Kostrč, nenápadná kosť na konci chrbtice, je často prehliadanou časťou tela, napriek tomu, že zohráva dôležitú úlohu v našom pohybovom aparáte. Hoci jej názov znie jednoducho a obsahuje len jednu samohlásku, jej význam pre celkové zdravie je neoceniteľný. Táto maličká kosť predstavuje zvyšok našej evolučnej histórie, kedy mala funkciu chvosta. Dnes je pre nás základným bodom stability, podopiera našu telesnú hmotnosť pri sedení a tvorí kľúčovú časť panvového dna.
Jej dôležitosť sa často prejaví až vtedy, keď dôjde k jej zraneniu alebo posunutiu, čo môže viesť k silným bolestiam a obmedzeniu pohyblivosti. Zranenia kostrče, ako napríklad narazenie, posunutie alebo poškodenie, môžu mať rozsiahle následky. Okrem lokálnej bolesti môže kostrč ovplyvniť aj funkciu iných orgánov a systémov v tele. Napríklad nesprávne postavenie kostrče môže spôsobiť bolesti v dolnej časti chrbta, panve či dokonca v nohách.
Ďalej môže byť spojené so zažívacími ťažkosťami, problémami s močovým mechúrom alebo reprodukčnými orgánmi. Preto je dôležité venovať jej náležitú pozornosť a v prípade problémov vyhľadať odbornú pomoc, ktorá dokáže správne diagnostikovať a liečiť tieto ťažkosti. Čo spôsobuje bolesť kostrče pri sedení alebo celkovo bolesti v oblasti kostrče? Čítajte viac v článku!
Čo je kostrč a kde sa nachádza?
Ako dobre viete, kostrč je úplný koniec chrbtice a jej súčasťou je päť dokopy zrastených stavcov. Ide prakticky o malú kosť trojuholníkového tvaru. Napadlo by vám pri neplodnosti, a to tak ženskej, ako aj mužskej, hľadať vinníka v kostrči? Tá však má za ušami, aj pokiaľ ide o silné menštruačné bolesti, časté bolesti hlavy (vychádzajúce predovšetkým zo zátylku) a dokonca aj v prípade celkovej psychickej nepohody.
Kostrč tiež ovplyvňuje funkciu močového ústrojenstva. Nuž, tak ako výborne nám vie kostrč v tele slúžiť, tak nám v ňom vie narobiť aj slušný neporiadok.
Odporúčame: Druhá doba pôrodná: Čo ťa okrem pôrodu bábätká čaká?
Shutterstock®Možné príčiny bolesti kostrče
Keď kostrč nie je na svojom mieste, vie človeka poriadne potrápiť. Veď už len samotný pád na túto kosť neuveriteľne bolí – ak ste ho zažili, dobre viete, o čom hovoríme. Môžu za to nervy, cievy a orgány, ktoré sú v panve doslova natlačené na sebe.
A keďže my ženy v mnohých ohľadoch ťaháme za kratší koniec, príroda nám na oplátku dopriala aspoň dlhšiu kostrč, než majú muži. Čím dlhšia kostrč, tým väčšia náchylnosť na častejšie bolesti. Je to tým, že má veľmi citlivý koniec, nachádzajúci sa blízko konečníka. Kostrč výrazne trpí pri pôrode, kedy je pod vplyvom silného tlaku doslova zatláčaná dozadu. Potrápiť dokáže aj profesionálnych cyklistov či ľudí so sedavým zamestnaním.
Čo spôsobuje bolesti, ktoré postihujú oblasť kostrče:
- Trauma alebo zranenie: Jedným z najbežnejších dôvodov bolesti kostrče je pád na zadok, ktorý môže spôsobiť narazenie, posunutie alebo dokonca zlomeninu kostrče. Aj drobné úrazy, ako napríklad opakované mechanické zaťaženie (napríklad pri jazde na bicykli alebo pri dlhodobom sedení na tvrdom povrchu), môžu viesť k bolesti.
- Opakované zaťaženie: Dlhodobé sedenie, najmä na tvrdom alebo nepríjemnom povrchu, môže vyvolať tlak na kostrč, čo vedie k podráždeniu a bolesti. Profesionálni cyklisti alebo ľudia, ktorí trávia veľa času sedením, sú na toto riziko obzvlášť náchylní.
- Degeneratívne zmeny: S pribúdajúcim vekom môžu degeneratívne zmeny postihnúť aj kostrč. Kĺbové plochy medzi stavcami, z ktorých je kostrč zložená, sa môžu opotrebovať, čo spôsobuje zápal a bolesť.
- Poruchy svalového a väzivového aparátu: Napätie a spazmy v svaloch panvového dna môžu tiež prispievať k bolesti kostrče. Nesprávne držanie tela alebo problémy s panvou môžu viesť k chronickej bolesti, ktorá sa sústreďuje práve do tejto oblasti.
- Infekcie alebo cysty: V zriedkavých prípadoch môže bolesť kostrče súvisieť s infekciou alebo tvorbou cyst v oblasti kostrče, čo môže spôsobiť zápal a výraznú bolesť.
- Nádory: V extrémne zriedkavých prípadoch môže byť bolesť kostrče spôsobená prítomnosťou nádorov, či už benígnych alebo malígnych, ktoré tlačia na túto oblasť.
Bolesť kostrče po pôrode
Bolesť kostrče po pôrode je pomerne častým problémom, s ktorým sa stretávajú mnohé ženy. Počas tehotenstva dochádza k postupnému uvoľňovaniu panvových väzov a zmenám v držaní tela, čo môže zvýšiť tlak na kostrč. Počas pôrodu, najmä ak je pôrod ťažký alebo ak dieťa prechádza cez panvu veľmi rýchlo, môže dôjsť k nadmernému tlaku alebo dokonca k posunutiu či poškodeniu kostrče. Tieto mechanické vplyvy môžu spôsobiť bolesť, ktorá môže pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov po pôrode.
Táto bolesť môže výrazne ovplyvniť kvalitu života ženy, najmä ak je sprevádzaná problémami so sedením, vstávaním alebo dokonca s vykonávaním bežných denných aktivít. Liečba bolesti kostrče po pôrode môže zahŕňať rôzne prístupy, od jednoduchých opatrení, ako je používanie mäkkého vankúša pri sedení, až po fyzioterapiu, ktorá môže pomôcť posilniť panvové svaly a zmierniť tlak na kostrč.
Odporúčame: Serapeptáza: Enzým, ktorý dokáže zázraky, hoci sa o ňom nehovorí
Shutterstock®Kostrčový syndróm – príčiny vzniku kokcygodýnie
Kostrčový syndróm, známy aj ako kokcygodýnia, je stav charakterizovaný chronickou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá sa môže prejaviť po úraze, nadmernom zaťažení alebo bez zjavnej príčiny. Tento syndróm je často spojený s bolesťou pri sedení, vstávaní zo sedu, a niekedy aj pri vykonávaní ďalších bežných pohybov. Chronická bolesť kostrče môže byť pichavá, tupá alebo pulzujúca, a môže sa šíriť do oblasti krížov, bedier či dokonca do dolných končatín.
Kostrčový syndróm postihuje najmä ženy, čo súvisí s anatomickými rozdielmi v panvovej oblasti a vyššou pravdepodobnosťou poranenia kostrče počas pôrodu. Liečba kostrčového syndrómu je zvyčajne konzervatívna a zameriava sa na zmiernenie symptómov. Môže zahŕňať fyzioterapiu, ktorá pomáha posilniť svaly panvového dna a zlepšiť stabilitu v tejto oblasti, ako aj špeciálne cvičenia na uvoľnenie napätia v okolitých svaloch.
Používanie mäkkých vankúšov pri sedení, aplikácia tepla alebo chladu na postihnuté miesto, a podávanie liekov proti bolesti môžu tiež prispieť k zmierneniu príznakov. V závažných prípadoch, kde konzervatívna liečba nevedie k zlepšeniu, môže byť potrebné zvážiť injekcie steroidov, nervové blokády alebo dokonca chirurgický zákrok na odstránenie kostrče.
Pozri aj: Svaly panvového dna: Prečo a ako ich treba posilňovať?
Shutterstock®Nezabúdajte na panvu a svaly panvového dna!
Keďže panva je ťažiskom ľudského tela, akákoľvek jej porucha vedie k závažným ťažkostiam, dokonca spojeným aj s dýchaním. Preto rozhodne nezanedbávajte starostlivosť o svaly panvového dna a posilňujte ich rovnako dôsledne, a možno aj viac, ako iné svaly vášho tela. Posilnenie svalov panvového dna dosiahnete pravidelným vykonávaním Kegelových cvikov, ktoré spočívajú v opakovanom sťahovaní a uvoľňovaní týchto svalov. Okrem toho môže byť účinné aj cvičenie ako pilates alebo joga, ktoré zahŕňajú techniky zamerané na stabilizáciu a posilnenie hlbokých svalov panvovej oblasti.
Kostrč sa dokáže mimoriadne hlasno ozvať vtedy, keď je narazená alebo aj pri problémoch s kolenami a s krčnou chrbticou. Viete, ako predísť problémom s kostrčou? Odborníci odporúčajú, ako v mnohých iných prípadoch, dostatok pohybu. Kostrči zároveň prospieva mäkká podložka pri sedení.
Neprehliadni: Toto ťa dostane: Vieš, prečo spať v ponožkách každú noc?
Shutterstock®Posunutá kostrč – a čo teraz?
A na záver, ako inak, sme si nechali tú pomyselnú čerešničku na torte – naprávanie kostrče. Ak s ním máte vlastnú skúsenosť, zrejme vás momentálne zalial pot, no ak ste z tých šťastnejších, ktorí tento zákrok nemuseli nikdy absolvovať, aspoň vám priblížime, o čo konkrétne ide. Naprávanie kostrče ide, s „nadsázkou“ povedané, jedným ťahom.
A hoci používať slovo naprávanie v súvislosti s kostrčou nie je úplne adekvátne, nakoľko kostrč nie je kĺb, povieme vám to priamo – vo väčšine prípadov dochádza k posunutiu kostrče na pôvodné miesto cez análny otvor. Nech vás to však neodradí od návštevy odborníka, v prípade, že skutočne pociťujete problémy s kostrčou. Prvotné je totiž stanovenie diagnózy.
V tejto súvislosti treba spomenúť aj takzvanú Dornovu metódu, ktorá sa usiluje o navrátenie kostrče na svoje pôvodné miesto oveľa šetrnejším spôsobom – tlakom na svaly okolo kostrče. Úspešné bývajú, v tomto ohľade, aj špeciálne cviky, zostavené Ludmilou Mojžíšovou. Nech už si zvolíte ktorúkoľvek cestu, netrápte svoje telo, naopak, hľadajte spôsoby, ako mu pomôcť!
Článok aktualizovaný 26.8.2024
Aktualizovaný článok: 26.08.2024