Menej známy, no nesmierne dôležitý. Niekedy sa označuje aj ako „zabudnutý“ vitamín, pretože i napriek jeho dôležitosti o ňom veľa ľudí nevie. Ovplyvňuje takmer celé naše telo – od krvi, cez imunitu až po kosti. Poznáte vitamín K? Viete, v ktorých potravinách sa nachádza? A čo môže spôsobiť, ak máte tohto vitamínu nedostatok?
Odkiaľ ho poznáme?
Vitamíny delíme na šesť základných typov. Vitamín A, B, C, D, E a K. Vitamín K je od slova koagulácia, čo znamená zrážanlivosť. Skutočnosť, že zrážanlivosť krvi úzko súvisí s nejakým vitamínom bola objavená v roku 1929. Objavil ho zubár Weston Price, ktorý zistil, že nepriemyselná strava je bohatá na neurčitú živinu, ktorá chráni pred zubným kazom a chronickými chorobami. Táto živina dostala neskôr názov vitamín K.
Bude vás zaujímať:Nuda v práci: Chvíľky ničnerobenia sa dajú využiť naozaj kreatívne. Pozeraj!
Poznáme tri tipy vitamínu K
- vitamín K1 – nachádza sa v rastlinách, predovšetkým v listovej zelenine. Pomáha udržiavať zdravé zrážanie krvi. Do ľudského organizmu sa vstrebáva len jeho veľmi malé množstvo.
- vitamín K2 – nachádza sa v živočíšnych a fermentovaných potravinách. Putuje priamo do cievnych stien, kostí a tkanív. Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Reguluje funkciu buniek a spomaľuje prirodzené starnutie.
- vitamín K3 – dáva sa len zvieratám, je toxický.
Odporúčame: Ovocný cukor: Ktoré ovocie ho obsahuje najviac?
K čomu nám vitamín K napomáha
- zrážanie krvi
- zlepšuje priebeh menopauzy
- podporuje funkcie pečene
- podporuje imunitný systém
- zlepšuje citlivosť na inzulín
- pomáha zlepšovať modriny
- má antioxidačné schopnosti
- podporuje rast a regeneráciu buniek
Nedostatok vitamínu K
Ak sa stravujeme normálne, nedostatok tohto vitamínu je veľmi zriedkavý. Naše telo je schopné udržiavať si zásoby tohto vitamínu, takže ho máme prakticky vždy k dispozícii. Avšak u detí či novorodencov sa nedostatok vitamínu K môže prejaviť ľahšie. Tí si zásoby vitamínu nemali ešte možnosť vytvoriť. K jeho nedostatku tiež môžu prispieť širokospektrálne antibiotiká.
Nedostatok sa prejavuje:
- krvácaním ďasien
- dlhším krvácaním z malých raniek
- kruhmi pod očami
- krvácavosťou
- lámavosťou kostí
- oslabenou imunitou
- alergiami
- kožnými problémami
Bude vás zaujímať: Mladý kokos: Toto sú dôvody, prečo ho konzumovať!
Potravinové zdroje
Vitamín K môžeme nájsť takmer v každej zelenej listovej zelenine a taktiež v živočíšnych a fermentovaných potravinách. Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka je 0,11 mg. Zdrojmi sú:
- pažítka, špenát, kapusta, brokolica, petržlen, fazuľa, avokádo, kiwi, olivový olej
- fermentované potraviny, predovšetkým natto a kyslá kapusta
- surové mliečne výrobky, hlavne tvrdé a mäkké syry a surové maslo
Ak vám tieto zdroje nie sú dostupné, odporúča sa zosilniť a podporiť jeho účinky vitamínom D. Tieto dva vitamíny majú spolu synergický účinok.