Wasabi - zelená pasta, ktorá sa podáva k sushi. Tí, ktorí si radi pochutnajú na ázijskej kuchyni, dobre poznajú jeho chuť. Ostrá, niekedy až príliš, ale napriek tomu nenahraditeľná. K niektorým jedlám, ako sú ryby, rôzne polievky, si Japonci nič iné ani nevedia predstaviť. Čo to vlastne je?
Niektorí si možno predstavia film so Jeanom Renom, ale väčšina si správne predstaví pekne naaranžovanú pastu, ktorá je spoločne s ružovým zázvorom, sójovou omáčkou, súčasťou sushi. Ale z čoho tá pasta je? A odkiaľ vznikol jej názov? Toto a mnoho viac sa dozviete v našom exotickom článku o japonskom korení.
Prečo ho u nás nezoženiete?
Keď sa povie wasabi, ide vlastne o japonský chren. My ho však môžeme vidieť len ako prášok alebo pastu, pretože ide o veľmi drahú rastlinu. Je náročná a nákladná na pestovanie. Preto sa pestuje hlavne v Japonsku, na niektorých chladnejších ostrovoch. Nie je výnimkou, že sa k nám dostane lacnejšia náhrada z horčicových semienok, ktorým sa chuťou podobá. Niektoré reštaurácie dokonca priznali, že ich pasta obsahuje iba necelé percento wasabi a zvyšok tvorí obyčajný chren.
Rovnako ako náš chren, aj wasabi sa strúha, a to na strúhadle zo žraločej kosti. Následne sa má okamžite konzumovať, pretože rýchlo stráca svoju chuť. Odporúča sa podávať ho do piatich minút. Zaujímavosťou je, že pikantná chuť aj vôňa, ktorú wasabi má, slúžia na ochranu pred bylinožravcami.
Pozri aj: Spánkové apnoe: Ako ho poraziť s prírodnými prostriedkami?
K čomu všetkému ho podávať?
Japonci ho pridávajú do polievok, omáčok, mäsa alebo k rezancom na zvýraznenie chuti. U nás ho môžete ochutnať aj ako súčasť orieškov – vo forme chrumkavého obalu na nich. Rovnako sa podáva aj k vínu či k pivu, pričom Japonci z neho dokonca vyrábajú vína a likéry. Čo sa týka prášku, ten sa získava zo sušených listov rastliny a pridáva sa aj do šalátov či rovnako do polievok.
Je súčasťou mnohých omáčok, dresingov alebo syrov. Niekedy ho môžete ochutnať aj v kvasenej forme. Dôvod, prečo sa podáva k surovým rybám nie je len jeho výrazná, pikantná chuť, ale je to aj kvôli látkam, ktoré obsahuje. Tie totiž ničia baktérie a bránia tak kazeniu rýb.
Zaujme ťa: 10 dôvodov štíhlosti a dlhovekosti Japoniek
Dokáže liečiť rakovinu
Okrem látok, ktoré sú zodpovedné za charakteristické vlastnosti wasabi, obsahuje táto rastlina aj vitamín B6 a C, vápnik, horčík, draslík, mangán a vlákninu. Iróniou je, že veľa z týchto látok sa do organizmu ani nedostane. Jedine, ak by ste si kúpili wasabi čerstvé a sami si ho nastrúhali. Avšak ani to nie je také jednoduché. Väčšie množstvo wasabi dokáže podráždiť žalúdok, dokonca vyvolať hnačky a iné tráviace problémy.
Wasabi má aj antiseptické účinky, dokáže dezinfikovať ústnu dutinu a zabrániť tak množeniu baktérií, čím zlepšuje imunitu a bráni vzniku infekcie v tele. Pôsobí aj ako antidotum pri otravách a to je ďalší dôvod, prečo sa začalo podávať v Japonsku k surovým rybám. Ďalej podporuje funkciu pečene, zlepšuje chuť do jedla a pomáha tráveniu mastných jedál. Použiť ho môžete aj pri chrípke či kašli a vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam sa používa aj pri liečbe astmy. Japonci ho používajú ako prevenciu pri rôznych druhoch rakoviny.
Losos s pikantnou omáčkou
Budeme potrebovať:
- lososa
- 1/2 avokáda
- soľ
- 75 ml bieleho jogurtu
- 1 polievkovú lyžicu pasty wasabi
- 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy
- olej
Postup:
Lososa osolíme a opečieme na oleji. Medzitým si pripravíme omáčku z avokáda, jogurtu, citrónovej šťavy, wasabi a soli, ktoré zmiešame dokopy. Opečeného lososa prelejeme studenou omáčkou a podávame s varenými zemiakmi.
Dostane ťa: Tekvica hokaido - prečo je iná ako ostatné?