Ako bojovať s únavou? Nielen s tým pomôže železo!

Vyčerpáva vás zima, mráz a mínusové teploty? K tomu sa pridá pracovný stres, vyťaženosť a ste pomaly, ale isto na pokraji zrútenia. A nielen zdravotného. Namiesto litrov kávy či energetických nápojov si dobite baterky železom. Ako na to, vám radi poradíme v článku.

Čo to vlastne to železo je?

Ide o vzácny minerál, ktorý sa podieľa na tvorbe červených krviniek. Vďaka výskytu železa v hemoglobíne sa roznáša kyslík po celom tele. Telo tak potom funguje zdravšie a efektívnejšie. Železo však má v tele mnohé ďalšie funkcie. Význam má z hľadiska rastových procesov, činnosti mozgu aj imunitného systému.

Pozri aj: Vieš, prečo jesť fenikel? Povieme ti aj to, ako ho správne konzumovať

nedostatok železa

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobí nedostatok železa v tele?

Hlavne úbytok energie. Neklamnými znakmi toho, že vám chýba železo, je aj dlhodobá nesústredenosť, časté bolesti hlavy, búšenie srdca, dokonca aj závraty. Deficit železa môžete spozorovať aj voľným okom, a to na bledej pokožke, lámavých a poškodených vlasov a nechtov. Dlhodobý úbytok železa môže viesť až k anémii, teda chudokrvnosti.

Ako môže vzniknúť v tele nedostatok železa?

Deficitom tohto minerálu zvyknú trpieť najmä ženy v období menštruácie. Podobne aj ženy v tehotenstve či čerstvé mamičky. Na nedostatok železa by si mali dávať pozor aj vegetariáni, aktívni športovci a častí darcovia krvi.

Koľko železa denne potrebujeme?

Bežná denná dávka pre dospelú ženu (cca od 18 do 50 rokov) je 18 mg. Pre porovnanie by muži mali v rovnakom veku denne prijať o približne desať miligramov železa menej! Dávky by, samozrejme, po konzultácii s lekárom mali zvýšiť tehotné a dojčiace ženy, a to väčšinou až na 25 – 28 mg denne.

zdroje železa

Zdroj: Shutterstock®

Ako dodať telu železo?

Samozrejme, jesť potraviny bohaté na tento minerál. Železo z mäsových zdrojov sa napríklad do tela ľahšie vstrebáva. Nájdete ho okrem mäsa aj v tmavozelenej listovej zelenine. Na železo sú bohaté aj vnútornosti, napríklad pečeň. Tej by sa ale tehotné ženy mali strániť, keďže obsahuje aj obrovské množstvo vitamínu A, čo v tehotenstve môže ohroziť plod. O železo sú obohatené aj niektoré produkty, napríklad cereálie alebo cestoviny s vyšším obsahom železa. Železo si môžete dodať aj prostredníctvom výživových doplnkov. Najlepšie je, ak ich jete na prázdny žalúdok, s vodou alebo ovocným džúsom, hodinu alebo dve po jedle.

Najčastejšie potravinové zdroje železa:

  • Mäso: najmä pečeň, vnútornosti, hovädzie mäso, losos, tuniak, tmavé kuracie mäso
  • Ovocie: sušené ovocie, marhule, čierne ríbezle, jahody, maliny, slivky, čerešne
  • Zrná a orechy: celozrnné výrobky, ovsené vločky, výrobky zo sójovej múky, vlašské orechy, slnečnicové alebo tekvicové semienka
  • Zelenina: hlavne strukoviny, ako napríklad biela fazuľa, šošovica, ale tiež červená repa  cibuľa, pór, červená kapusta, rajčiny, hrášok. Jednoznačný prím hrá ale tmavozelená listová zelenina

TIP: Pri nedostatku železa môžete siahnuť aj na bylinky, napríklad na šípkový čaj alebo žihľavu.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Andrea Pilátiková

Andrea Pilátiková

10.01.2014 16:09

v poslednom čase som stále unavená asi dám na to železo

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.01.2014 22:57

dcéra má tento problém a to má 21 rokov je chudokrvná užíva tableky a konzumuje potraviny kde sa nachádza železo dá sa to vyliečiť

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

31.01.2014 22:07

Zatiaľ také problémy nemám, ale dobre vedieť.

Vaše meno:

Juliana Šurkovská

Juliana Šurkovská

28.02.2014 23:54

najlepšie je dodávať telu železo konzumáciou vhodných potravín, aby sme nemuseli užívať lieky, neraz z nich pobolieva žalúdok:)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

12.04.2016 17:11

pekný článok

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

21.05.2020 07:45

Presne môj prípad, často trpím nedostatkom železa, pretože nemám veľmi v obľube mäso. Železo musím dopĺňať inými potravinami a v najhoršom prípade aj doplnkami výživy.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.