Majorán, majorán zelený majorán... Táto bylinka je taká skvelá, až si vyslúžila samostatnú ľudovú pieseň, ktorá patrí medzi populárne a obľúbené hlavne na zábavách. Majorán predstavuje nenáročnú bylinku, ktorú si môžete jednoducho vypestovať aj na balkóne alebo kúpiť v sušenej forme takmer v každom obchode s potravinami.
Nie je to len bylinka, ale aj korenina, ktorá sa používa na obohatenie chuti do rôznych jedlách. Napríklad v niektorých končinách majorán pridávajú do poctivého guľášu a niekde zase na ozvláštnenie chuti mäsa.
S majoránom sa tiež spájajú aj rôzne historky. Už starí Gréci verili, že majoránka má veľkú silu a dokáže žene prezradiť, kto bude jej manželom. Podľa povery by si malo dievča do postele vziať majorán a Afrodita jej prezradí, za koho sa vydá. Na Slovensku by zase podľa povery mala žena do vienka dostať viazaničku majoránu, aby mala dobré manželstvo.
No zabúdať nesmieme ani na jeho liečivé účinky, na ktoré nedali dopustiť naše babičky. Dokonca je táto bylinka obľúbená aj vo farmaceutickom priemysle, preto ju pridávajú do rôznych bylinných čajov určených na zlepšenie trávenia, alebo do kvapiek či tinktúr. Skvelou voľbou je majoránkový čaj. Kedy pomôže majoránkový čaj? A ako majoránový čaj pripraviť? Spoznajte liečivé účinky majoránky!
Pozri aj: Čo spôsobuje bolesť vlasov? Áno je možná a svoje o tom vie aj Cara Delevingne
Majoránka a majoránkový čaj a jeho účinky
Chuť majoránkového čaju si možno aj vy pamätáte z detstva. Možno ho aj vám mamina naordinovala v prípade prechladnutia. Majorán totižto disponuje antiseptickými, antibakteriálnymi, antimykotickými a antivírovými účinkami.
Preto je vhodné dopriať si čaj z neho aj v prípade chrípky (respiračné problémy), horúčky, migrény a bolesti hlavy či dokonca aj pri bolesti zubov, kĺbov a svalov.
Liečebné účinky majoránového čaju podľa tradičnej medicíny:
- Majorán je zároveň považovaný za mierne sedatívum a diuretikum, ktoré sa používa pri zlom trávení, ale aj nervovej slabosti.
- Pitie čaju z majoránky vám pomôže upokojiť žalúdok a tráviaci systém, zmierniť nadúvanie a žalúdočné kŕče.
- Majorán a látky v ňom obsiahnuté zvyšujú sekréciu žalúdočnej šťavy, podporujú tvorbu žlče a upokojujú trávenie a pomáhajú zlepšiť trávenie.
- Protizápalové účinky: Majorán obsahuje zlúčeniny, ktoré majú potenciálne protizápalové vlastnosti, čo môže byť prospešné pri stavoch spôsobených zápalom, ako je artritída.
- V ľudovom liečiteľstve majoránka pomáha pri chorobách horných dýchacích ciest. Zápar prečisťuje dýchacie cesty.
- Odvar je vhodné pridať aj do kúpeľa, a to v prípade reumatických problémov a bolestí.
- Majoránkový čaj si „naordinujte“ aj v prípade, keď ste rozčúlení alebo ste v strese. Jeho vlastnosti vás upokoja a zmiernia napätie, ktoré pociťujete. Nápoj uvoľňuje nervový systém.
- Jeho ďalšou výhodou je posilnenie kardiovaskulárneho systému, vďaka čomu prispieva k zníženiu krvného tlaku, bráni hromadeniu cholesterolu a zlepšuje krvný obeh.
- Môže pomôcť, ak je problémom nespavosť. Vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam môže čaj z majoránu podporiť lepší spánok a pomôcť pri nespavosti.
Ako pripraviť majoránkový čaj na kašeľ a iné ťažkosti
Potrebujeme:
-
1 ČL majoránu
- horúca voda / vriaca (asi 250 ml)
Príprava: Sušený majorán záhradný zalejeme vriacou vodou a necháme 8 až 10 minút lúhovať. Scedíme. Môžeme podávať 1 šálku denne pri nafukovaní, žalúdočných kŕčoch či migrénach. Vôňa majoránkového čaju tiež upokojuje nervy.
Pri kašli a respiračných ťažkostiach pridajte po miernom ochladnutí aj kvalitný med a čerstvú citrónovú šťavu. Majoránkový čaj s medom je skvelý podporný prostriedok pri virózach.
Zaujme ťa: Novodobé praktiky na pohovoroch: Neuveríš, ale takto testujú ľudí!
Kto by sa mal čaju z majoránky vyhnúť?
V prvom rade sú to tehotné ženy, ktoré by mali obmedziť používanie majoránky vo svojej kuchyni. A rovnako by ste mali obmedziť popíjanie majoránkového čaju. Ten totižto môže spôsobiť kontrakcie maternice a vyvolať tak predčasný pôrod.
Ako aj v prípade iných bylinkových čajov, tak i v prípade toho z majoránky platí, že by ste ho nemali piť vo veľkom množstve. Najideálnejšie je maximálne 3 šálky čaju denne. Bylinkové čaje totižto môžu vážne poškodiť pečeň! Tiež sa neodporúča kombinovať čaj s niektorými druhmi liekov. Ak nejaké užívate, tak je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom o vhodnosti pitia čaju z majoránky.
RADA NAD ZLATO: Vypestujte si vlastný majorán záhradný
Ak ešte vo svojej domácnosti nepoužívate túto bylinku ako koreninu alebo ako liek, tak to rýchlo napravte. Majoránka je totižto nenáročná na pestovanie – vypestujte si majoránku na kuchynskej doske, na balkóne i v záhradke. Zasaďte si ju vo väčšom množstve a nasušte do zásoby. V zime jej zásoby oceníte aj napríklad pri prechladnutí či chrípke, kašli, ale aj pri nadúvaní a migréne.
TIP: Vyskúšajte aj esenciálny majoránkový olej
Majoránkový esenciálny olej je v aromaterapii veľmi cenený pre svoje upokojujúce, zahrievajúce a terapeutické vlastnosti. Jeho sladká, bylinná vôňa môže mať pozitívny vplyv na fyzické i emocionálne zdravie.
Takéto inhalovanie majoránky môže pomôcť znižovať pocity stresu a úzkosti. Upokojujúce účinky oleja na nervový systém môžu prispieť k pocitu relaxácie a pokoja. Vôňa majoránkového oleja môže pomôcť pri dosahovaní emocionálnej rovnováhy, zmiernení pocitov smútku a zlepšení nálady.
Majoránkový olej je známy svojou schopnosťou podporovať lepšiu kvalitu spánku. Aromaterapia s majoránkovým olejom môže pomôcť uvoľniť dýchacie cesty a zmierňovať symptómy spojené s prechladnutím, chrípkou a inými respiračnými ťažkosťami.
Článok aktualizovaný 14.2.2024