Máš alergiu na peniaze? Niklová alergia a jej prejavy!

Keď sa povie niklová alergia, mnohí z nás si predstavia alergickú reakciu, ktorú vyvolá hrsť drobákov v ruke. Peniaze patria k nášmu každodennému životu. Aspoň raz za deň si každý musíme siahnuť do peňaženky, niektorí dokonca viac, a to už vôbec nehovorím o ľuďoch, ktorí s peniazmi robia celý deň. Predstava, že by sme po každom dotyku mali pociťovať nepríjemné svrbenie či horšie prejavy alergie, sú preto nepredstaviteľné.

 

Horšie je, že alergia na nikel sa netýka len kovových mincí, ale aj bižutérie či ihiel, a v neposlednom rade aj potravín. Potraviny, ktoré obsahujú nikel patria k bežnej strave v každej domácnosti. Možno práve to je dôvod, prečo s touto alergiou bojuje čoraz viac ľudí. Čo všetko túto alergiu vyvoláva a ako sa jej vyhnúť, sa dočítate v našom článku.

 

Neprehliadni: Citrón a limetka: Existuje medzi nimi rozdiel? Toto musíš vedieť!

 

Kde nájdeme nikel?

Nikel je kov, ktorý sa používa pri výrobe mnohých zliatin. Je súčasťou bižutérie, a teda aj pírsingov a náušníc, náhrdelníkov, hodiniek a okuliarov. Ďalej je v kovových súčastiach oblečenia ako sú zipsy, ale aj v rôznych kovových nástrojoch a prístrojoch, napríklad v nožniciach či v inom kuchynskom náradí. Najčastejšie sa s ním stretávame v podobe jednoeuroviek a dvojeuroviek. Nikel je používaný aj v medicíne, a to v ihlách, implantátoch, v zubných protézach či v ortopedických protézach.

Najväčším zdrojom niklu v potravinách sú zemiaky, obilniny a mäso. Nájdeme ho v bielej kapuste, keli, jablku, v mušliach, sóji, špenáte, strukovinách, v čokoláde a v kakau. Je aj v čaji z automatu, marcipáne, orieškoch, cesnaku, malinách a slivkách. Nikel sa prirodzene vyskytuje v pôde, a teda vo všetkom, čo v nej rastie - v rastlinách.

Zaujímavosťou je, že pokiaľ trpíte alergiou na nikel, mali by ste si rozmyslieť tetovanie, pretože farba, ktorá sa na to používa, taktiež obsahuje kovy – aj nikel.

Určite pozri: TELO AKO PLÁTNO - o tetovaní od A po Z

nikel

Zdroj: Shutterstock®

Aký je prejav alergie?

Alergia na nikel sa radí k dotykovým alergiám – teda k alergickej reakcii dôjde po kontakte alergénu s pokožkou. Do pár hodín, po styku s kovom sa dostavia príznaky, ktoré sa objavujú iba na mieste kontaktu. V akútnom prípade môžu vzniknúť mokvajúce pľuzgiere a pri chronickom stave sa objavuje ekzém s malými tržnými rankami. Za normálnych okolností sa alergická reakcia prejavuje vznikom žihľavky, koža je začervenaná a svrbí.

 

V prípade jeho konzumácie (bežná denná dávka je 10 mg), sa nikel ukladá do kože, do kostnej drene, uzlín a do pečene a časť vypotíme. Jeho úloha v tele je zatiaľ neobjasnená, ale pripisujú sa mu zásluhy pri tvorbe hormónov či transporte kyslíka a podporuje vstrebávanie železa, čím bráni vzniku anémie. Jeho nedostatok sa prejaví nadmerným potením, poruchami trávenia a funkcie obličiek. Vplyv potravín na alergiu, ktorá je primárne kontaktná zatiaľ nebola jasne preukázaná, ale určite stojí za preskúmanie.

kontaktná alergia

Zdroj: Shutterstock®

Nízkoniklová diéta

Princíp tejto diéty je v tvorbe jedálneho lístka, ktorý nie je prísne stanovený, ale naopak, zahŕňa pestrú stravu. Potraviny, ktoré obsahujú vyššie koncentrácie niklu, by sa mali vynechať. Určovanie, ktorá potravina obsahuje vysoké koncentrácie niklu, je celkom nepresné. Keďže sa nikel nachádza aj v pôde, nedá sa zaručiť, že zemiaky v jednom meste budú obsahovať rovnaké množstvo niklu ako zemiaky odinakiaľ.

 

Obmedzenie potravín bohatých na nikel je však časovo ohraničené, čo umožňuje pacientovi ľahšie zvládať diétu, keďže mnohé z potravín konzumujeme denne. Odporúčanou potravinou je vláknina, ktorá zabraňuje vstrebávaniu kovov v tráviacom trakte a nikel sa tak vylúči z tela bez toho, aby sa tam uložil. Pozor treba dať na voľbu vlákniny, pretože väčšina potravín s obsahom vlákniny, obsahuje aj nikel. Preto siahame po vláknine zo zeleniny a ovocia ako je brokolica, sladké zemiaky, karfiol či banán.

 

Musíš vidieť: Ovsené vločky - Dôvody, prečo sú jednotkou ranného menu

potraviny bohaté na vlákninu

Zdroj: Shutterstock®

4 tipy ako sa vyhnúť niklu

  • Starostlivo si vyberajte šperky - voľte hypoalergénne šperky, "nikel-free" šperky, šperky z chirurgickej ocele, platiny a striebra alebo plastové či drevené.
  • Pri výbere oblečenia stačí, ak si vytvoríte bariéru medzi zipsom alebo gombíkom a pokožkou. Napríklad si môžete kovové súčasti nalakovať priesvitným lakom na nechty. 
  • Pri kontakte s elektronikou - mobily, tablety, používajte plastový obal.
  • Používajte ochranný obal aj na ostatných kovových veciach. Okuliare sú dnes vyrábané z rôznych materiálov, z plastov či napodobenín dreva. Používajte silikónový obal na kľúče.

Zaujme ťa: Liečivé minerály ako pomoc pri ženských problémoch

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

17 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

05.01.2018 08:33

a ešte sa hovorí, že túto alegiu mávajú ľudia, ktorí prichádzajú často do styku s peniazmi a prejavuje sa im to najme v oblasti brady, tam kde sa nevedomky často chytajú na tvári, tak som to aspoň počula

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

05.01.2018 10:18

zaujímavo znie to spojenie - alergia na peniaze :-D

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

05.01.2018 10:46

dcéra má taktiež alergiu na nikel

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

05.01.2018 12:06

pojem : alergia na peniaze som zatiaľ nepočula :) článok je zaujímavý

Vaše meno:

Magda Kováčová

Magda Kováčová

05.01.2018 12:12

skôr som alergická na prázdnu peňaženku 

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

05.01.2018 13:50

Alergiu na peniaze teda nemam..

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

05.01.2018 15:23

já mám alergii na pivo, víno, alkohol a to jsem nebyla nikdy velký piják v době, kdy bych si mohla dát sklenku vína, tak se osypu a lapám po dechu, holt smůla

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

05.01.2018 16:28

o alergii na peniažky počujem prvýkrát, rovnako ma zaujal obsah niklu v niektorých potravinách, aj spôsob jeho vylučovania

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

05.01.2018 17:05

Joj , našťastie takú alergiu nemám ..!!

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.01.2018 17:24

Tiež mám podobný /našťastie nie chronický/ problém a priesvitný lak na nechty je skutočne veľký pomocník.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

05.01.2018 21:00

Alergie mám na kadečo no nikel nie

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

05.01.2018 21:08

Alergiu na nikel mi zistili,takže šperky,ktoré ho obsahujú,vôbec nemôžem nosiť.Potraviny,ktoré sú v článku vymenované mi však neškodia...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

05.01.2018 22:13

Ja som si túto alergiu privodila svojou neopatrnosťou, keď som sa spiekla na slnku s bižutériou v uchu.Uši mi okamžite napuchli a dierky mi začali mokvať. Odvtedy mám okrem solárnej alergie aj alergiu na nikel.Prešla som si už všeličím, výmenou kovových okuliarov za poplastované, lakovaním kovových gombíkov, podlepovaním zapínania remienka hodiniek...túto alergiu má aj moja dcéra, no našťastie tú krátku chvíľu, keď máme v rukách mince,zatiaľ zvládame bez ujmy..

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

06.01.2018 10:06

Mám alergiu na nikel, pociťovala som to hlavne pri bižutérii. Nevedela som,že nikel sa nachádza aj v potravinách.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

06.01.2018 14:52

Veľmi nepríjemná alergia, nakoľko s peniazmi je každý v styku.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

07.01.2018 12:15

alergia na peniaze je znesitelna... tu znesie kazdy.... len aby sme ich vsetci mali .... bez bizuterie v uchu by sme vedeli existivat... ale bez penazi nie....

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

07.01.2018 20:23

mam viacero alergii,ale aspon na peniaze nemam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.