Zázračný strom z Amazónie - GRAVIOLA

Annona šupinatá, alebo inak graviola, je strom, ktorého plody i listy sú plné vitamínov a skvelých účinkov pre náš organizmus. Pochádza zo severu Južnej Ameriky, kde dorastá do výšky aj viac ako 10 metrov. Dá sa však pestovať aj v našich podmienkach, no taká vysoká nám nikdy nenarastie. Vyžaduje dostatok svetla, tepla a v lete aj častú zálievku.

 

Plody sú naozaj veľké, môžu vážiť až 3 kilogramy. Sú chránené zelenou šupkou s malými ostňami, zrelá dužina je bledožltej farby. Chuť plodu by nám mala pripomínať banán s jahodou alebo broskyňou. I keď sa nám to môže zdať ako zvláštna kombinácia, vraj je to jedno z najchutnejších tropických ovocí.

 

Odporúčame prečítať: Rakytník - malý zázrak prírody

 

 

Bojovník proti rakovine

 

Čím je však táto rastlina taká výnimočná? Má množstvo pozitívnych účinkov pre naše telo, no najväčšiu pozornosť vzbudzuje pre svoju schopnosť zabíjať rakovinové bunky, pričom zdravé bunky zostávajú neporušené. Potvrdilo to viacero výskumov, no do povedomia ľudí sa dostali len veľmi ťažko. V súčasnosti sa však okrem semienok na domáce pestovanie dajú zohnať aj rôzne výrobky a výživové doplnky s obsahom gravioly.

graviola bojovník proti rakovine

Zdroj: Shutterstock®

Čo vlastne obsahuje?

 

Až 40 druhov liečivých látok, ktoré sa dostanú aj do rezistentných rakovinových buniek (tých, ktoré odolávajú chemoterapii) a okrem toho vápnik, horčík, fosfor, draslík, železo, zinok, vitamín B a ďalšie.

 

 

Graviola napríklad:

  • má veľmi silné antioxidačné účinky, čím môže spomaliť rast nádorov
  • znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol
  • podporuje trávenie
  • upokojuje nervový systém
  • má antibakteriálne a protizápalové účinky
  • znižuje pocit únavy a posilňuje imunitu
  • pozitívny vplyv na srdcovo-cievnu sústavu
  • rozširuje cievy – vhodná na kŕčové žily

 

Odporúčame prečítať: Hrčka v prsníku? Nepanikáriť! Ako správne postupovať?

 

 

Odporúčame prečítať: Zdravý sladký obed? Vyskúšajte špaldové lievance s javorovým sirupom

 

Dôležité je však správne užívanie. Nemala by sa kombinovať s vitamínom C, lebo ten znižuje jej účinok. Tiež sa neodporúča užívať ju v tehotenstve a keďže má také silné antibakteriálne účinky, je treba doplniť probiotiká, aby sa nám neoslabila črevná mikroflóra. Je dôležité, aby sa užívala len ako preventívna alebo doplnková liečba spolu s lekárskou liečbou, nie viac ako 30 dní.

 

Najčastejšie sa z rastliny využívajú sušené a drvené listy na prípravu čaju, výluhu alebo tinktúry. Dávkovanie je rôzne, závisí od závažnosti ochorenia a je dôležité ho skonzultovať so svojím lekárom.

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.02.2016 10:24

Graviolu nepoznam,zasa som sa nieco nove dozvedela

Vaše meno:

Erika Šuleková

Erika Šuleková

11.02.2016 21:02

Perfektný článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.