Mydlica lekárska (lat. Saponaria officinalis, angl. soapwort) nie je rastlina, o ktorej by sme počúvali denne a zo všetkých strán. Je pre verejnosť skôr neznáma, hoci v rámci kozmetického priemyslu takmer nenahraditeľná. Čím to je? Zistite to v nasledujúcom článku!
Nájdete ju takmer všade
Ide o rastlinu z čeľade silenkovité s plodmi – suchými valcovitými tobolkami. Dorastá približne do polmetrovej výšky a v rámci Európy ju nájdete takmer všade. Bez problémov ju objavíte na slnečných a skôr vlhkých miestach vo voľnej prírode, predovšetkým nad brehmi riek, pri potokoch, pri stojatých vodách či popri vlakových koľajniciach a cestách. Vďaka svojej nenáročnosti nie je nič jednoduchšie, než si mydlicu vypestovať vo vlastnej záhrade, avšak nie je vhodné pestovať ju v interiéri, kvôli jej výraznej aróme.
Zaujme ťa: Amalaki: Neuveríš, aké jedinečné bohatstvo v sebe ukrýva!
Je pôvabná a silná zároveň
Biela až ružovkastá farba jej kvetov robí z mydlice mimoriadne jemnú a pôvabnú rastlinu napohľad, hoci v skutočnosti má obrovskú liečivú a skrášľujúcu silu, ktorej ľudia podľahli už v stredoveku. V tom čase mydlicu vo veľkom využívali ako zmäkčovadlo vody alebo čistiaci prostriedok. V minulosti bola tiež hojne využívaná na liečbu zápalov priedušiek, nakoľko má schopnosť rozpúšťať hlieny a uľahčovať vykašliavanie. Vďaka svojej penivosti sa používala aj na výrobu piva. Ako liečivá a skrášľujúca pleťová voda na mastnú pleť sa používal odvar z koreňa mydlice.
Mydlica je preto mydlica, lebo... mydlí?
A prečo názov mydlica? Tipujete správne – naozaj má schopnosť nahradiť mydlo. Mydlica navyše veľmi príjemne vonia a kvitne počas celého leta. Využívané sú z nej predovšetkým korene a podzemky, avšak napríklad kvety mydlice vám vynikajúco poslúžia ako zdravá a voňavá prísada do ovocného alebo zeleninového šalátu. Ale pozor - nepridávajte ich veľa! Využiť ale môžete aj listy a stonky mydlice, pretože ak ich, spolu s koreňom, pol hodiny povaríte v mäkkej vode, dokonalo vám poslúži ako čistiaci prostriedok na citlivé (aj zájdené) tkaniny, ktoré sa bojíte prať v práčke. Reč je najmä o vlne a hodvábe, no poradí si aj s čalúneným nábytkom.
Bude sa ti páčiť: Jesenná ochrana proti chrípke: Poznáš tieto osvedčené grify?
Mydlica a vlasy
Vyššie spomenutý odvar vám, paradoxne, poslúži aj na opláchnutie mastných vlasov pri ich umývaní a neublíži ani citlivej pokožke. Vlasom dodáva čistotu, krásny lesk a zároveň objem. Rastlinu zbierajte buď na začiatku jari alebo potom na jeseň. Časti rastliny sušte na slnku a dobre vetranom mieste. Koreň mydlice si však môžete v sušenej forme zakúpiť vo vybraných lekárňach, v bio obchodoch alebo na internete. Mydlica má antibakteriálne, hojivé a protizápalové účinky. Dokáže hojiť aj zapálené rany a liečiť ekzémy, mykózy, lupienku či akné.
Mydlica ako liek
Uvoľňuje kŕče a lieči reumatizmus či artritídu. Obsahuje takzvané triterpénové saponíny, saponarín, minerálne látky, cukry a fytosteroly. Mydlica má zároveň silu vylučovať jedovaté látky a toxíny z tela. Spomínané saponíny majú schopnosť vo vode peniť, preto je mydlica vo veľkom aj dnes využívaná na výrobu čistiacich prostriedkov a samozrejme, v kozmetických prípravkoch. Je možné až pravdepodobné, že mydlica sa aktuálne nachádza aj vo vašom šampóne, pene do kúpeľa, ústnej vode alebo zubnej paste.
Neprehliadni: Máš problém otehotnieť? Toto sú najčastejšie dôvody neplodnosti!
Neunáhlite sa s jej používaním!
Všetko má však svoje pre a proti. Hoci je mydlica unikátna práve vďaka vysokému obsahu cenných saponínov, na vnútorné použitie ju treba aplikovať veľmi opatrne, pretože vo veľkom množstve tieto látky dráždia zažívací trakt. Ak sa teda rozhodnete užívať mydlicu vnútorne, tak buď len v malom množstve alebo po porade s lekárom.
Odporúčame: Mávaš problémy s menštruáciou? Harmonizuj si svoj cyklus!