Pravdepodobne ste už počuli, že v ovocí je veľa cukru. Aj denná dávka ovocia by preto mala mať svoje hranice. Vediac, že cukor nie je pre nás až tak skvelý, mali by sme vedieť, ako fruktóza ovplyvňuje naše celkové zdravie.
Niektoré diéty dokonca obmedzujú konzumovanie ovocia alebo ho úplne zakazujú. Fruktóza je tak určite faktor, na ktorý treba dávať pozor a sledovať jeho príjem.
Podľa amerického Ministerstva poľnohospodárstva sa všeobecne odporúča, aby väčšina dospelých žien zjedla zhruba jeden a pol až dve šálky ovocia denne. Celkovo by to teda malo byť maximálne 14 šálok za týždeň. Prekvapivé, však?
Odporúčame: Rozmarín lekársky: Pre tieto dôvody si ho začneš pestovať doma!
Všetko s mierou
Ovocie môže spôsobovať nafukovanie a plynatosť. Za následok to má práve fruktóza. Telo totiž nedokáže fruktózu správne stráviť.
Je tu však jedna vec, ktorej sa určite báť nemusíte. Z ovocia sa zaručene nepriberá. Do vášho jedálnička to určite pridá ďalšie kalórie, no je nepravdepodobné, že to bude mať vplyv na váš pás. Samozrejme, aj pri ovocí platí, že všetko treba jesť s mierou.
Odporúčame: Samozber čučoriedok: Kde a za koľko si ich môžeme nazbierať?
Samozrejme netreba zabúdať na to, že ovocie je tiež zdravým jedlom s mnohými výhodami. Ovocie ako súčasť zdravého stravovania dokazuje, že živiny v ňom obsiahnuté znižujú riziko vzniku niektorých chorôb. Patria medzi ne napríklad cukrovka druhého typu a niektoré druhy rakoviny.
Odborníci varujú, že väčšina ľudí má v hlave zafixované zlé presvedčenie, že čím viac ovocia zjedia, tým lepšie. Bohužiaľ to však nie je pravda. Najlepšie je, ak sa človek bude držať odporúčanej dávky - dve šálky denne. Ak však máte na ovocie veľkú chuť, odporúča sa zvoliť také, ktoré obsahuje menej fruktózy ako napríklad hrozno, ananás či pomaranč.
Odporúčame: Samozber čučoriedok: Kde a za koľko si ich môžeme nazbierať?