Počuli ste už niekedy o sile ženšenu? Ide o rastlinku, ktorá je v čínskej tradičnej medicíne považovaná za jednu z najúčinnejších a najzdravších, ak vôbec hrdo nenosí absolútne prvenstvo. Ženšen je priateľom alternatívnych medicín, ako aj domáceho liečiteľstva, pretože sa mu pripisujú priam zázračné schopnosti. Hovorí sa o ňom aj ako o elixíre či korení života, z ktorého sa oplatí vylúhovať ženšenový čaj a napiť sa z neho poriadnym dúškom.
Zdravotné benefity ženšenu
Bylinková medicína by sa azda bez ženšenu ani nezaobišla. Na úvod je dôležité povedať, že existuje hneď niekoľko druhov ženšenu, no medzi najpoužívanejšie sa zaraďuje ázijský a americký ženšen. Čínska medicína si samozrejme zakladá viac na ázijskom variante, ktorý má podľa nej lepšie účinky. Napriek tomu je americká verzia tiež veľmi zdravá a často používaná vo svete prírodnej medicíny. Aké sú teda prínosy ženšenu pre ľudský organizmus?
Zaujme ťa: Modrý čaj: Vieš o tom, že elixír mladosti naozaj existuje?
- Podpora imunity. Prvým a pravdepodobnejšie najvyužívanejším poznatkom je, že ženšen je skvelý na imunitu človeka, ktorú dokáže posilniť. Preto sa odporúča ženšenový čaj piť najmä v chrípkových obdobiach, teda na jar a na jeseň. Ženšen a prípravky z tejto rastliny dokážu bojovať proti chrípke a nachladnutiu, čo je skvelá alternatíva klasických liekov, najmä ak budete tento čaj piť preventívne.
- Zdravší mozog. Ženšen loví, ako sa časom ukázalo, aj v hlbších vodách a podporuje aj činnosť mozgu a to najmä schopnosť učiť sa a sústrediť sa. S mozgom súvisí aj schopnosť ženšenu zlepšovať náladu k lepšiemu, prípadne aj jeho upokojujúce vlastnosti.
- Odháňa choroby. Keďže ženšen je významným antioxidantom, ktorý dokáže redukovať zápalovosť v tele, predpokladá sa aj to, že dokáže bojovať s vážnymi chorobami, ako sú niektoré druhy rakoviny, ale aj hepatitída typu C, ochorenia srdca, porucha erekcie u mužov, symptómy menopauzy u žien a prispieť môže k zlepšeniu krvného tlaku.
Tabu pre tehotné
Ani taká dokonalá rastlina ako je ženšen, žiaľ, nie je pre všetkých. V každom prípade si overte, čo kupujete, pretože ide o pomerne drahú rastlinu a výťažok z nej v akejkoľvek forme môže ísť do peňazí. Vyhnite sa preto lacnejším náhradám, z ktorých kričí skôr podvod, ako zdravie. Okrem toho by sa mali ženšenu a prípravkom z neho vyhnúť cukrovkári, tí, čo berú lieky na riedenie krvi, ale aj mamičky, ktoré koja či budúce mamičky, ktoré už nosia pod srdcom dieťa. S lekárom by sa mali pred jeho nasadením poradiť aj ľudia s problémovým, najmä vysokým krvným tlakom.
Vedľajšie účinky ženšenu
Dávkovanie ženšenu závisí od problému, na ktorý si tento prírodný liek dávate. Preto sa radšej poraďte s lekárom alebo lekárnikom predtým, než ženšen užijete. V prípade predávkovania ženšenom môže dôjsť k slabším vedľajším účinkom, ako je nespavosť, nervozita, bolesti hlavy, závraty, tráviace ťažkosti či zmeny menštruačného cyklu u žien.
Ako pripraviť ženšenový čaj?
Na záver si povedzme, ako taký ženšenový čaj pripraviť tak, aby z neho naše telo naozaj benefitovalo. Pripravte si:
- 3 - 5 dcl vody
- čerstvý koreň ženšenu
- vrecko obľúbeného čaju
Vo vriacej vode vylúhujte plátok ženšenu (1 plátok je normálna dávka, ktorú si môžete zvýšiť podľa potreby či odporúčaní lekára), dodatočne pridajte do výluhu aj váš obľúbený čaj. Vypite v dopoludňajších hodinách, aby vám nespôsobil nespavosť. Ženšen môžete na Slovensku nájsť v bio obchodoch v rôznych formách - ako hotový čaj, prášok, kvapky či iný typ výživového doplnku, ktoré užívajte ako je uvedené na obaloch.