ho pred infekčnými chorobami. Je skvelým pomocníkom pri prechladnutí či prvotných prejavoch chrípky.

Rovnako pomáha telu bojovať s infekčnými ochoreniami dýchacích i močových ciest. Má protizápalové a antivírusové účinky. Hoci je echinacea najviac spájaná práve s podporou imunity, nemožno jej odoprieť i ďalšie vlastnosti. Podporuje totiž hojenie rán, liečbu kožných ochorení, žalúdočných vredov či chronických zápalov kĺbov. Vplýva tiež na celkovú detoxikáciu organizmu.

čaj z echinacey

Zdroj: Shutterstock®

Zohrejte sa príjemným čajom

Echinaceu už dnes nájdete ako prísadu v mnohých farmaceutických prípravkoch. Zohnať sa dajú dokonca i sušené časti rastliny, respektíve sypaný čaj, z ktorých si ľahko pripravíte liečivý odvar. Kávovú lyžičku sušenej echinacey zalejte 2,5 dcl horúcej vody a nechajte lúhovať okolo 10 minút. Potom čaj sceďte a v prípade potreby dochuťte. Môžete si ho dopriať ešte horúci, no pokojne i mierne vychladnutý.

 

Čaj z echinacey môže byť prevenciou pred mnohými ochoreniami. Zvyčajne sa odporúča dopriať si ho maximálne dvakrát týždenne. Ak vás trápi prechladnutie, alebo bojujete s chrípkou či ochorením dýchacích ciest, môžete si tento čaj naservírovať pokojne až dva razy denne. Práve v čase, keď je organizmus v kritickom stave, je echinacea najúčinnejšia. Čaj z nej však nie je veľmi vhodný pre tehotné a kojace ženy. Rovnako sa neodporúča konzumovať ho dlhodobo. Pri užívaní sú potrebné prestávky.

tinktúra z echinacey

Zdroj: Shutterstock®

Aj takto sa dá echinacea použiť

V lekárni či na internete sa dá zakúpiť aj tinktúra z echinacey. Tá sa zvyčajne používa ako doplnok liečby pri vážnejších ochoreniach. Dokáže podporiť imunitu, no je tiež účinná pri vonkajšom použití. Ak máte k dispozícii sušenú echinaceu, vyrobiť si ju môžete i doma. Jednu polievkovú lyžičku rastliny stačí ponoriť do 100 ml liehu a nechať macerovať tri týždne až mesiac. Potom tinktúru sceďte cez gázu a uschovajte v dobre uzatvárateľnej nádobe.

 

Ideálne je ju použiť na vonkajšie ošetrenie rán, kŕčových žíl či ekzému. Rovnako ju môžete pridať do neutrálnej masti alebo vosku a ľahko si tak pripravíte ďalšieho pomocníka v starostlivosti o pokožku. Ak by ste chceli vyskúšať tinktúru z echinacey, užíva sa vnútorne, vhodné je spoľahnúť sa na prípravky z lekárne, pri ktorých je popísaný i spôsob dávkovania.  

 

Pozri aj: Používaš v kuchyni kórejský ženšen? Od dnes určite začneš!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

14 komentárov

Mária Frnová

Mária Frnová

13.12.2017 06:35

poznám čajík z tejto rastliny, je veľmi dobrý na imunitu

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.12.2017 08:00

občas si aj ja kupujem tento čajík, v prípade potreby

Vaše meno:

benynka

benynka

13.12.2017 14:02

mám ju na záhrade ako okrasnú kvetinu, spolu s rudbekiou tvoria nádhernú zostavu, bolo by mi ľúto vytrhnúť koreň

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

13.12.2017 14:23

je to pro mě novinka i já ji mám na zahradě

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

13.12.2017 16:43

doma pijeme čaj :)

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

13.12.2017 16:59

S týmto ja zaobchádzam opatrne- mám aj s dcérou autoimunitné ochorenie a lekárka nás varovala pred umelým zasahovaním do imunity rôznymi preparátmi a podobne..

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.12.2017 17:21

mám na záhrade, ale zatiaľ používam len na okrasné účely

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

13.12.2017 20:38

ešte som nevyskúšala

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.12.2017 22:26

dakujem za tákéto články,kde sa dozviem veľa nového.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.12.2017 22:40

Pestujem ako okrasnú rastlinku a zároveň využívam na čajík, na vonkajšie ošetrenie som ešte neskúsila, ďakujem!

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

14.12.2017 14:51

môj imunolog mi vždy hovorieva že echinačné kvapky sú najlepšie čo môže byť...... zbytočne nevyhadzovať penieze za umelé vitamíny.. stačí šesť týždnov užívať kvapky, potom prestávka a znova....... garantujem Vám, že chorý nebudete.....

Vaše meno:

maria

maria

14.12.2017 20:33

poznam tento cajik

Vaše meno:

Vlasta Tóthová

Vlasta Tóthová

14.12.2017 21:53

my sme uz davno davno mali doma taky sirup alebo extrakt z echinacei
viem ze to bolo odporne ale ucinne
myslim ze na hrdlo alebo prechladnutie sme to zvykli "pit"

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.12.2017 17:02

echinacea je takmer najlepšia na imunitu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.