Častokrát si ich mýlime s obľúbenými čerešňami, nakoľko vyzerajú takmer totožne. Višne sú však v niečom iné!
Častokrát si ich mýlime s obľúbenými čerešňami, nakoľko vyzerajú takmer totožne – majú červené až sýto-červené sfarbenie, sú to malé plody a majú zelenú stopku. Líšia sa však v chuti. Čerešne sú skôr sladké, kdežto višne sú trpké a kyslasté, a to je dôvod, prečo nie sú až také pestované. Čerešne nájdeme v záhrade každého druhého pestovateľa ovocných stromov, no višne sú skôr zriedkavé.
Ich pôvod možno nájsť v oblastiach Malej Ázie, Kaukazu, Juhovýchodnej Európy a Balkánu. Višne sa však postupne rozšírili do celého mierneho pásma, vďaka čomu sú pestované vo viacerých krajinách. Hovorí sa, že na naše územie ich priniesli v 12. storočí Rimania. Aj keď ich nevyhľadávame, patria k tým druhom zdravého ovocia, ktorých konzumáciu odporúčajú aj lekári.
Višne dozrievajú v pomerne krátkom časovom úseku a po ich odtrhnutí je potrebné ich čo najskôr spracovať alebo spotrebovať. Dozrievajú koncom mája až do začiatku septembra, no v dôsledku ich krátkej výdrže nie sú na pultoch v obchodoch také bežné v čerstvom stave.
Pozri aj: Ako využiť posledné čerešne? Priprav z nich skvelý čerešňový sirup!
Čo obsahujú višne?
V prvom rade z nutričného hľadiska môžeme povedať, že višne nie sú príliš kalorické. Na 100 gramov obsahujú len 48 kalórií, 11 g sacharidov, 1 g vlákniny a 1,4 g tukov. Do takéhoto malého plodu sa zmestili aj antioxidanty, triesloviny, kyseliny, no predovšetkým vitamíny a minerálne látky.
Čo sa týka vitamínov, tak višne obsahujú najmä vitamín A, B, C, K a E. Z minerálov je to vápnik, železo, draslík, zinok, horčík, mangán a ďalšie.
Čo treba o čerešni višňovej vedieť?
Nutričná hodnota a zloženie višní je jedná vec, no mali by ste vedieť, že višne sa nesmú zapíjať vodou. Podobne ako pri čerešniach, tak aj pri višniach platí, že ich zapíjanie vodou môže spôsobiť tráviace problémy (hnačku), no tiež silné bolesti brucha, ktoré môžu byť natoľko neznesiteľné, že vás prinútia vyhľadať lekársku pomoc. Pozor teda na čerstvé višne a čerešne v pohári s čerstvou vodou. Vodu vypite skôr, než skonzumujete čerešne.
Zaujímavosťou je, že okrem samotných plodov sa v ľudovom liečiteľstve využívajú aj stopky plodov. Údajne sú skvelé proti kašľu, účinné sú aj pri hnačkách, no tiež majú diuretický účinok – osožné pri zavodnení organizmu.
Samotné plody disponujú protizápalovými i antioxidačnými účinkami, podporujú zdravie vlasov a pokožky, bránia vzniku zubného kazu i rakoviny, no rovnako sú prospešné aj pre srdce.
Neprehliadni: Čo všetko môže spôsobovať bolesť päty? Tu sú časté príčiny!
Aké sú účinky višní?
Určite vám je jasné, že vďaka ich obsahu vitamínov, minerálov a ďalších látok, ich môžeme zaradiť medzi prospešné ovocie, ktoré má pozitívny vplyv na náš organizmus. Višne:
- posilňujú imunitný systém,
- podporujú zdravie pokožky a chránia ju pred predčasným starnutím,
- napomáhajú znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych problémov,
- sú nápomocné pri chudnutí,
- tlmia bolesť,
- podporujú regeneráciu svalov,
- zlepšujú krvný obeh a pomáhajú čistiť krv,
- upokojujú myseľ a telo, čím podporujú kvalitu spánku,
- blokujú tvorbu zubného plaku a predchádzajú tak tvorbe zubného kazu,
- sú „liekom“ na málokrvnosť vyvolanú nedostatkom železa (anémia),
- posilňujú vlasové korienky a zamedzujú vypadávaniu vlasov.
Ovocné stromy višní a ich využitie
- Výťažky z višní sa využívajú v kozmetickom priemysle – vyživujú bunky, podporujú regeneráciu pokožky a spomaľujú jej starnutie.
- Višňová živica (z kôry stromu) sa v ľudovom liečiteľstve používala proti kožným vyrážkam.
- Višňové drevo sa využíva v rezbárstve na výrobu nábytku a drevených doplnkov.
- Višňový sirup sa využíva na zlepšenie chuti niektorých druhov liekov, na využíva sa aj na dochutenie limonád či pri príprave rôznych pokrmov – predovšetkým dezertov.
- Čaj z višňových stopiek slúži ako liek na bronchitídu. Stopky sa zbierajú do konca augusta, sušia sa a následne zalievajú vriacou vodou – takýmto spôsobom si pripravíte čaj, respektíve odvar.
- Odvar z višňových listov našiel uplatnenie pri nadmernej plynatosti či málokrvnosti.
Ako višne nakupovať a skladovať?
Ako sme písali vyššie, višne dozrievajú v rovnakom období ako čerešne. Zrelé plody musia mať krásnu sýtu farbu, musia byť pevné, ale nie zas úplne tvrdé. Tvrdé plody višní sú viac trpkejšie a kyslejšie. Rovnako aj zelená stopka je zárukou čerstvosti.
Ak sa vám ich podarí zohnať v nejakom obchode alebo na farmárskych trhoch, tak ich skladujete na tmavom a chladnom mieste. Neodporúča sa ich umývať pred skladovaním, pretože by mohli rýchlo zmäknúť a pokaziť sa.
Ako višne spotrebovať?
Samozrejme, najlepšiu službu nášmu telu spravia v čerstvom stave. No môžete si ich aj zavariť a pripraviť tak višňový kompót. Poprípade ich môžete rozvariť a uvariť džem alebo ich rovno pridajte do koláčov. Taká čerstvá višňová bublanina rozhodne nie je na zahodenie. Aj v pálenici na ňu spievajú ódy, pretože aj v pálenom stave je jej chuť fantastická.
Odporúčame: Nové využitie cukru podľa odborníkov: Hojenie rán nebolo nikdy jednoduchšie
Aktualizované na 06.06.2024
Aktualizovaný článok: 06.06.2024