Upchatý nos, smrkanie, sťažené dýchanie, k tomu prípadná bolesť hlavy či únava. To sú typické prejavy mnohých zápalových ochorení horných dýchacích ciest, ktoré sa hlavne počas jesenného a zimného obdobia vyskytujú v značne zvýšenej miere. K tým najčastejším patrí pravdepodobne všetkým dobre známa nádcha, okrem toho aj zápal hrtana, odborne laryngitída. Častým problémom je však aj sinusitída. Ako ju rozpoznať a ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť?
Čo je sinusitída?
Pojmom sinusitída označujeme zápalové ochorenie paranazálnych, respektíve prínosových dutín. Prínosové dutiny, latinsky sinus paranasales, predstavujú dutiny v kostiach vystlané sliznicou (podobnou sliznici v nosovej dutine a nosohltane), ktoré ohraničujú nosovú dutinu a sú s ňou zároveň prepojené. Patrí medzi ne párová dutina v čeľusti, ďalej čelová dutina, dutinky čuchovej kosti a klinová dutina. Tieto dutiny pritom prispievajú k úprave vdychovaného vzduchu (napríklad k jeho čiastočnému zvlhčovaniu), tiež k tvorbe hlasu a odľahčeniu lebky.
Zápal prínosných dutín patrí medzi najčastejšie typy zápalov horných dýchacích ciest. Zápal môže postihnúť len jednu z dutín, no i viacero zároveň. Obvykle pritom rozlišujeme tri formy ochorenia:
- akútna sinusitída – trvá v priemere dva týždne (maximálne do 4 týždňov), má rýchly nástup a výrazné prejavy,
- subakútna sinusitída – príznaky zápalu pretrvávajú až do 3 mesiacov,
- chronická sinusitída – môže trvať viac ako 3 mesiace, prejavuje sa obvykle miernejšími symptómami.
Odporúčame: Vieš, čo je hemochromatóza? Následky ochorenia môžu byť trpké!
Hlavné príčiny sinusitídy
Sinusitída vzniká z rôznorodých príčin, infekčných aj neinfekčných. Vo väčšine prípadov ide o infekčný zápal prínosových dutín, ktorý môže byť vírusového a menej často aj bakteriálneho pôvodu. Častým pôvodcom bývajú streptokoky, stafylokoky, rôznorodé respiračné vírusy (rhinovírusy, adenovírusy), zriedkavejšie však i kvasinky a plesne (najmä v prípade chronického zápalu). Infekčný zápal prínosných dutín pritom veľmi často vzniká v dôsledku prestupu infekcie priamo zo sliznice nosa, teda ide zväčša o komplikáciu iného zápalového ochorenia dýchacích ciest. Avšak infekcia sa môže šíriť aj zo zápalových ložísk v ústnej dutine.
Sinusitída môže byť aj neinfekčného pôvodu. Vtedy často súvisí napríklad s alergiami pacienta. Zápal prínosových dutín sa vyskytuje u jedincov v rôznych vekových kategóriách, no vo vyššej miere v detskom veku. Známych je viacero faktorov, ktoré môžu zvyšovať riziko rozvoja ochorenia.
Rizikové faktory sinusitídy:
- oslabený imunitný systém,
- vybočená nosová priehradka,
- nosové polypy,
- fajčenie,
- cystická fibróza,
- sezónne alergie, alergická nádcha, astma,
- zväčšené nosové mandle alebo ich chronický zápal,
- cudzie teleso v oblasti prínosových dutín,
- chemické faktory v prostredí.
Aké má sinusitída príznaky?
Sinusitída sa svojimi príznakmi v značnej miere podobá na iné zápalové ochorenia horných dýchacích ciest. Hlavne v prípade infekčného zápalu vírusového pôvodu sa prejavy dostavujú pomerne rýchlo, inkubačný čas môže byť 1 až 3 dni. Intenzita príznakov spravidla závisí od formy ochorenia – akútna forma nastupuje náhle a intenzívne, chronická prebieha dlhodobo a miernejšie. V priebehu ochorenia obvykle dochádza k opuchu sliznice prínosových dutín, následne k obmedzeniu odtoku hlienu a jeho hromadeniu, čo vedie aj k rozvoju viacerých zdravotných ťažkostí.
Medzi charakteristické prejavy sinusitídy radíme:
- vodnatá nádcha,
- zelené alebo žlté hlieny,
- hnisavá sekrécia z nosa,
- pocit plného nosa,
- pocit tlaku v oblasti tváre a okolo očí,
- časté smrkanie,
- sťažené dýchanie nosom a následne dýchanie ústami,
- nosová reč, huhňanie,
- bolesť hlavy a v oblasti za nosom,
- bolesť v krku a čeľusti,
- zhoršenie čuchu a chuti,
- nadmerná únava a nedostatok energie,
- zápach z úst,
- znížená chuť do jedla,
- zvýšená teplota alebo horúčka.
Odporúčame: Prejavy syndrómu polycystických vaječníkov: Ktoré problémy neignorovať?
Liečba sinusitídy
Liečba sínusitídy spravidla závisí od toho, čo je príčinou ochorenia. Bakteriálne infekcie je obvykle potrebné preliečiť antibiotikami, mykotické infekcie zase antimykotikami a v prípade najčastejšieho vírusového zápalu býva liečba prevažne symptomatická, teda zameraná na tlmenie sprievodných príznakov. Pacientovi sa podávajú lieky na zníženie opuchu, tlmenie horúčky či bolesti. Uplatňujú sa tiež kvapky a spreje do nosa na uvoľnenie hlienov a uľahčenie dýchania. V rámci domácej liečby býva nápomocné:
- naparovanie,
- zvlhčovanie ovzdušia,
- oddych na lôžku,
- dostatočný príjem tekutín a prísun vitamínov,
- masírovanie alebo nahrievanie dutín infralampou,
- aplikácia suchých teplých obkladov.
Vo vážnejších prípadoch, alebo ak liečba nezaberá, môže byť potrebná punkcia (nabodnutie) dutín a odsatie hlienu pomocou špeciálnej ihly. V prípade chronického zápalu môže byť potrebný dokonca aj chirurgický zákrok, počas ktorého sa upchaté dutiny otvoria a vyčistia sa z nich zvyšky odumretého tkaniva. Podľa potreby u konkrétneho pacienta sa tiež chirurgickým zákrokom môžu odstrániť anatomické deformácie v dutinách, ktoré zápal vyvolávajú.
Pomôžu pri sinusitíde bylinky?
Podporiť liečbu nekomplikovaného zápalu prínosných dutín možno aj rôznymi prírodnými metódami. Skvelým pomocníkom je eukalyptus, ktorý pôsobí antibakteriálne aj antivírusovo. Esenciálny eukalyptový olej nájde uplatnenie pri naparovaní, stačí ho v malom množstve pridať do horúcej vody. Táto bylinka skvelo napomáha spriechodňovať upchaté dutiny.
Výbornou bylinou je aj echinacea, ktorá má rovnako antibakteriálne, antivírusové aj protizápalové pôsobenie, dokonca podporuje imunitu. V rámci tradičnej medicíny sa uplatňuje pri liečbe rôznorodých infekcií dýchacích ciest. Možno ju užívať vo forme čaju i tinktúry. Popíjať tiež možno čaje z harmančeka, bazy, prvosienky alebo voduľky kanadskej.
Odporúčame: Diabetická nefropatia – vážna komplikácia cukrovky. Ako sa prejavuje?