Konopná múka ponúka unikátnu chuť. Je vhodnou súčasťou jedálnička?

Poznáte, alebo ste už aj vyskúšali nejaké konopné potraviny? Sú čoraz rozšírenejšie, populárnejšie a stále viac osôb ich zahŕňa do svojho jedálnička. Potraviny z konopy siatej sú veľmi výživné a dokážu podporiť zdravie človeka v mnohých smeroch. Do stravy pritom možno zahrnúť napríklad samotné konopné semená, ktoré sú plné bielkovín aj zdravých tukov. Z nich sa tiež lisuje konopný olej, ktorý má pri použití zvonka priaznivý vplyv na pokožku či vlasy. Podporiť pravidelné vyprázdňovanie zase skvelo dokážu konopné otruby. I čaj z konopných lístkov je nápomocný pri viacerých zdravotných ťažkostiach. A čo taká konopná múka? Oplatí sa pridať do jedálnička i tú? V dnešnom článku sa o nej dozviete niečo viac. 

Poznáte konopnú múku?

Spomínané potraviny sa získavajú a vyrábajú z konopy siatej, latinsky Cannabis sativa, z čeľade konopovité. Uplatnenie v priemysle našiel tento druh konopy pre svoj nízky obsah omamných látok, vďaka čomu nie je možné rastlinu nelegálne zneužiť. Jej obsah THC je menší ako 0,3 %, pričom obsah týchto omamných látok v rastlinách, ktoré sa využívajú na výrobu drog, môže byť až do 40 %. Konopa siata je jednoročná rastlina, ktorá je charakteristická najmä svojimi sýtozelenými dlaňovito zloženými listami, ktoré majú kopijovitý tvar a pílkovitý okraj. Na priemyselné účely je pestovaná v Ázii, Európe aj Severnej Amerike.

Využitie pritom nachádza v rôznych odvetviach priemyslu, či už v potravinárstve, kozmetickom aj textilnom priemysle. Napríklad z konopných stoniek sa získava vlákno, z ktorého sa následne okrem iného tká aj textil. Konopné vlákna patria medzi najpevnejšie prírodné vlákna a zároveň sú veľmi trvácne. Ako sa však pripravuje spomínaná konopná múka? Na jej výrobu sa používajú konopné semená, ktoré sú najskôr za studena lisované, respektíve sú čiastočne zbavené tuku, teda oleja. Výlisky sú následne pri výrobe múky najemno pomleté. 

Pozri aj: Tapioka: Poznáš túto surovinu a vieš, ako ju využiť v kuchyni?

konopa siata

Zdroj: Shutterstock®

Aké je jej zloženie?

Obrovskou výhodou a benefitom konopnej múky je jej zloženie. Ide totižto o skutočne nutrične bohatú potravinu. Približne tretinu jej obsahu tvoria bielkoviny. Ide tak o skvelý rastlinný zdroj cenných proteínov, ktorý môžu do svojej stravy zahrnúť aj vegetariáni a vegáni. Ukrýva mnoho dôležitých esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nevie vytvárať a musí ich prijímať prostredníctvom stravy. Konopná múka má tiež extrémne vysoký obsah vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu čriev a pravidelné vyprázdňovanie. Taktiež v nej nájdeme zdravé tuky, mnohé vitamíny skupiny B a viaceré minerálne látky a stopové prvky, vrátane horčíka, vápnika, železa, draslíka či zinku. 

Konopná múka je prirodzene bezlepková, preto ju môžu do stravy pridať aj celiatici. Tento druh múky je vďaka svojmu zloženiu vítaný v strave aj pri diéte a redukcii váhy. Ako sme spomenuli vyššie, je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje zdravie aj činnosť zažívacieho traktu. Múka z konopných semien pritom obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, vďaka čomu tiež prispieva k pocitom nasýtenia a odďaľuje pocit hladu. Taktiež podporuje odstraňovanie toxínov z tela. Keďže tento druh múky je bohatý aj na bielkoviny, je o dôvod viac, pridať ju do diétneho jedálnička.

konopné potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Ako konopnú múku používať?

Konopná múka nie je charakteristická len vysokým obsahom nutričných látok, ale aj špecifickým tmavým sfarbením so zelenkastým nádychom a nezameniteľnou chuťou. Na konopnú múku môžete naraziť najmä v predajniach so zdravou výživou a zdravými potravinami, taktiež na internete, prípadne ju ponúkajú i niektoré lekárne. Jej použitie je pritom skutočne rôznorodé. Napríklad pri pečení múčnikov pokojne až 20 % klasickej múky nahraďte práve múkou z konopných semienok, výsledok to nijako neovplyvní. Pokrm však bude omnoho výživnejší.

Konopnú múku môžete využiť pri príprave palaciniek, buchiet, pečiva, rozličných koláčov aj suchých zákuskov, taktiež napríklad halušiek. Možné je ju tiež použiť na zdravé zahusťovanie jedál, či už polievok alebo omáčok. Rovnako sa dá konzumovať ako výživový doplnok a pridávať napríklad do raňajkovej kaše, smoothie nápoja, jogurtu či nátierky. Pokrm je tak možné vďaka tejto múke obohatiť o mnoho cenných látok, hlavne bielkovín a vlákniny. Priamo ako zdroj proteínu ju môžu využívať vegetariáni, vegáni, ako aj športovci a osoby s aktívnym životným štýlom.

Pozri aj: Maková múka - výborná bezlepková náhrada pšeničnej múky? Zisti, aké má výhody!

4 komentárov
Margaret Zimova

Margaret Zimova

14.12.2020 21:45

Ďakujem za podnetný článok. Konopnú múku som doteraz nepoznala, vďaka vám som opäť o niečo múdrejšia a istotne ju vyskúšam.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

14.12.2020 22:10

Poznám len olej

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.12.2020 06:12

Zatiaľ sme skúsili iba semienka a olej, múku zatiaľ ešte nie.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

15.12.2020 23:46

Konopnú múku veru nepoznám.Kupujem si len konopný olej.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE