Zub múdrosti alebo skôr zub problémov?

Reč je o „osmičkách" resp. tretích stoličkách či molároch.

 

Pomenovanie zub múdrosti vznikol podľa toho, že sa prerezáva väčšinou medzi  17. a 25. rokom života, aj keď tento vek neznamená zákonite múdrosť či inteligenciu.

 

Inokedy sa nemusí prerezať vôbec pre dostatok miesta, no môže byť takto rizikom pre vznik cysty či inej komplikácie. Tretí prípad, ten najlepší je, keď zub múdrosti nie je vôbec založený a jednoducho úplne chýba. 

 

Vývoj

Môže sa stať, že o niekoľko desiatok rokov už nebude mať zuby múdrosti takmer nikto? Teoreticky je to možné. Fylogenetický vývoj človeka sa týka aj zubov, čo môžeme pozorovať pri porovnaní pozostatkov zuboradia pračloveka so súčasnou situáciou.

 

Ľudia v minulosti potrebovali lepšie požuť aj surové mäso a oveľa tvrdšiu stravu, v čom im významne pomohli tretie stoličky a väčšia čeľusť či sánka. Ako sa človek vyvíjal, menil sa spôsob života, až došlo k zmenšeniu čeľuste a sánky, priestor pre tretí molár sa zredukoval spolu s potrebou väčšej sily pri žuvaní.  

 

Odporúčame: Vyhrajte 4x Lacalut sensitive systém (pre citlivé zuby)

Zuby múdrosti

Zdroj: Shutterstock®

Problémové zuby

Zuby múdrosti začínajú spôsobovať problémy už pri ich prerezávaní. Vo väčšine prípadov je prerezávanie týchto zubov spojené s bolesťou, ktorá neraz môže vyústiť až do pocitu úpornej bolesti ucha či celej hlavy.

 

Nie je ničím výnimočným, keď sa zub prereže tak, že vidno len jeho časť, zatiaľ čo zvyšok korunky  zostáva stále pod ďasnom. Hovoríme tomu semiretinovaný zub. Takto prerezaný zub je vhodným prostredím pre vznik infekcie spojenej s ešte intenzívnejšou bolesťou. Všetko kvôli tomu, že zvyšky jedla sa tu dobre usádzajú a veľmi ťažko odstraňujú. Je preto vhodnejšie takýto zub zveriť do rúk stomatochirurga. 

 

Odporúčame: TEST: LACALUT - ústna voda a zubná pasta

Zuby múdrosti

Zdroj: Shutterstock®

Keď je problém – extrahujeme

A to je v drvivej väčšine prípadov. Zub múdrosti môže byť odstránený už pred prerezaním. Najmä ak podľa RTG snímky lekár vidí, že je horizontálne uložený, rastie zlým smerom, tlačí na zub pred ním alebo je v ústach málo miesta. Prerezané zuby sa taktiež veľmi ťažko čistia kvôli ich lokalizácii. Riziko vzniku zubného kazu je oveľa vyššie a u pacientov s nedokonalou ústnou hygienou bude lepšie povedať zubom múdrosti zbohom. 

 

Odporúčame: Endodoncia: Skutočnosť o „vytiahnutí nervu“ zo zuba

Zuby múdrosti

Zdroj: Shutterstock®

Osmičky sú problémové aj tým, že majú najvariabilnejší tvar zo všetkých zubov. U niekoho ide len o maličký nevyvinutý kýptik niekde v kosti a u iného môže ísť o mohutný zub, ktorý má 3 či 4 korene. Nočnou morou pre stomatochirurga sú tiež zakrivené korene.

 

V súčasnej dobe sa ale aj na takýto zákrok dá už dôkladne pripraviť a aj keď sa zubný lekár možno zapotí, vy o tom nemusíte vôbec vedieť. Vytrpíte si síce pár minút v zubnom kresle, ale ušetríte množstvo možných prekvapení, ktoré by vám v opačnom prípade tento zúbok prichystal. 

 

Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov

Zuby múdrosti

Zdroj: Shutterstock®

Kedy môže zostať?

Šťastlivci sú tí, ktorí možno ani netušia, že tento zub už majú. Ak nespôsobuje žiadne problémy, je správne zaradený v zubnom oblúku a plní si svoju funkciu plnohodnotne ako iné stoličky, je vhodným kandidátom na zachovanie. Netreba zabúdať na dôkladnú ústnu hygienu, aby v budúcnosti, ak to bude potrebné, mohol poslúžiť ako pilier pri zhotovení protetickej práce (napr. fixného mostíka). 

 

Odporúčame tiež: Umývate si zuby správne? Zistite to!

4 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

13.06.2017 12:30

Neviem prečo je to "zub múdrosti" :) Pre mňa to bol vždy "ten sprostý zub", lebo mi spôsobil neskutočné problémy..

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

13.06.2017 19:09

Veru zuby múdrosti vedia potrápiť...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.12.2017 14:18

skôr zub problémov

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

09.11.2018 11:15

ani ja už nemám tento múdry zub!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE