Seknutie v krížoch: Prvá pomoc pri trápení

Trápia vás bolestivé kŕče v oblasti chrbta? Venujete sa športovým aktivitám, ste neustále v pohybe, no aj napriek tomu sa večer neviete od bolesti ani pohnúť? Seknutie v krížoch môže byť dôsledkom veľkého preťaženia, nesprávneho pohybu alebo prehnaného tréningu. Pomôcť si však vieme aj bez nepríjemných injekcií.

Svetoví odborníci a športoví lekári uvádzajú, že najčastejšie trpíme bolesťami práve v dolnej časti chrbtice. Niekedy nám však bohužiaľ nestačí ani len oddychový režim a bolesti sa nám môžu kedykoľvek zhoršiť aj počas obyčajných domácich prác. Nemusíme však hneď utekať k lekárovi, najmä ak nás bolesť zasiahne v neskorších hodinách. 

Rizikové faktory bolesti v krížoch:

  • nesprávna technika zdvíhania predmetov,
  • zdvíhanie ťažkých bremien,

  • nadmerná fyzická záťaž,

  • nedostatok pohybu,

  • dlhé sedenie (napr. pri šoférovaní),

  • nadváha a obezita,

  • zvyšujúci sa vek, 

  • pád, úraz,
  • ochorenia pohybového aparátu,
  • vrodené anomálie v oblasti kostenej štruktúry chrbta.

Odporúčame: Odporúčané tipy na cvičenie pre tehotné ženy

bolesť krížov

Zdroj: Shutterstock®

Chladné obklady pri bolesti chrbta

Tipov, ako si uľaviť od bolesti, je veľa. Často počúvame, že najlepšie je danú oblasť ohrievať. Opak je však pravdou. Zasiahnutú a ubolenú časť chrbta je potrebné ochladiť. Práve ľad nám uľaví od nepríjemnej bolesti. Pokiaľ doma nemáte ľad, použite niečo mrazené, napríklad zeleninu.

Zabaľte zmrazené balenie do látky a prikladajte ho na postihnutú časť. Jemnými pohybmi prechádzajte po danej oblasti, prípadne poproste člena rodiny, aby vám ľadové vrecúško prikladal na chrbát a vy sa skúste pritom uvoľniť a na nič nemyslieť.

Pokojne si ľad na dané miesto prikladajte celý deň s 30 minútovými prestávkami, aby zápal svalu a okolitých tkanív čo najrýchlejšie zmizol.

Tabletka proti bolesti chrbta

Chápeme, nie každý z nás sa chce hneď dopovať tabletkami, no niekedy naozaj stačí jedna tabletka a úľava sa dostaví okamžite. Použiť možno bežné protizápalové nesteroidné lieky z lekárne bez predpisu. Silnejšie bolesti však dokážu obvykle utlmiť len lieky na predpis. 

Uvoľnenie chrbta jemným natiahnutím

Nemyslíme tým strečing a krkolomné pózy. Skúste sa len jemne ponaťahovať, sami budete cítiť, kam vás chrbát pustí. Pokiaľ je pre vás sedenie alebo státie bolestivé, vyskúšajte si ľahnúť na podlahu alebo posteľ, napnite brušné svaly a jemne tlačte krížovú oblasť smerom nadol k zemi.

Držte danú pozíciu pár sekúnd a následne sa pomaly uvoľňujte. Pozor, v prípade akútnych a neznesiteľných bolestí sa radšej neskúšajte sami rozhýbať, ale kontaktujte svojho lekára. 

Odporúčame: Prechádzky a ich zdravotné benefity, ktoré musíte poznať!

cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Vyskúšajte malé cviky

V prípade, ak daná bolesť podľa vášho uváženia nevyžaduje návštevu lekára, vyskúšajte takzvané nožnice. Opäť si ľahnite na zem alebo na posteľ, zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu tak vysoko, ako je to možné a snažte sa držať obidve končatiny vystreté.

Držte danú pozíciu tak dlho, ako budete môcť a pomaly sa vráťte do pôvodnej pozície. Následne cvik opakujte, ale s ľavou rukou a pravou nohou. Cvičenie opakujte aspoň desaťkrát.

Malý tip: Všetky naše rady však aplikujte opatrne a s rozumom. Majte na pamäti, že niektoré úrazy či zo začiatku nepatrné bolesti si niekedy naozaj vyžadujú návštevu odborníka. 

Aktualizovaný článok: 13.6.2023

Skúste toto jednoduché cvičenie pri bolesti chrbta:

4 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.06.2017 15:12

je to novodobý problém skoro všetkých ľudí, čo poznám...mne najviac zabralo cvičenie

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.06.2017 18:20

tento problém poznám, najlepšie mi zabral pohyb na záhrade

Vaše meno:

Janko Žilinčan

Janko Žilinčan

20.06.2017 18:40

Mne zasa pomáha pohyb na zdravom tele.

Mária Chromíková

Mária Chromíková

13.07.2017 09:22

Mne pomáha pri bolestiach chrbta skôr teplo.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.12.2017 14:01

včera som práve masírovala manžela

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE