Obdobie medvedieho cesnaku práce začína. Využite dva mesiace v roku na posilnenie svojho organizmu a doprajte tvojmu telu to najlepšie z prírody, čo ponúka. Hor sa na lesa na zelenú bylinku, ktorá vám rozprúdi krv.
Medvedí cesnak rastie často v tienistých lesoch v pôdach bohatých na humus. Hoci listy pripomínajú listy konvalinky, medvedí cesnak dostal svoje označenie práve podľa vône cesnaku.
Najčastejšie rastie v mesiacoch apríl a máj, no jeho výskyt závisí aj podľa oblasti, v ktorej rastie. Listy rastliny zbierame pred kvitnutím, v mesiaci apríl.
Medvedí cesnak má obdobné vlastnosti ako kuchynský cesnak. Keďže sušením sa liečivé účinky tejto blahodarnej bylinky strácajú, v pokrmoch sa odporúčajú používať čerstvé listy. Bylinka je prospešná pri vysokom krvnom tlaku, napomáha pri prečistení organizmu, pri tráviacich ťažkostiach a hnačkách. Medvedí cesnak zlepšuje taktiež prietok krvi, a tak preventívne pôsobí proti tvorbe trombózy a kŕčových žíl.
Odporúčame prečítať: Pripite si na zdravie čertsvým smoothie
Odporúčame ochutnať:
Počas chrípkovej sezóny je vhodným prostriedkom aj na posilnenie imunity. Bylinka ničí choroboplodné zárodky, preto sa odporúča užívať aj pri zápaloch dýchacích ciest a plesňových ochoreniach.
Odporúčame vyskúčať recept:
Jarná tvarohová nátierka s medvedím cesnakom
Tinktúra z medvedieho cesnaku:
• Listy z medvedieho cesnaku
• 35- 40% lieh
Listy medvedieho cesnaku dáme do fľašky, ktorú po okraj zalejeme liehom. Dáme na slnečné miesto na 2 týždne. Po odstáti užívame 1-2 čajové lyžičky 2- krát denne.