Divozel veľkokvetý je známy najmä svojimi blahodarnými účinkami na dýchaciu sústavu človeka. Už oddávna sa používa najmä na liečbu rozličných ochorení dýchacích ciest. Pomôže pri zápale priedušiek, hlienoch i dusivom kašli. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili zopár tipov, ako využiť liečivú silu tejto byliny. Taktiež sa dozviete, kde sa divozel veľkokvetý vyskytuje, ako vyzerá a kedy sa zbiera.
Ako vyzerá divozel?
Divozel veľkokvetý, ľudovo nazývaný tiež kráľovská svieca, je dvojročná bylina z čeľade krtičníkovité. Už oddávna je významnou súčasťou ľudového liečiteľstva. Napríklad v antike ho používali ako liek na rozličné dýchacie ťažkosti a podobným spôsobom sa využíva i dnes. Divozel je charakteristický vretenovitým koreňom, z ktorého vyrastá ružica plstnatých podlhovastých listov a priama stopka. Tá dorastá do výšky až dvoch metrov a je posiata širšími kopijovitými listami. Vyrastá z nej tiež husté súkvetie.
Kvety divozelu majú žltú farbu a sú príjemne voňavé. Rozkvitajú postupne počas niekoľkých mesiacov. Prvé z nich sa zvyčajne objavujú v júni či júli. Z rastliny sa zbiera práve jej kvitnúca vňať, a to od začiatku leta až do septembra. Divozel obľubuje teplé stanovištia. Nájsť ho teda môžete na slnečných kamenistých stráňach či lesných čistinkách. Taktiež rastie pri cestách či na poliach. Po zbere sa suší na slnku, prípadne v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Ak sú kvety správne usušené, sú jasnožltej farby a majú medovú vôňu.
Odporúčame: Vyrob si tuhý šampón! Tento jednoduchý postup musíš vyskúšať!
Vaše dýchacie cesty ho ocenia
V žltých kvetoch divozelu môžeme hľadať cenné flavonoidy, triesloviny, silice či horčiny. Rastlina je tiež zdrojom vlákniny a éterických olejov. Má antiseptické účinky, dobre potláča zápaly a podporuje obranyschopnosť organizmu. Divozel je však primárne známy svojimi blahodarnými účinkami na celú dýchaciu sústavu. Práve vysoký podiel slizovitých látok pozitívne ovplyvňuje stav pľúc i priedušiek. Je ideálny ako podporná liečba pri zápale priedušiek.
Taktiež človeku pomôže uvoľniť hlieny a eliminovať dusivý kašeľ. Divozel je nápomocný aj pri astme. Často sa však používa aj pri svalových či reumatických bolestiach. Účinne potláča opuchy končatín a priaznivo vplýva na hojenie kožných rán. Má dezinfekčné vlastnosti a odstraňuje z tela nadbytočnú vodu. Divozel je tiež bylinkou pre ženy, dokáže totiž upraviť menštruačný cyklus. Vyskúšajte ho, ak vás trápi veľmi slabá menštruácia.
Ako si pripraviť čaj z divozela?
Sušený divozel má príjemnú medovú vôňu a sladkastú chuť. Ak si z neho pripravíte čaj, podporíte nielen svoje zdravie, ale tiež potešíte chuťové poháriky. V prípade, že si nemáte kde túto liečivú bylinku nazbierať, popýtajte sa po nej napríklad v lekárni. V sušenej forme ju však zakúpite i na internete. Na čaj z divozela si pripravte dve až tri lyžičky sušenej rastliny a 2 dcl vody.
Po zaliatí ho nechajte lúhovať okolo 12 minút, sceďte a pri ťažkostiach podávajte dvakrát denne. Divozelový čaj vyskúšajte počas chrípky či nádchy. Pomôže vám uvoľniť dýchacie cesty a zbaví vás kašľa. Týmto odvarom tiež môžete podporiť funkciu močových ciest a zmierniť príznaky podráždeného čreva. Dobrou správou je, že táto liečivá bylina nemá ani pri dlhodobejšom užívaní žiadne nežiadúce účinky.
Vyskúšajte aj tohto pomocníka!
Z divozela sa vyrába aj liečivý olejček. Poobzerajte sa po ňom v lekárňach, predajniach so zdravou výživou či na internete! Rovnako si ho však môžete pripraviť i v pohodlí domova. Potrebujete naň 2 veľké hrste sušených alebo čerstvých kvetov divozela a približne 2,5 dcl panenského olivového oleja. Obe prísady zmiešajte v uzatvárateľnej fľaške a nechajte na slnku pôsobiť asi mesiac. Nádobu môžete raz týždenne pretriasť. Po uplynutí potrebnej doby olej zlejte.
Dajte pozor, aby ste sa zbavili všetkých zvyškov rastliny. Takto pripravený divozelový olej môžete používať napríklad na afty, opary či akné. Účinný je pri plesniach, ekzémoch aj zápaloch ušných alebo nosných dutín. Ak vás trápi boľavé hrdlo či zápal hrtana, zmiešajte trochu oleja s vodou a zmes kloktajte. Naniesť si ho tiež môžete na stuhnutú šiju a ramená. Divozelový olej dokonca posilňuje steny ciev.
Pozri aj: Starostlivosť o telo: Prečo ženy v Čile vyrábajú masky z hrozna a múky?