Hľadáš TOP prírodný prostriedok na imunitu a dýchacie cesty? Toto je on!

prírodný prostriedok na imunitu

Echinacea purpurová, latinsky Echinacea purpurea, je trváca rastlina z čeľade astrovité. Ľudovo sa jej tiež hovorí divoký kvet prérie. Spoznať je ju možné hlavne na základe jej krásnych kvetov. Kvetný úbor pozostáva z kuželovitého lôžka so samičími rúrkovitými kvetmi v prostriedku a ružovými až purpurovými samčími jazykovými kvetmi po obvode. Môže mať v priemere až okolo 15 centimetrov. 

Domovinou echinacey je Severná Amerika, kde ju radíme medzi tradičné indiánske liečivé rastlinky. U nás je hojne pestovaná ako okrasná bylina v parkoch i záhradách, no rovnako sa nezabúda na jej medicínske využitie v rôznych podobách. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú účinky echinacey a ako ju možno využiť pre svoje zdravie. Trápi vás oslabená imunita? A ako vám s tým a aj ďalšími problémami pomôže echinacea purpurová? 

Prírodný liek – aké účinky má echinacea purpurová (Echinacea purpurea)?

Z nádhernej echinacey sa na liečebné účely využíva podzemná časť aj vňať rastliny. Táto bylina pritom v sebe ukrýva množstvo dôležitých látok. Medzi účinné látky patria flavonoidy, triesloviny, éterické oleje, echinakozidy a ďalšie. Echinacea je pritom známa najmä svojim pozitívnym vplyvom na imunitný systém a dýchacie cesty človeka. Radíme ju medzi najlepšie prírodné prostriedky na podporu imunity. Zlepšuje obranyschopnosť a prispieva k prevencii infekčných ochorení dýchacích ciest. Využíva sa na podporu liečby rôznych dýchacích ťažkostí.

Pôsobí antibakteriálne, protivírusovo, protizápalovo aj antifungálne. Okrem toho môže osožiť aj pri liečbe ochorení močových ciest. Echinacea má tiež hojivé účinky. Pri použití zvonka podporuje hojenie rán či kožných ochorení. Môže pomôcť pri nepríjemných ekzémoch. Spomenúť môžeme, že pozitívny vplyv má aj na zdravie tráviaceho systému. Poďme sa však už pozrieť na to, akými spôsobmi je možné echinaceu používať. Množstvo užitočných tipov nájdete nižšie v článku. 

Odporúčame: Poznáš baobab prášok? Zisti, prečo je taký úžasný a radený medzi superpotraviny!

čaj z echinacey
Depositphotos

1. Čaj na podporu imunity

Z echinacey si v prvom rade môžete pripraviť liečivý čaj. Na internete či v lekárňach je dostupná sušená droga z vňate alebo koreňa, prípadne môžete využívať vlastné zásoby. Echinacea sa totižto dá pomerne ľahko pestovať i doma v záhrade. Čaj sa pripravuje spravidla z jednej lyžičky drogy na pohár vriacej vody. Nechajte lúhovať 10 minút a sceďte. Pri akútnych ťažkostiach podávajte trikrát denne. Tento nápoj môže výborne pomáhať v chrípkovom období. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť a priaznivo ovplyvňuje funkčnosť dýchacích a močových ciest. Vyvarujte sa však dlhodobému užívaniu echinacey.

2. Tinktúra z echinacey na posilnenie imunity aj ošetrenie rán

Veľmi účinná je aj tinktúra z echinacey. Tú opäť môžete zohnať na internete, v lekárňach či predajniach so zdravými potravinami, no pripraviť si ju môžete i doma. Na to však budete potrebovať sušenú echinaceu, kvety či koreň, taktiež kvalitný 40 až 60 % alkohol, respektíve lieh. Časti rastliny zalejte tekutinou a nechajte aspoň tri týždne macerovať. Následne sceďte obsah cez látku a hotovú tinktúru skladujte v chlade v tmavej sklenenej fľaške. Môžete ju použiť na ošetrenie povrchových kožných rán. Pri vnútornom užívaní sa môžete radšej spoľahnúť na zakúpené tinktúry, pri ktorých je vždy potrebné dôsledne dodržiavať odporúčané dávkovanie z príbalového letáčika.

3. Kloktadlo z echinacey na zápaly v ústach

Tinktúru z echinacey je možné využívať nielen na podporu imunitného systému a zlepšenie obranyschopnosti v chrípkovom období, ale tiež na boj proti bolestivému hrdlu či zápalom v ústnej dutine. Stačí malú lyžičku tinktúry z echinacey pridať do pohára s vlažnou vodou a roztok pravidelne využívať na kloktanie a dôkladné vypláchnutie úst. Toto prírodné liečivo sa oplatí vyskúšať pri angíne, zápale ďasien či bolestivých aftách.

Pozri aj: Čo s nami robí nakladaná zelenina? O jej benefitoch si netušila

echinacea
Depositphotos

4. Kapsuly, kvapky, sirupy a iné výživové doplnky z echinacey

Nakoniec môžete vyskúšať ešte rozličné výživové doplnky a prírodné liečivá, ktoré sú dostupné v lekárňach aj na internete. Z echinacey sa totižto napríklad vyrábajú aj kapsuly, ktoré obsahujú extrakty z viacerých častí rastliny. Môžu pomôcť pri dlhodobom budovaní dobrej obranyschopnosti. Vyskúšať je možné aj echinaceové kvapky či echinaceový sirup. Mnohé sirupy sú dokonca vhodné aj pre menšie deti, o čom sa však vždy dôkladne presvedčte. Priaznivo vplývajú na dýchací systém aj imunitu organizmu a jeho odolnosť voči nepriaznivým vplyvom okolia. Takéto prírodné prípravky však nie sú náhradou pestrej stravy a pri ich používaní vždy dodržujte odporúčané dávkovanie!

Rastlina Echinacea purpurea a možné nežiaduce účinky

Echinacea je obľúbená bylina, ktorá sa používa najmä na posilnenie imunitného systému, no jej užívanie môže mať aj vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí:

  • Alergické reakcie: U niektorých ľudí, najmä u tých, ktorí sú alergickí na rastliny z čeľade astrovité (Asteraceae), ako sú ambrózia, chryzantémy, nechtík lekársky alebo sedmokrásky, môže echinacea spôsobiť alergickú reakciu. Táto reakcia môže zahŕňať vyrážky, svrbenie, opuchy a v závažných prípadoch aj anafylaxiu.
  • Gastrointestinálne ťažkosti: Niektorí ľudia môžu po užití echinacey pociťovať nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha alebo hnačku.
  • Exacerbácia autoimunitných ochorení: Echinacea stimuluje imunitný systém, čo môže byť problémom pre ľudí s autoimunitnými ochoreniami, ako sú lupus, reumatoidná artritída alebo roztrúsená skleróza. U týchto ľudí môže užívanie echinacey zhoršiť symptómy ich ochorenia.
  • Interakcie s liekmi: Echinacea môže ovplyvniť účinok niektorých liekov, najmä tých, ktoré sú metabolizované pečeňou. Môže tiež znižovať účinnosť imunosupresívnych liekov, ktoré sa používajú na potlačenie imunitného systému, napríklad po transplantácii orgánov. Ľudia, ktorí užívajú imunosupresívne lieky alebo lieky metabolizované pečeňou, by sa mali pred začatím užívania echinacey poradiť s lekárom.

Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock

Článok aktualizovaný 28.8.2024

Aktualizovaný článok: 28.08.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.