Využili ste tento víkend a hlavne krásne slnečné počasie na samozber jahôd? Nazbierali ste si tie najsladšie a najväčšie jahody spolu s krásnymi zelenými stopkami, ktoré by sa mali z jahôd odstraňovať až vtedy, keď idete jahody konzumovať? Ak je to tak, tak verte nám, tie zelené stopky vám ešte poslúžia. Preto by ste ich za žiadnych okolností nemali vyhadzovať do koša, ale si ich vysušiť!
Ak sa pýtate, čím sú tieto stopky také výnimočné, tak odpoveď sa ukrýva v ich zložení, vďaka ktorému sa využívajú na prípravu liečivých čajov. Svojimi účinkami sú určené najmä na zmiernenie gastrointestinálnych ťažkostí a bolesti kĺbov. Obsahujú veľké množstvo minerálov a vitamínov, ktoré organizmu ponúkajú širokú škálu výhod. Dokonca sa extrakty z týchto stopiek pridávajú do tabletiek na podporu celkového zdravia a tráviaceho systému.
Pozri aj: Babské triky, ako zachrániť presolené jedlo: Zažeň katastrofu rýchlo a jednoducho!
Stopky z jahôd – zázrak prírody
Asi si neviete predstaviť konzumovanie zelených stopiek z jahôd. Síce sú jahodovo voňavé, ale ich chuť už taká jahodová byť nemusí. Ak si ich však vysušíte a pripravíte si z nich čaj, urobíte službu vášmu tráveniu. Jahodové stopky obsahujú triesloviny, ktoré pomáhajú zmierniť žalúdočné problémy, ako je nevoľnosť, nadúvanie, žalúdočné kŕče či dokonca hnačka.
Okrem tráviacich účinkov pomáha diuretická kyselina kávová vytiahnuť vodu z kĺbov, zmierniť bolesť a opuchy spojené s artritídou a reumou. Jahodové stopky okrem iného tiež obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré posilňujú imunitný systém, a teda celkovo organizmus. Zo všetkého spomenieme hlavne vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém, ale tiež neutralizuje účinky voľných radikálov a iných škodlivín nachádzajúcich sa v organizme. V jahodových stopkách je tiež obsiahnuté železo a vápnik.
Jahodové stopky nie sú pre každého!
Pri jahodových stopkách si treba dávať obzvlášť pozor v prípade, ak ste alergickí na jahody, taníny alebo ďalšie zlúčeniny v nich obsiahnuté. Z tohto dôvodu treba podotknúť, že alergická reakcia na jahodové stopky zahŕňa opuch tváre a krku, problémy s dýchaním či tvorbu vyrážok na tele. V takom prípade netreba vyčkávať, kým sa alergická reakcia zmierni, ale je potrebné vyhľadať odbornú pomoc lekárov.
Ako vysušiť jahodové stopky?
V prvom rade je potrebné jahody poriadne očistiť. Vďaka jednoduchému roztoku sa vám nebude vytvárať pleseň na jahodách, čím predĺžite ich výdrž a zároveň ich zbavíte všetkých nečistôt. Až budete mať jahody očistené, tak opatrne odstráňte stopky (pomocou slamky alebo noža), rozložte ich na tanier a nechajte ich usušiť na bavlnenej utierke. Pozor, nie na priamom slnečnom žiarení. Po vysušení (cca v priebehu 1 dňa) ich môžete preložiť do sklenenej fľaše a skladovať na tmavom mieste.
Tipy, ako využiť jahodové stopky:
- do smoothie – ak milujete smoothie nápoje, zelené stopky z jahôd pridajte práve do takéhoto kokteilu. Nahraďte nimi špenát alebo bylinky.
- pri pečení – pridajte ich k zelenine pri jej pečení v rúre. Jahodové stopky uvoľnia svoju arómu a zelenine tak dodajú jedinečnú chuť.
- naložené v octe – jahodové stopky môžete nasypať do fľaše, zaliať octom a nechať 24 hodín odstáť. Ocot získa jahodovú arómu, ktorá dokonalo ochutí šaláty.
- korenie – stopky z jahôd vysušte a podrvte alebo pomeľte. Takto pripravené korenie sa hodí do koláčov, ale aj do mäsa či šalátov.
- jahodový alkohol – stopky môžete nasypať do fľaše a zaliať alkoholom. Nechajte niekoľko dní odstáť a následne si môžete vychutnať jahodový alkohol, ktorý sa hodí napríklad do drinkov.
Zaujme ťa: Aká je najlepšia ochrana pred toxínmi a tráviacimi problémami? Jednoznačne táto bylinka!
Naposledy aktualizovaný článok: 8.6.2022