Myslíš si, že sex v spánku je blud? Sexsomnia môže byť nebezpečná!

Správame sa ako v bdelom stave, no v skutočnosti spíme. Nazývajú sa parasomnie a ide o poruchy, ktoré sprevádzajú netradičné až abnormálne prejavy počas toho, keď spíme. Patrí sem námesačnosť, rozprávanie zo spánku a tiež aj sexomnia, ktorá nie je ničím iným ako sexom v spánku. Ak o nej počujete prvý raz, v tomto článku vám ju priblížime, povieme vám o jej symptómoch a aj o tom, prečo vzniká.

Náchylnejší sú muži

Prichytili ste sa niekedy uprostred spánku v intímnej chvíľke s vašou partnerkou či partnerom? Potom ste zrejme jedným zo štatistických osem percent ľudí, ktorí trpia sexomniou. Štúdie ukázali, že čo sa pohlavia týka, náchylnejší na praktizovanie sexu v spánku sú muži ako ženy, a to až trikrát. Sexomnia sa ako porucha spánku považuje za pomerne ojedinelú, teda netradičnú. Mnohí pacienti, ktorí ju pritom majú a vedia o nej, sa za ňu hanbia.

Pozri aj: Joga či beh? Tu sa dozvieš, ako cvičiť podľa znamenia zverokruhu!

čo spôsobuje námesačnosť

Zdroj: Shutterstock®

Odhalí vás partner

Podobne ako pri mnohých iných poruchách spánku, tak aj pri sexomnii musí zväčša zakročiť partner, prípadne spolubývajúci či iný človek, ktorý spozná symptómy. Medzi tie sa zaraďuje vynucovanie sexuálnych „hrátok“ od partnera, pohlavného styku, ďalej sem patrí masturbácia, spontánny orgazmus a v neposlednom prípade to, že si daný človek zväčša nič z vymenovaného vôbec nepamätá. Niektorí pacienti sa však počas niektorého z aktov zobudia a nemajú ani poňatia, ako sa k nemu dostali.

Spúšťače sú rôzne

Ako a prečo sexomnia vzniká, to konkrétne nikto nevie. Odborníci sa však domnievajú, že existuje niekoľko spúšťačov, ktoré k nej môžu prispieť, prípadne ju u človeka vyvolať. Jedným z nich je únava, stres, nedostatok spánku, ale aj určité lieky na predpis, alkohol, drogy a najmä nepravidelný a neprirodzený spánkový cyklus pre telo.

Okrem týchto spúšťačov je podľa odborníkov možné, že sexomnia vznikne aj u človeka s niektorými zdravotnými diagnózami, ako napríklad epilepsiou, syndrómom nepokojných nôh, spánkovým apnoe, migrénami, refluxom, ale aj traumatickými poraneniami hlavy. Napokon býva bežná ako sprievodný jav iných parasomnií, teda rozprávania zo sna či námesačnosti.

sex keď spíme

Zdroj: Shutterstock®

Nebezpečná diagnóza

Aj keď sa možno zdá, že sexomnia je celkom neškodná, a to najmä v prípade, ak ide o masturbáciu alebo sex s vlastným partnerom, ktorému to nevadí, v minulosti bola zneužitá aj pri obhajobe násilníkov. Ani u svojho partnera sa však v prípade sexomnie nemusíte stretnúť s pochopením, čo môže postupne viesť k problémom vo vzťahu až k úplnému odcudzeniu, preto je vyhľadanie odbornej pomoci na mieste.

V tomto prípade pomôže, ak budete pripravení a spolu s partnerkou či partnerom si budete viesť denník o vašom spánku. Keď lekár zistí príčinu, sexomnia sa dá celkom úspešne potláčať, napríklad vysadením a nahradením sporných liekov či liečením ochorenia, ktoré sexomniu u vás spôsobuje.

Inšpiruj sa: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Jarka Šmihuľová

Jarka Šmihuľová

12.04.2019 14:54

Keď si zatrtkáte pred spaním, takéto problémy nebudete mať.

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

18.04.2019 13:54

O takejto poruche spánku som nepočula. Zaujímavé

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.