Očianka Rostkovova: Pomôže tvojim očiam, ale aj zdraviu! Čo dokáže?

Očianka Rostkovova je pomerne malá a nenápadná bylina, ktorá však v sebe skrýva veľký liečivý potenciál. Už jej názov napovedá, na čo je táto rastlina skutočným odborníkom. Odpradávna sa totiž využívala práve na liečbu rozličných očných ochorení.

Okrem blahodarného účinku na orgán zraku však pozitívne pôsobí aj na krvný tlak či trávenie. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké má očianka vlastnosti a ako sa používa.

Ako vyzerá očianka?

Očianka Rostkovova je jednoročná liečivá bylina, dorastajúca do výšky približne 10 až 25 centimetrov. Zaraďujeme ju do čeľade krtičníkovité. Okrem toho je táto rastlina označovaná za poloparazita. Svojimi koreňovými vláskami sa totiž priživuje na koreňoch iných rastlín.

Očianka je charakteristická husto olistenou stonkou s protistojnými listami, ktoré sú pravidelne zúbkaté. Vyrastajú z nej i veľmi pekné kvety kalichovitého tvaru. Tie sú bielej až svetlofialovej farby a na spodnej strane majú typickú žltú škvrnu. 

Zber a sušenie očianky

Očianka bola súčasťou ľudového liečiteľstva už od staroveku. V súčasnosti sa zvyčajne vyskytuje v nížinách aj vyššie položených oblastiach. Obľubuje vlhko a svetlo. Naraziť sa na ňu dá na lúkach, pasienkoch či okrajoch lesov.

Očianka začína kvitnúť v júni a zber kvitnúcej vňate prebieha až do septembra. Rastlina sa následne suší v tieni alebo umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Vysušená očianka má zelenú farbu a horkejšiu chuť. V takejto forme ju ľahko dostanete i v lekárni či na internete.

Pozri aj: Kávičkári, pozor! Toto sú najväčšie výhody a nevýhody pitia 

účinky očianky

Zdroj: Shutterstock®

Aké má očianka účinky?

Kvitnúca vňať očianky v sebe skrýva množstvo cenných látok, ktoré majú blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Táto rastlina je zdrojom iridoidov, trieslovín, mastných kyselín, vlákniny i mnohých vitamínov a minerálnych látok. Taktiež obsahuje flavonoidy, ako sú rutín či kvercetín, ktoré majú výrazné antioxidačné účinky. Očianka je už oddávna známa najmä ako pomocník pri mnohých očných chorobách.

Tradičná medicína pripisuje očianke i tieto účinky:

 • je účinná pri zápaloch očnej sliznice i spojiviek,

 • potláča začervenanie, pálenie i preťaženie očí,

 • je nápomocná pri zákale či jačmeni,

 • dobre pôsobí pri tráviacich ťažkostiach, podporuje trávenie a zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie,

 • prečisťuje celý tráviaci trakt,

 • potláča pálenie záhy,

 • pôsobí ako podporný prostriedok pri liečbe žltačky,

 • zmierňuje nechutenstvo,

 • je účinná pri zápaloch horných dýchacích ciest, odstraňuje kašeľ i hlieny,

 • mierne znižuje krvný tlak,
 • potláča nervozitu,
 • zlepšuje kvalitu spánku.   

Odporúčame: Babička bylinkárka radí: Tieto júlové bylinky si určite nazbieraj!

čaj z očianky

Zdroj: Shutterstock®

Čaj z očianky Rostkovovej

Očianka Rostkovova sa používa zvonka i zvnútra. Vnútorne sa užíva vo forme čaju. V šálke zalejte 2 čajové lyžičky sušenej rastliny horúcou vodou, nechajte lúhovať približne 12 minút a následne sceďte. Tento nápoj si pri akútnych stavoch doprajte 2 až 4 razy denne. Vyskúšať by ste ho mali, ak vás trápi pomalé trávenie, migréna, ochorenie dýchacích ciest či nespavosť.

Odvar z očianky na vonkajšie použitie

Pri vonkajšom užívaní sa z rastliny zase pripravuje silnejší odvar. Do menšieho hrnca nalejte 2,5 dcl vody a pridajte 1 polievkovú lyžicu sušenej očianky. Po zovretí varte na slabšom ohni približne 5 minút, následne odstavte a nechajte ďalších 20 minút lúhovať.

Po ochladnutí môžete tento odvar používať na prepláchnutie postihnutého oka. Táto procedúra vás zbaví nielen rozličných očných chorôb, ale pomôže i očiam, ktoré sú unavené a nadmerne zaťažované. Tento odvar je vo forme obkladu užitočný aj na doliečenie pooperačných stavov. Dobrou správou je, že očianka nemá nežiadúce účinky ani pri dlhodobom užívaní.

Ľudový recept na posilnenie očí s očiankou

Suroviny:

 • 5 dielov vňate očianky

 • 3 diely listov čučoriedky
 • 1 diel rumančeka
 • 1 diel listov orecha
 • 1 diel plodov fenikla

Postup: Sušené byliny zmiešame. Následne 2 PL pripravenej zmesi zalejme 500 ml vriacej vody a necháme lúhovať 15 minút. Popíja sa 3-krát denne alebo aj zvonka formou obkladov.

Recept na jačmeň na oku z očianky

Suroviny: 

 • 100 g vňate očianky

 • 100 g vňate harmančeka

Postup: 5 PL čajovej zmesi sparíme 250 ml vriacej vody a necháme 10 minút postáť. Kašu zabalíme do látky a priložíme na zapálené oko. 

Aktualizovaný článok: 24.7.2023

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.07.2018 07:56

S Očiankou ešte nemám skúsenosť, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

10.07.2018 17:12

Pre mňa novinka, ale človek sa učí celý život...

Vaše meno:

Mária Sivová

Mária Sivová

25.07.2023 09:50

Tento recept na bylinkovú zmes určite vyskúšam.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE