Vieš, čo je catuaba? Objav tento stimulant a známe afrodiziakum!

Liečivú silu, ktorá sa ukrýva v prírode, využívali naši predkovia už od nepamäti. Každý kút sveta mal svoju vlastnú tradičnú ľudovú medicínu a jej múdrosti sa prenášali z pokolenia na pokolenie. Možno sa nám zdá, že dnes už ľudová medicína nemá svoje miesto v modernom svete, no opak je pravdou. Ľudia sa čoraz viac vracajú k prírode a neváhajú v nej hľadať pomoc pri mnohých zdravotných ťažkostiach. A pomoc neraz i nájdu. Dnes sa bližšie pozrieme na jedného prírodného pomocníka, ktorý má pôvod až v ďalekej Južnej Amerike. Počuli ste už niečo o takzvanej catuabe? V dnešnom článku vám prezradíme, čo to vlastne je, aké sú jej účinky a ako ju využiť pre zdravie!

Čo je catuaba?

Pojmom catuaba sa vo všeobecnosti označuje niekoľko stredne vysokých juhoamerických listnatých stromov s povrazovitými kmeňmi a krásnymi kvetmi, ktoré spadajú do jednej botanickej rodiny, prípadne sú aj rôznych druhov a rodov. Vyskytujú sa hlavne v severnej až severovýchodnej časti Brazílie, hojne tiež v amazonskom dažďovom pralese. Rovnako je týmto termínom označovaná kôra týchto stromov. Tá je totiž už v priebehu tisícok rokov využívaná domorodými kmeňmi ako prírodné liečivo. Je súčasťou ich tradičnej ľudovej medicíny, pričom bola značne využívaná na prípravu obľúbenej čajoviny. 

Zvyčajne sa získava z rastlín s latinskými názvami Trichilia catigua alebo Erythroxylum vaccinifolium. Domáci majú pre catuabu mnoho ďalších pomenovaní, napríklad caramuru, tatuba, chuchuhuasha a mnoho ďalších. Rovnako sú spájané s týmito stromami mnohé povery, piesne či príslovia. Podľa domácich, ak muž splodí syna po šesťdesiatke, je synom catuaby. Toto liečivo je totižto tradičným a veľmi známym brazílskym afrodiziakom, ktoré je odpradávna využívané na podporu sexuálnych funkcií.

Odporúčame: Poznáš pupalkový olej? Je neuveriteľné, čo dokáže zvonka i zvnútra!

účinky catuaby

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky kôry stromov z Južnej Ameriky?

Sušená kôra catuaby obsahuje množstvo cenných látok, pričom blahodarne pôsobí na ľudský organizmus vo viacerých smeroch. Je zdrojom minerálnych látok, ako je napríklad horčík či draslík. Taktiež ukrýva flavonoidy, fytosteroly, aromatické oleje či triesloviny. Droga z catuaby má antibakteriálne aj antivírusové účinky a zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Známa je však predovšetkým pre svoje afrodiziakálne a stimulačné pôsobenie. Catuaba prispieva k zvýšeniu libida u oboch pohlaví a u mužov výrazne podporuje plodnosť. Môže pomôcť pri erektilnej dysfunkcii.

Rovnako podporuje celkové prekrvenie tela, zlepšuje psychickú kondíciu a posilňuje telesné funkcie. Kôra z catuaby stimuluje centrálny nervový systém, zvyšuje energiu a odstraňuje únavu, no zároveň dokáže podporiť i dobrý spánok a uľahčiť zaspávanie. Eliminuje nepokoj či nervozitu. Výrazne podporuje činnosť mozgu a prispieva k zlepšeniu kognitívnych funkcií i pamäti. Pôsobí tiež analgeticky, pričom môže pomôcť zmierniť nepríjemné bolesti hlavy a migrény. Nakoniec má pozitívny vplyv aj na tráviace procesy v tele človeka.

odvar z catuaby

Zdroj: Shutterstock®

Ako catuabu používať?

Hoci catuaba pochádza z ďalekej Brazílie, už dávno sa dostala do celého sveta a dostupná je i u nás. Na internete či v predajniach so zdravými potravinami nájdete sušenú kôru catuaby, ktorá je určená na prípravu nápoja. Tiež je dostupná kôra mletá až na prášok. Čaj sa pripravuje z jednej čajovej lyžičky drogy na 2,5 ml vriacej vody. Zápar je vhodné nechať zakrytý lúhovať do 15 minút. Čaj z catuaby by sa mal vždy piť čerstvý a pre rýchlejší účinok nalačno. Denne je možné dopriať si jednu či dve šálky. Upozorňujeme však, že kôra catuaby nie je určená na dlhodobé užívanie a nie je vhodná pre deti či tehotné ženy!

Rovnako tiež vždy dodržujte odporúčané dávkovanie. Tento nápoj je vhodné vyskúšať hlavne pri problémoch s nízkym sexuálnym vzrušením a nedostatočnou výdržou, taktiež pri nadmernom strese a psychickej záťaži, nadmernej únave či pri problémoch s pamäťou. Dodá človeku vitalitu a pocit pokoja, zlepší náladu, zvýši schopnosť sústrediť sa a podporí tak aj aktivitu počas práce. 

Pozri aj: Čo škodí zdraviu? 5 zdravých návykov, na ktoré treba dávať pozor!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Katarína Konečná

Katarína Konečná

06.02.2020 08:20

počujem prvýkrát, čo sa v prírode všeličo ukrýva o čom ešte ani nemáme tušenia

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

06.02.2020 22:24

O tomto zázraku som veru nepočula, má naozaj pozoruhodné účinky, najmä ma zaujíma, či by si naozaj poradil s mojou migrénou.

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

07.02.2020 13:14

Ešte som o tejto rastline nepočula

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.