Veronika lekárska je pomerne neznáma bylinka, no spoznať sa ju jednoznačne oplatí. Charakteristická je totiž nielen pekným menom a modrastými až fialkovými kvetmi, ale aj úžasným liečivým vplyvom na ľudský organizmus. Na túto bylinu sa môžete spoľahnúť pri dýchacích ťažkostiach aj kožných ochoreniach. V nasledujúcom článku vám veroniku lekársku bližšie predstavíme. Dozviete sa, aké má účinky a ako je ju možné využiť zvnútra i zvonka.
Poznáte veroniku?
Veronika lekárska je liečivá trváca bylina, ktorú radíme do čeľade skorocelovité. Dorastá do výšky asi 40 až 60 centimetrov. Kedysi bola s obľubou využívaná v ľudovom liečiteľstve, no dnes sa na ňu skôr zabudlo. Rastie od nížin až po podhorské oblasti. Obľubuje suchšie stanovištia a nevadia jej ani pôdy chudobnejšie na živiny. Nájsť ju môžeme na lúkach a pasienkoch, pri cestách aj na okrajoch svetlých lesov. Rastlina má plazivý podzemok, z ktorého vyrastá väčšie množstvo stoniek. Jej plodom je tobolka, v ktorej sú ukryté ploské semienka.
Listy sú protistojné, majú zvyčajne vajcovitý tvar a po okrajoch sú pilkovité. Spolu so stonkami sú navyše pokryté drobnými chĺpkami. Veronika je však charakteristická najmä svojimi drobnými belasými alebo modrofialovými, zriedka i bielymi kvetmi, ktoré vytvárajú husté klasovité strapce. Rastlina kvitne prevažne v letných mesiacoch, a to od júna do augusta. Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať rastliny. Tú je vhodné sušiť na vzdušnom mieste alebo v umelých podmienkach pri maximálnej teplote do 40 °C.
Pozri aj: Nekonečné behanie na toaletu? Vyskúšaj tieto bylinky proti hnačke!
Spoľahnite sa na ňu pri týchto zdravotných problémoch
Veronika lekárska obsahuje triesloviny, horčiny aj viaceré glykozidy. Taktiež je zdrojom vitamínu C, vlákniny či minerálnych látok. Táto bylina je charakteristická detoxikačnými a antiseptickými účinkami. Známe sú predovšetkým jej blahodarné účinky na dýchacie cesty. Oplatí sa ju vyskúšať pri dusivom kašli, hlienoch alebo astme. Okrem toho sa stará aj o zdravie močových ciest. Má silné močopudné účinky, prečisťuje obličky a napomáha urýchľovať liečbu zápalu močových ciest.
Táto bylinka taktiež vplýva na prečistenie krvi a podporuje látkovú premenu. Pomôcť môže aj pri tráviacich ťažkostiach. Vplýva na pravidelné vyprázdňovanie a eliminuje hnačky. Taktiež potláča plynatosť či bolesti brucha. Celý tráviaci trak účinne prečisťuje. Veronika lekárska nakoniec pozitívne ovplyvňuje aj stav pokožky. Poradí si s ťažko hojacimi ranami či popáleninami. Rovnako ňou môžete podporiť liečbu vyrážok či ekzému.
Ako sa táto bylina používa?
Ak nemáte poruke čerstvú veroniku, ktorú si môžete ľahko usušiť do zásoby, poobzerajte sa po nej v lekárni, na internete alebo v predajniach so zdravými potravinami. Nájsť ju môžete sušenú vo forme sypaného čaju aj v čajových zmesiach s ďalšími užitočnými bylinkami. Na vnútorné užívanie si môžete z veroniky lekárskej pripraviť chutný čaj. Jednu čajovú lyžičku sušenej vňate zalejte 2,5 dcl vriacej vody, nechajte lúhovať maximálne 6 minút a sceďte. Tento nápoj si doprajte, ak vás trápi nejaké ochorenie dýchacích ciest.
Vyskúšajte ho pri zápale priedušiek. Pomôže vám s kašľom i hlienmi. Rovnako ho môžete použiť ako podpornú liečbu pri zápale močových ciest. Silnejší zápar, pripravený z dvoch polievkových lyžíc na 3 dcl vriacej vody, je určený zase na vonkajšie použitie. Nezabudnite ho nechať lúhovať aspoň 15 minút. Následne ním môžete ošetriť poranenú pokožku. Taktiež vám pomôže pri rozličných kožných ochoreniach.
Odporúčame: Babičkine superpotraviny: Tekvicové semiačka - chutné zdravie v malom