Pálenie záhy – nepríjemný spoločník. Aké sú príčiny?

Pálenie záhy je rozšírené a každý človek ho určite počas svojho života spozná. Mnohokrát sa pýtame a bádame, čo spôsobilo u nás tento stav. Z lekárskeho pohľadu je to rozšírené ochorenie, ktoré môžu vyvolať rozličné podnety. Najčastejšie ho spôsobuje spätné vtekanie žalúdočných kyselín do pažeráka, tzv. reflux.

Pálenie záhy sa vyskytne, ak kyselina vytváraná v žalúdku, ktorá bežne pomáha pri trávení, vnikne späť do pažeráka. Súčasťou žalúdočných štiav je kyselina chlorovodíková. Kým žalúdok je potiahnutý sliznicou odolnou voči jej pôsobeniu, pažerák podobnú ochranu nemá a preto pri preniknutí kyseliny do pažeráka sa vyvolá pocit pálenia, ktorý poznáme ako pálenie záhy. Viac sa o tomto probléme dozviete v našom článku.

Spúšťače pálenia záhy

Spúšťače sú u každého človeka iné. Spúšťačmi môžu byť určité jedlá alebo nápoje aj ich množstvo. Pálenie taktiež môže spustiť cvičenie alebo oddych hneď po jedle. Najčastejšie však ide o dôsledok zlého životného štýlu, napríklad fajčenie alebo obezity.

Odporúčame: Najčastejšie mýty o zdraví, ktorým veríš: Spôsobujú mikrovlnky rakovinu?

čokoláda

Zdroj: Shutterstock®

Stravovanie

K páleniu záhy najčastejšie dochádza pri chybných stravovacích návykoch. Problém môžu spôsobiť pikantné jedlá, čokoláda, cukrovinky, mäta, alkohol, káva či sýtené nápoje. Pozor si treba dávať aj na kyslé ovocie. Kyslosť pomarančov alebo citrónov sa nedá porovnať s kyslosťou žalúdočných štiav. O vyradení citrusových plodov zo stravy by mali rozhodovať individuálne pocity každého postihnutého.

Rýchlo obedujete? Chyba! Jedlo si treba vychutnávať a prežúvať jedlo čo najdlhšie. Malé kúsky žalúdok rýchlejšie strávi a neprodukuje tak nadbytok kyseliny. V boji proti páleniu záhy pomáha čistá voda, ktorú si doprajete pred jedlom.

Odporúčame: Sú tampóny nebezpečné a spôsobujú rakovinu? Aká je pravda?

cigarety

Zdroj: Shutterstock®

Životný štýl

Čo ďalšie môže byť spúšťačom pálenia záhy? V rámci životného štýlu môžeme hovoriť o fajčení či strese. To všetko negatívne vplýva na naše zdravie. Fajčenie, aj pasívne, a tabakový dym škodia. Dym podporuje vznik kyseliny chlórovodíkovej v žalúdku. Preto si doprajte prechádzku na čerstvom vzduchu. Hektický život je našou každodennou súčasťou. Ak máte problém s pálením, tak spomaľte a naučte sa aj oddychovať a  eliminovať stres.

Negatívny vplyv má aj nadváha. Odborníci sú toho názoru, že ak má človek nadváhu, nadbytočný telesný tuk môže vytvárať nadmerný tlak na žalúdok. Vytvorí sa tak vysoký tlak vo vnútri žalúdka a jeho obsah je vytláčaný nahor do pažeráka a vzniká tak pálenie záhy. Odložte tesný opasok na nohavice, ak trpíte na pálenie záhy. Noste radšej traky. Pálenie záhy je jednou z najbežnejších ťažkostí v tehotenstve kvôli zmene hladiny hormónov. Navyše, rastúce bábätko môže vyvíjať zvýšený tlak na žalúdok a vytláčať kyseliny nahor do pažeráka. Neskoré večere určite nezlepšia zdravotný stav. Plný žalúdok a vodorovná poloha v posteli predstavujú najjednoduchší spôsob, ako sa môže žalúdočná kyselina premiestniť do pažeráka.

Pozri aj: Veľká chyba pri spracovaní kuraciny: Môže ťa dostať až do nemocnice!

bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Tráviace enzými a horké byliny

Bojovníkov s pálením záhy zoženiete v lekárni alebo v obchodoch so zdravou výživou. Poraďte sa s predavačom, ktorý vám odporučí najvhodnejšie bylinky pre vás.

Zamerajte sa hlavne na:

 

  • ďumberový koreň (Zingiber officinale),

  • zmes z horkých bylín (koreň horca žltého (Gentiana lutea),

  • palinu (Artemisia absinthium),

  • voduľku kanadskú (Hydrastis canadensis),

  • aromatické byliny (šanta (nepeta cataria),

  • fenikel (Foeniculum vulgare).

Avšak, zabudnite na lišajník islandský (Cetraria islandica) a skorocel. Hoci sa často odporúčajú proti tráviacim ťažkostiam, na pálenie záhy zvyčajne nezaberajú.

Odporúčame: Vieš, aké je najdôležitejšie slovo v živote? Ušetrí ťa od zbláznenia!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Jana

Jana

04.12.2012 12:01

S palenim zahy mam bohate skusenosti. U mna je to zdravotny problem, takze si musim kontrolovat nielen system stravovania ale aj zivotny styl.
Suhlasim, ze okrem rad, ktore su tu popisane je rychlou a ucinnou pomocou poriadne rozzut 10-20 kuskov horkych mandli v supke. Mne pomaha aj kusoch suchsieho chlebika s maslom alebo jablko. Velmi ucinny prostriedok je prechadzka s hlbsim dychanim a rozhybanim travenia :-).
Konzumacia citrusov je asi velmi individualna. Mne napriklad velmi pomaha pit vlaznu vodu s citronovou stavou rano na lacno. Citronova stava posobi zasadito. Pomaha mi znizit prekyslenie organizmu. 
Ak je palenie vazne a nic nezabera, tak pouzivam Rennie. Ani Talcid, ci soda bikarbona a ine pripravky nie su tak ucinne ako tento liek.

Vaše meno:

Ideno

Ideno

04.12.2012 18:58

Tiež nie som výnimka a tento problém poznám veľmi dobre. Súhlasím s tým, že páleniu záhy by sa malo predchádzať predovšetkým zdravým životným štýlom - vhodné stravovanie a dostatok pohybu. Hmmm, no len nie vždy to "vydá" :(. Tak ja sa snažím už pri miernych pocitoch pálenia, tento nepríjemný pocit zahnať horkým bylinkovým čajom. A tiež som počula rady lekára v nejakej relácii, že pomáha aj väčšie množstvo čistej vody - aby tú kyselinu z pažeráka voda "zatlačila" späť do žalúdka. Žiaľ, niekedy však siahnem aj po sóde bicarbóne, čo však lekári neodporúčajú. Vraj je to pri častom používaní škodlivé a ani si to nevieme správne dávkovať. Takže to fakt len výnimočne. Ja som tiež typ, ktorý vždy hľadá riešenie mimo klasických liekov. Takže sa teším ďalšej rade, ktorá je uvedená v článku a dokonca aj odskúšaná :) - horké mandle - madle v šupke. Musím si poznačiť do kalendára aby som nezabudla kúpiť do zásoby. Však blížia sa sviatky a to často človek proste neodolá rôznym maškrtám ...  Takže vďaka za užitočnú radu :)!

Vaše meno:

slavka11

slavka11

04.12.2012 22:45

Zdravotny problem ako palenie zahy trapi asi vela ludi. Ja mam reflux pazeraka, takze viem, ake je to neprijemne. Chyti ma to na jar a a na jesen a ani lieky nezaberaju, Proste musim zhruba mesiac vydrzat, kym problemy ustupia same. Janka, skusim, tvoju radu s mandlami. Idu Vianoce, tak miesto pecenia kolacikov s mandlami, ich budem pekne chrumkat. Dakujem za tip.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.