Multivitamíny naberajú v poslednej dobe na veľkej popularite. Ľudia veria, že dokážu vyliečiť mnohé ochorenia či minimálne človeku pridať na dobrom zdraví. Čo sú ale skutočne multivitamíny, ako fungujú a fungujú vlastne? V tomto článku sa pozrieme na všetko o multivitamínoch, čo by ste mali vedieť pred tým, ako ich začnete brať!
Univerzálny neexistuje
Multivitamín (alebo jednoducho vitamín) je tabletka, kapsula, prášok, gumový medvedík či tekutina, v ktorej sa skrýva hneď niekoľko vitamínov a minerálov či iných látok (napríklad aminokyselín či byliniek) prospešných pre ľudský organizmus. Existuje mnoho skupenstiev, v ktorých si môžete multivitamíny zakúpiť a ešte viacero je na trhu značiek. Ak by ste hľadali univerzálne zloženie, ktoré by mal multivitamín obsahovať, tak neexistuje. Zloženie, teda ingrediencie a ich množstvo, sa mení so značkou a typom multivitamínu.
Čo však majú multivitamíny spoločné, je to, že sa berú na pravidelnej báze, niekedy dokonca aj dvakrát denne. Sľubovaný účinok sa teda logicky nedostaví hneď po užití jednej tablety, ale pravidelným užívaním doplnku. Aj pre množstvo produktov multivitamínového typu na trhu a ich rozdielnosť lekári odporúčajú poriadne si prečítať zloženie daného multivitamínu, jeho odporúčané dávkovanie a prípadne zvážte aj konzultáciu s lekárom či lekárnikom.
Pozri aj: Olej z melónových jadier urobí s pleťou hotové zázraky: A to nie je všetko!
Štúdie sú neúplné
Tento článok ste si pravdepodobne otvorili preto, aby ste sa dozvedeli, či vám multivitamíny naozaj dopomôžu k vášmu zdravšiemu ja. Často sa totiž online či v tlači dočítate, že znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení so smrteľným následkom, ba dokonca riziko vzniku rakoviny. Štúdie však na takéto vážne tvrdenia nemajú dostatok dôkazov a ich výsledky sú zmiešané. Zatiaľ, čo niektoré tieto tvrdenia podporujú, iné uvádzajú, že sa žiadna pozitívna spojitosť medzi multivitamínmi a rakovinou či infarktom nenašla.
To však neznamená, že multivitamíny nefungujú vôbec. Ukázalo sa, že multivitamíny sú veľmi vhodné pre seniorov, ktorým chýbajú niektoré vitamíny a minerály pre vysoký vek, napríklad vápnik či vitamín D alebo vitamín B12. Ten často chýba aj vegetariánom a vegánom, a to spolu s omega 3 mastnými kyselinami, vápnikom, déčkom, železom a zinkom. Aj ľudia, ktorí majú obmedzenú diétu teda môžu z multivitamínov benefitovať. Multivitamíny sú často odporúčané aj tehotným a dojčiacim ženám po konzultácii s gynekológom.
Pozor na predávkovanie
U multivitamínov je dôležité rozlišovať, či sa s nimi nemôžete predávkovať. Niektoré vitamíny a minerály môžete prijímať vo veľkom množstve, iné zasa nie. Pozor by si mali dávať tehotné ženy, a to najmä na predávkovanie sa vitamínom A, ktorý môže spôsobiť poškodenie plodu. Predávkovať sa môžete vitamínmi rozpustnými v tukoch, teda vitamínom A, D, E a K. Nadmerné množstvá vitamínov rozpustných vo vode telo vylúči samo.
Vyskúšaj: Máš bolesti zo sedavého zamestnania? Toto ti zaručene pomôže!