Všetci dobre vieme, že v potravinách, ktoré kupuje v bežných supermarketoch sa nachádzajú látky nie príliš prospešné pre ľudský organizmus. Potravinových káuz pribúda, a naopak, ubúda kvalitných potravín bez prímesí a prísad, ktoré nám škodia, spôsobujú choroby a iné problémy. Toxíny, nachádzajúce sa bežne v jedle, sú večným problémom dnešnej doby, a preto je dôležité o nich vedieť a ideálne sa im dokonca aj vyhýbať.
Vybrali sme pre vás 4 nebezpečné toxíny pre telo, ktoré ho postupne zabíjajú!
Vyskúšaj: Jej tajomstvo je cibuľa: Super rýchla paradajková polievka
Zvýrazní chuť, zabije mozog
Glutamán sodný, alebo skrátene MSG z anglického monosodium glutamate, je jeden z najčastejšie používaných dochucovadiel v potravinárskom priemysle, takže je veľmi vysoká šanca, že ho obsahujú potraviny aj vo vašej chladničke.
Pravdou je, že ide o nebezpečný excitotoxín, čo v podstate znamená, že postupne ničí bunky až ich úplne zabije. Pre mozog predstavuje pomalú smrť a podľa vedcov dokáže mozog dohnať až do takého štádia, že človek postupne stráca schopnosť učiť sa.
Glutamán sodný spôsobuje okrem pomalej mozgovej smrti aj chorobu očí, obezitu, bolesti hlavy, depresiu a iné nepríjemné zdravotné problémy. Odporúčame sa mu radšej vyhýbať.
Pozri aj: Ako cvičiť silový tréning? S činkami alebo s váhou vlastného tela?
Fluór, pôvodca vášnivých diskusií
Fluór rozpútal vo svete veľmi vášnivé diskusie. Jedna strana hovorí, že ide o veľmi dôležitú látku pre naše zdravie, druhá, že je to toxín zabijak. Pravdou je, že vo veľkom množstve organizmu naozaj škodí. V niektorých krajinách sveta, ako je USA či Austrália a iné, sa dokonca nachádza v pitnej vode z vodovodného kohútika, čo znamená naozaj jeho vysoký príjem pre organizmus.
Fluór spôsobuje vo veľkom množstve znižovanie IQ a vážne poškodenia mozgu, ďalej problémy so štítnou žľazou, obličkami aj s kosťami. Dokonca si vďaka nemu môžete privodiť rakovinu kostí.
Keď vám však fluór, naopak, chýba, začínajú sa vám tvoriť zubné kazy, čo primerané množstvo tejto látky v tele naozaj koriguje. Kvôli tomu sa nachádza, napríklad aj v zubných pastách. Tie sa však neodporúča prehĺtať, ale vypľúvať, preto vašim ratolestiam zožeňte pastu bez obsahu fluóru.
Zaujme ťa: Vytiahni zvonové nohavice! Sedemdesiate roky hlásia návrat!
Ťažké kovy sú takmer všade
Veľmi ťažko sa dá vyhnúť ďalšiemu nebezpečnému toxínu menom ťažké kovy. Prečo? Obsahuje ich totižto príliš veľa potravín, ale aj kozmetiky a iných produktov, ktoré používame v každodennom živote. Dôležité je, aby sa ťažkým kovom vyhýbali malé deti, takže pozorne čítajte zloženie produktov, ktoré im dávate.
Preskúmaj: Pančuchy, ktoré oživia tvoj outfit: Tieto rozhodne musíš mať!
O ktorých ťažkých kovoch vlastne hovoríme? Ide o olovo, hliník či ortuť, látky, ktoré sa nachádzajú v plombách, vakcínach, šampónoch, cigaretách, rybách či jedlách v konzerve a mohli by sme pokračovať ďalej.
Ťažké kovy vedú k poškodeniu mozgu, a k vážnym chorobám, ako Alzheimer, Parkinson demencia a autizmus, ale aj k ďalším ochoreniam, ako je zlyhanie imunity, agresivita či hyperaktivita.
Sladím, sladíš, sladíme... Ale umelo
Dalo by sa povedať, že čo je umelé, to nie je dobré. Platí to aj pri umelých sladidlách, ktoré nájdeme takmer všade. Sú vo veľkom obsiahnuté v produktoch „bez cukru", takže pozor na to, akým spôsobom sa snažíte schudnúť.
Umelé sladidlá nájdete v žuvačkách aj v cukríkoch proti zápachu v ústach, v alkohole, v sladených nápojoch, dokonca aj v jogurtoch a niektorých liekoch a vitamínoch. Opäť by sme mohli pokračovať aj do ďalšieho rána...
A čo nadmerné množstvo umelých sladidiel robí s telom? Spájajú sa s rakovinou, a to hneď s viacerými druhmi, s Parkinsonom, Alzheimerom, nádormi v mozgu, s depresiami, migrénami, dokonca aj so slepotou, nehovoriac o ďalších problémoch ako je zlé trávenie a podobne. Takže ak sladiť, tak prirodzene!
Zaujme ťa aj: Ako zistíš, že používaš nesprávny krém na tvár? Toto ťa prekvapí!