Skoro každá z nás si lakuje nechty, poprípade si necháva spraviť umelé. Niektoré laky nám vydržia celý týždeň, iné musíme prekrývať dvakrát do týždňa. A čo sa týka farieb, tak variabilnejší prostriedok snáď ani neexistuje. Od priesvitnej cez fialovú, po čiernu či s flitrami – v obchode nájdete odtieň každej farby. Čo však pri lakoch nenájdete, je upozornenie o ich možnom nebezpečenstve.
Prečo by mali byť laky nebezpečné? Veď sa používajú v tomto zložení už skoro 100 rokov a nikomu neublížili. Látku, ktorá je prítomná v lakoch testovali vedci a ich výsledky vás zaskočia. Neurotoxín, ktorý sa cez lak dostáva do tela vás možno od ich používania nadobro odradí!
O škodlivosti lakov sa vie už dlho
O škodlivosti lakov sa píše už veľmi dlho. Vedci ich neraz testovali a vytvorili zoznam látok, ktoré sú pre naše telo nebezpečné. V niektorých krajinách sú tieto látky zakázané, v iných je ich používanie iba obmedzené. Medzi tieto látky patrí napríklad formaldehyd, toluén a trifenylfosfát, ktoré sú označované ako „veľká trojka". Sú to látky, ktoré zlepšujú odolnosť a flexibilitu laku a uľahčujú jeho nanášanie.
Keďže žiadnej z nás sa nechce vyrábať vlastný domáci lak na nechty, musíme kontrolovať obsah každého laku, ktorý kupujeme. A zároveň musíme dúfať, že výrobcovia nezatajujú niektorú z toxických zložiek. Pretože veľmi častým problémom je, že výrobca neuvádza zloženie alebo zatají zložku, o ktorej sa dočítate nižšie. Z tohto dôvodu nájsť lak, ktorý je bezpečný môže byť veľmi ťažké, preto sa snažte pri nákupe vyhnúť aspoň „veľkej trojke".
Trifenylfosfát
Táto zlúčenina sa do lakov pridáva ako zmäkčovadlo. Inak sa využíva pri výrobe plastov a ako spomaľovač horenia penového nábytku. Na laku by mal byť vždy vyznačený pod názvom Triphenyl phosphate. Vedci, ktorí skúmali jeho účinok na organizmus, zistili, že iba na dvoch z desiatich lakov bola táto látka označená. Trifenylfosfát sa vylučuje močom, a je preto ľahko dokázateľný jeho výskyt v laku. Dôvod, prečo je nebezpečný je to, že ovplyvňuje endokrinný systém a teda hormonálne procesy v našom tele.
Po dlhodobom pôsobení tejto látky na telo, došlo u mačiek, na ktorých prebiehali testy, k svalovej slabosti až paralýze. Z tohto dôvodu bolo jeho používanie v lakoch, na konci roka 2015 zakázané. Stretnúť sa však s touto látkou môžeme stále, ak si kúpime starší lak, ktorý ju ešte obsahuje.
Toluén
Túto látku pozná každý, kto niekedy maľoval – toluén sa bežne používa ako riedidlo. Je známe, že jeho dlhodobé používanie vedie k vývoju psychóz, poškodeniu obličiek a pečene. Rozsiahle využitie má aj v petrochemickom priemysle. Ako rozpúšťadlo pôsobí aj v lakoch, kde uľahčuje jeho nanášanie na nechty.
Spolu s toluénom sa v lakoch nachádza aj xylén, ktorý je tiež účinným rozpúšťadlom. Obe látky sú toxické. Nebezpečenstvo predstavujú ich výpary, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť našu centrálnu nervovú sústavu, a teda aj mozog. Toluén sa preto radí k neurotoxínom (jed, ktorý ovplyvňuje mozog).
Zaujme ťa: Ako zatočiť so štiepajúcimi sa nechtami?
Formaldehyd
Táto látka je zo všetkých troch najnebezpečnejšia. Je napríklad súčasťou motorového benzínu a cigaretového dymu a bola zaradená medzi karcinogén – látku, ktorá spôsobuje rakovinové bujnenie. Zdrojom formaldehydu je aj nábytok z drevotriesky, ktorý sa používa ako lacná náhrada dreva pri výrobe nábytku. Nachádza sa aj v tapetách, kobercoch, v preglejke, v lakoch a farbách. Hovorí sa, že viac formaldehydu sa nachádza doma než vonku, v ovzduší. Z týchto látok sa môže uvoľňovať aj niekoľko rokov a spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť a dráždi oči aj dýchací systém. To je hlavný dôvod, prečo by ste mali často vetrať, hlavne pri kúpe nového zariadenia do domácnosti.
Nájsť ho môžeme aj v púdroch, maskách, lakoch na nechty, v ceruzkách na oči a v šampónoch. Jeho škodlivosť je spájaná s výskytom astmy, hlavne v mladom veku. Poškodzuje ženský reprodukčný systém, a práve preto by sme sa mu mali vyhnúť aspoň pri výbere laku (a cigariet). Pokiaľ sa chcete ešte viac brániť jeho účinkom, dajte si do každej miestnosti aspoň jeden kvetináč s rastlinou, ktorá vám pomôže redukovať jeho toxické vlastnosti.
Medzi škodlivé patria aj látky, ktoré maskujú zápach lakov. Vyhýbajte sa tiež neónovým farbám a značkám, ktoré ponúkajú veľkú paletu farieb. Pozor si dajte aj pri vyššie uvedených značkách a pri bezfarebných lakoch, ktoré obsahujú „veľkú trojku" najčastejšie. Ak by ste si predsa len nevedeli predstaviť život bez farebných lakov, vyskúšajte sa poobzerať po prírodnej kozmetike a značkách, ktorý si dávajú extra záležať na zložení produktov.
Musíš vidieť: Biele škvrny na nechtoch – prečo vznikajú a čo znamenajú?