Pásový opar (herpes zoster): Nauč sa rozpoznať príznaky včas!

Pásový opar znie zle už na prvé počutie, avšak v skutočnosti predstavuje ešte väčší problém, ako si vôbec vieme predstaviť. Kto ho zažil, vie, čo so sebou prináša a ako výrazne vie človeku strpčiť život. Napriek tomu všetkému sa o pásovom opare príliš nehovorí, a tak sme sa to rozhodli napraviť. Všetko o pásovom opare, čo je užitočné vedieť, vám prinášame práve teraz.

Toto sú príznaky pásového oparu:

Spomínané veľké bolesti nie sú jediným nepríjemným príznakom pásového oparu (herpes zoster). Ďalším výrazným problémom sú vyrážky a pľuzgiere. A hoci by si človek myslel, že pásový opar neopúšťa oblasť pásu, nie je to vôbec tak. „Vyskakuje“ si aj na hrudník, kde spôsobuje nepríjemné tŕpnutie. Dokonca aj spomínané bolestivé pľuzgiere sa vyskytujú na hrudi, bruchu, chrbte a na tvári – najčastejšie v ušiach a na očiach, ale tiež na nose, v ústnej dutine a na čele. Sprievodným javom pásového oparu býva často aj vysoká horúčka, zimnica, bolesť hlavy, tráviace ťažkosti, svalová slabosť a únava.

 

Toto neprehliadni: Placebo efekt: Odhaľ skutočnú pravdu o liekoch, ktoré užívaš!

príznaky pásového oparu

Zdroj: Shutterstock®

Pásový opar sa teda nenazýva pásovým pre jeho výskyt v oblasti drieku, ale preto, že ide o takzvaný pás bolesti, zvyčajne od miechy k hrudnému košu. Táto bolesť je ostrá a pálivá, podobná bolesti zuba a pretrváva po celý čas kožných príznakov. Pásový opar sa zaraďuje do skupiny kožných infekčných ochorení a postihuje predovšetkým ľudí po 50. roku života, ktorí prekonali ovčie kiahne a všeobecne najmä ženy.

 

Za zmienku stojí, že približne u 15 % ľudí, ktorí prekonali ovčie kiahne, sa neskôr vyskytne aj pásový opar. Spôsobuje ho herpetický vírus s názvom varicella zoster – ide o ten istý vírus, ktorý spôsobuje aj ovčie kiahne a dochádza k nemu opätovnou aktiváciou v tele. Po prekonaní ovčích kiahní totiž tento vírus telo (nervové tkanivá) neopúšťa, naopak, číha na ten správny moment, kedy je človek pod tlakom alebo má výrazne stresové obdobie a vtedy udrie v celej svojej nepríjemnosti. Je predpoklad, že v súčasnosti má až 90 % ľudí v sebe tento hrozivý vírus.

pľuzgiere na koži

Zdroj: Shutterstock®

Kto je najviac ohrozený?

Rizikovou skupinou sú tehotné ženy a vo všeobecnosti ľudia s oslabenou imunitou. Veľmi často pásový opar postihuje ľudí, chorých na cukrovku, rakovinu alebo AIDS, ako aj ľudí po transplantácii orgánov. Liečba pásového oparu trvá najčastejšie dva týždne, ale niekedy dokonca až mesiace. Pri zanedbaní liečby tohto ochorenia môže dôjsť k poruchám vedomia, oslepnutiu až ochrnutiu tvárových nervov alebo nôh.

Preto snáď ani netreba zdôrazňovať, aké dôležité je nezanedbať príznaky pásového oparu a čo najskôr navštíviť lekára. Ten následne nasadí liečbu takzvanými antivirotikami, výnimočne tiež antidepresívami, ako aj zinkovou masťou či krémom s antibiotikami na vyrážky; posilní sa aj príjem vitamínu B. Pokiaľ ide o prevenciu, existuje očkovanie proti ovčím kiahňam, ak ste ich ešte nemali alebo proti pásovému oparu, a to zvyčajne po 50. roku života. Obe vakcíny majú pomerne vysokú úspešnosť.

Odporúčame: Civilizačné ochorenia nás ohrozujú stále viac! Ako proti nim bojovať?

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.07.2018 16:58

Veľmi nepríjemný problém, nielen z hľadiska vizáže; výrazne vie človeku strpčiť život a hoci som si ním sama neprešla, poznám, žiaľ, zopár prípadov.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

01.07.2018 20:19

Dúfam, že toto nepríjemné ochorenie ma obíde veľkým oblúkom.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

16.02.2020 23:51

Pásový opar je veľmi nepríjemné ochorenie,

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE