Štatistiky sú desivé. Podľa aktuálnej správy a dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie na rakovinu jeden zo 6 ľudí na svete. Ani ďalšie údaje však nie sú vôbec lichotivé. Rakovina predstavuje druhú najčastejšiu príčinu smrti a svoju daň si ročne vyberie na približne desiatich miliónoch životov. A tak sa prirodzene natíska otázka, ako a či sa pred zákerným ochorením dá chrániť. Existuje účinná prevencia pred rakovinou?
Ohrozené sú ženy aj fajčiari
Najnovšie dáta z vlaňajška, ktoré WHO zverejnila na svojich stránkach len v marci, hovoria, že najčastejším druhom rakoviny je rakovina prsníka, ktorá ročne zabije prevažne viac ako 2,26 milióna žien. V tesnom závese je rakovina pľúc, ktorá súvisí s užívaním tabakových výrobkov.
Tá ročne zabije 2,21 milióna ľudí a treticu najnebezpečnejších druhov rakovín uzatvára rakovina hrubého čreva a konečníka s hrozivou štatistikou až 1,93 milióna úmrtí. Ak sa bavíme o ďalších veľmi nebezpečných a často aj smrteľných druhoch rakoviny, spadá sem rakovina prostaty, kože a žalúdka.
Inšpiruj sa: Ako vyčistiť klávesnicu počítača? Poznáš tieto triky?
Vzdajte sa tabaku
Ako sme sa mohli presvedčiť v riadkoch vyššie, rakovina si skutočne nevyberá. Rizikovými faktormi pre vznik rakoviny sa podľa WHO stáva spomínané užívanie tabaku a alkoholu, nadmerná telesná hmotnosť, málo pohybu a tiež vplyvy vonkajšieho prostredia, napríklad znečistenia vzduchu.
Odborníci sa tak zhodujú na tom, že najlepšou prevenciou sú tie správne rozhodnutia ohľadom životného štýlu a tiež správne rozhodnutia týkajúce sa nášho zdravia. Zatiaľ, čo tabak, ktorý je podľa štatistík zodpovedný za 80 percent všetkých rakovín pľúc, by ste nemali užívať vôbec, alkohol by sa mal užívať len vo veľmi miernom až nízkom množstve. Kľúčová je aj zdravá a vyvážená strava.
Pozri aj: Jarné liečivé bylinky: Zdravie z lesa a lúk, ktoré sa oplatí nazbierať
Pravidelný pohyb
Keďže prevenciou proti rakovine je vyhýbať sa rizikovým faktorom, mali by sme si udržiavať normálnu telesnú hmotnosť. Dostaneme sa k nej zdravým jedálničkom v kombinácii s pravidelným pohybom. Ak však praktizujete pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, nezabúdajte na SPF, teda ochranu proti slnku. Keďže je jedným z najčastejších druhov rakoviny práve rakovina kože, ochrana pred škodlivým UV žiarením je naozaj na mieste, a to každý deň a za každého počasia.
Navštívte lekára, využite očkovanie
Problémy s dýchaním, podozrivé znamienko či iné nezvyčajné prejavy sú väčšinou signálom toho, že niečo nie je v poriadku. A vtedy nastáva čas zavolať svojmu lekárovi, navštíviť ho a príznakom dať to pravé meno, teda diagnózu. Šance na úspešné vyliečenie (aj z rakoviny) sú totiž signifikantne vyššie pri skorej detekcii rakoviny. Ak sa však bavíme o prevencii, lekári odporúčajú napríklad očkovanie proti HPV (ľudský papilomavírus) a hepatitíde B konkrétne pre ženy v súvislosti s prevenciou rakoviny krčka maternice, ďalej pravidelnú cytológiu, mamografiu a v neposlednom rade sono prsníkov.