Divozel veľkokvetý: Na ktoré zdravotné problémy ho odporúčajú bylinkári?

divozel veľkokvetý

Divozel veľkokvetý je známy najmä svojimi blahodarnými účinkami na dýchaciu sústavu človeka. Už oddávna sa používa najmä na liečbu rozličných ochorení dýchacích ciest. Pomôže pri zápale priedušiek, hlienoch i dusivom kašli. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili zopár tipov, ako využiť liečivú silu tejto byliny. Taktiež sa dozviete, kde sa divozel veľkokvetý vyskytuje, ako vyzerá a kedy sa zbiera.

Ako vyzerá divozel?

Divozel veľkokvetý, ľudovo nazývaný tiež kráľovská svieca, je dvojročná bylina z čeľade krtičníkovité. Už oddávna je významnou súčasťou ľudového liečiteľstva. Napríklad v antike ho používali ako liek na rozličné dýchacie ťažkosti a podobným spôsobom sa využíva i dnes. 

Divozel je charakteristický vretenovitým koreňom, z ktorého vyrastá ružica plstnatých podlhovastých listov a priama stopka. Tá dorastá do výšky až dvoch metrov a je posiata širšími kopijovitými listami. Vyrastá z nej tiež husté súkvetie.

Kvety divozelu majú žltú farbu a sú príjemne voňavé. Rozkvitajú postupne počas niekoľkých mesiacov. Prvé z nich sa zvyčajne objavujú v júni či júli. 

Zaujímavosti a história

  • V antickom Ríme sa divozelové stonky máčali v tuku a zapaľovali ako pochodne.

  • Slovanské kultúry verili, že divozel chráni pred zlými silami a preto ho vešali nad dvere.

  • V stredoveku sa pridával do kúpeľov na očistu tela aj ducha.

  • V minulosti sa verilo, že jeho vôňa zlepšuje náladu a prečisťuje myseľ.

  • Názov „kráľovská svieca“ pochádza z majestátneho vzhľadu a výšky rastliny.

Zber divozelu – kde ho hľadať?

Z rastliny sa zbiera práve jej kvitnúca vňať, a to od začiatku leta až do septembra. Divozel obľubuje teplé stanovištia. Nájsť ho teda môžete na slnečných kamenistých stráňach či lesných čistinkách. Taktiež rastie pri cestách či na poliach. Po zbere sa suší na slnku, prípadne v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Ak sú kvety správne usušené, sú jasnožltej farby a majú medovú vôňu.

účinky divozela
Shutterstock®

Účinné látky divozelu

V žltých kvetoch divozelu môžeme hľadať cenné flavonoidy, triesloviny, silice či horčiny. Rastlina je tiež zdrojom vlákniny a éterických olejov. Má antiseptické účinky, dobre potláča zápaly a podporuje obranyschopnosť organizmu. 

Okrem toho obsahuje aj slizové látky, ktoré upokojujú podráždené sliznice a uľahčujú vykašliavanie. Práve vďaka tejto kombinácii sa divozel tradične využíva pri kašli, nachladnutí a chorobách dýchacích ciest.

Účinky divozelu

Divozel je však primárne známy svojimi blahodarnými účinkami na celú dýchaciu sústavu. Práve vysoký podiel slizovitých látok pozitívne ovplyvňuje stav pľúc i priedušiek. Je ideálny ako podporná liečba pri zápale priedušiek.

Taktiež človeku pomôže uvoľniť hlieny a eliminovať dusivý kašeľ. Divozel je nápomocný aj pri astme. Často sa však používa aj pri svalových či reumatických bolestiach. Účinne potláča opuchy končatín a priaznivo vplýva na hojenie kožných rán. 

Má dezinfekčné vlastnosti a odstraňuje z tela nadbytočnú vodu. Divozel je tiež bylinkou pre ženy, dokáže totiž upraviť menštruačný cyklus. Vyskúšajte ho, ak vás trápi veľmi slabá menštruácia.

divozelový čaj
Shutterstock®

Recepty z divozela:

Čaj z divozela

Sušený divozel má príjemnú medovú vôňu a sladkastú chuť. Ak si z neho pripravíte čaj, podporíte nielen svoje zdravie, ale tiež potešíte chuťové poháriky. V prípade, že si nemáte kde túto liečivú bylinku nazbierať, popýtajte sa po nej napríklad v lekárni. V sušenej forme ju však zakúpite i na internete.

POSTUP: Na čaj z divozela si pripravte dve až tri lyžičky sušenej rastliny a 2 dcl vody. Po zaliatí ho nechajte lúhovať okolo 12 minút, sceďte a pri ťažkostiach podávajte dvakrát denne. Divozelový čaj vyskúšajte počas chrípky či nádchy. 

POUŽITIE: Pomôže vám uvoľniť dýchacie cesty a zbaví vás kašľa. Týmto odvarom tiež môžete podporiť funkciu močových ciest a zmierniť príznaky podráždeného čreva. Dobrou správou je, že táto liečivá bylina nemá ani pri dlhodobejšom užívaní žiadne nežiadúce účinky.

Divozelový sirup proti kašľu

Jemný, no účinný domáci sirup z divozela zvláda suchý aj dráždivý kašeľ a poteší aj deti svojou jemnou chuťou. Jeho príprava je jednoduchá a výsledok vydrží celé týždne.

POSTUP: Štyri veľké hrste čerstvých kvetov zalejeme 500 ml studenej vody a necháme zakryté lúhovať 24 hodín. Potom preceďme cez plátno, pridáme 500 g trstinového cukru (alebo medu) a zahrievame na miernom ohni, kým zmes mierne nezhustne – nevaríme. Nalejeme do čistých fliaš a skladujeme v chlade.

POUŽITIE: Užívame 1 čajovú lyžičku 2- až 3-krát denne pri kašli, škrabaní v hrdle alebo pri prechladnutí. Vhodný je aj pre deti od 3 rokov.

divozelový olej
Shutterstock®

Olej z dizozela

Z divozela sa vyrába aj liečivý olejček. Poobzerajte sa po ňom v lekárňach, predajniach so zdravou výživou či na internete! Rovnako si ho však môžete pripraviť i v pohodlí domova. 

POSTUP: Potrebujete naň 2 veľké hrste sušených alebo čerstvých kvetov divozela a približne 2,5 dcl panenského olivového oleja. Obe prísady zmiešajte v uzatvárateľnej fľaške a nechajte na slnku pôsobiť asi mesiac. Nádobu môžete raz týždenne pretriasť. Po uplynutí potrebnej doby olej zlejte. Dajte pozor, aby ste sa zbavili všetkých zvyškov rastliny. 

POUŽITIE: Takto pripravený divozelový olej môžete používať napríklad na afty, opary či akné. Účinný je pri plesniach, ekzémoch aj zápaloch ušných alebo nosných dutín. Ak vás trápi boľavé hrdlo či zápal hrtana, zmiešajte trochu oleja s vodou a zmes kloktajte. Naniesť si ho tiež môžete na stuhnutú šiju a ramená. Divozelový olej dokonca posilňuje steny ciev.

Kúpeľ z divozela na citlivú pokožku

Ak máš podráždenú, začervenanú alebo svrbiacu pokožku, tento kúpeľ ju výrazne upokojí. Divozel pôsobí protizápalovo a pokožku zjemňuje.

POSTUP: Dve hrste sušených kvetov zalejeme 1 litrom vody, privedieme do varu a na miernom ohni povaríme 10 minút. Odstavíme, necháme lúhovať ešte 15 minút a precedíme. Odvar pridáme do kúpeľa s teplou vodou.

POUŽITIE:  Kúpeľ si dopraj raz až dvakrát týždenne – ideálne večer. Vhodný je pri ekzémoch, po slnení alebo po holení. Neoplachuj sa, len sa jemne osušíš uterákom.

Divozel v kozmetike

Divozel si svoje miesto našiel aj v prírodnej kozmetike. Jeho extrakty sa využívajú v prípravkoch na citlivú pokožku, najmä pre upokojujúce, protizápalové a regeneračné účinky. Nájdeme ho v mydlách, pleťových tonikách, krémoch na akné aj v šampónoch určených na podráždenú vlasovú pokožku.

Kontraindikácie a opatrnosť pri užívaní divozelu

Hoci je divozel veľkokvetý považovaný za bezpečnú liečivú bylinu, pri jeho používaní je vhodné dodržiavať niekoľko pravidiel. Kvety sa musia vždy dôkladne usušiť a zbaviť tyčiniek, ktoré obsahujú jemné chĺpky – tie môžu podráždiť sliznice alebo spôsobiť alergickú reakciu. Ak si nie ste istí kvalitou byliny alebo trpíte chronickým ochorením, poraďte sa pred užívaním s lekárom či lekárnikom.

Dôležité upozornenia:

  • Nepoužívať u detí do 3 rokov bez konzultácie s odborníkom.

  • Nevhodné pre osoby alergické na rastliny z čeľade krtičníkovité.

  • Neprekračujte odporúčané dávkovanie – nadmerné množstvo môže dráždiť žalúdok.

  • Pri samostatnom zbere rastliny dodržujte správny botanický popis – niektoré druhy divozela môžu byť nevhodné.

  • V tehotenstve a pri dojčení užívať len po konzultácii s lekárom.

Divozel je poklad z prírody, ktorý si vďaka svojim vlastnostiam zaslúži miesto v domácej lekárničke aj kozmetickej rutine. Či už ho použijete pri kašli, na kúpeľ alebo v podobe domáceho sirupu, jeho účinky vás príjemne prekvapia. Stačí len siahnuť po správnom recepte.

Aktualizovaný článok: 25.06.2025

6 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

26.06.2018 18:52

Určite ho nazberám

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

26.06.2018 11:31

Vždy si rada prečítam články o liečivých rastlinkách.Ked mám nejaký zdravotný problém,v poslednom čase sa snažím siahať práve po nich.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.06.2018 07:51

Na dýchacie cesty je to naozaj skvelá bylinka, hoci v našom okolí sa nevyskytuje, pár kilometrov prejsť sa oplatí.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.06.2018 20:42

v sobotu sme boli na repíku a ľubovníku, určite pôjdeme aj na divozel, usušíme nielen na čaj, ale pripravím z neho aj liečivý olej

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.06.2018 08:53

musím si zaobstarať divozel do záhrady, bude mať dvojaký účinok - okrasný aj liečivý

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

25.06.2018 06:44

Divozel je dobrý aj pri strate hlasu...popíja sa mierne horúci po celý čas , pokiaľ sa hlas nenavráti.

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.