Ktorá z nás by ich nemala rada? Kvety vo váze, ako aj kvety všeobecne, vedia nám ženám doslova pohladiť dušu, o to viac, ak sú darované z lásky alebo ako prejav vďačnosti. Rovnako nás však tešia aj kvety, ktoré si kúpime samy pre seba, len tak, pre radosť. A aby nám túto radosť prinášali čo najdlhšie, poradíme vám niekoľko trikov, ako si svoje kvietky užiť čo najdlhšie. Ako udržať kvety vo váze dlhšie čerstvé? Takto!
Gerbery
Nebojte sa do vody s gerberami pridať aj kvapku saponátu. Hoci táto rada neznie dvakrát prívetivo, skutočne spomalí proces vädnutia kvetov.
Bude sa ti páčiť: Kvety v spálni: Zisti, ktoré sú vhodné a s čím ti vedia pomôcť!
Ľalie
V prvom rade je potrebné odstrániť piestiky s peľom, čím nezabránite len nežiadúcim fľakom od peľu, ale tým aj predĺžite životnosť ľalií vo váze.
Ruže
Ide o jedny z najchúlostivejších kvetov, hoci napohľad pôsobia silno a životaschopne. Jednou z babských rád, ako udržať ruže vo váze čo najdlhšie čerstvé a voňavé, je dopriať im teplú vodu (od 35 do 45 °C), pričom voda by mala siahať asi do polovice vázy. Ale pozor! V teplej vode ruže nechajte len obmedzený čas – nie dlhšie, ako dve hodiny. Po tomto čase vodu vylejte a nahraďte ju klasickou – studenou, respektíve vlažnou. Potom už meňte ružiam vodu zhruba každý druhý deň.
Tulipány
V tomto prípade sa konce stoniek zarezávajú rovno a ponorené musia byť v studenej / vlažnej vode len natoľko, aby boli zakryté konce kvetov. Tulipány neobľubujú veľké množstvo vody, resp. im neprospieva prijímanie veľkého množstva vody, nakoľko vtedy prirýchlo rozkvitnú a aj odkvitnú.
Ak sa pustite do hľadania ďalších tipov, ako predĺžiť výdrž tulipánov alebo iných rezaných kvetov, tak môžete natrafiť aj na ďalšie, celkom zaujímavé. Niektoré žienky odporúčajú do vázy s kvetmi pridať lyžičku cukru a lyžičku jablčného octu. Ďalší trik spočíva v hodení medených mincí do vázy, ktoré zabraňujú množeniu baktérií a tvorbe plesní.
A ešte niekoľko overených a užitočných rád:
- Do vody by mala byť ponorená iba stonka kvetu, nie listy – tie obtrhajte, pretože rýchlo podliehajú hnilobe.
- Dobrou voľbou bude aj zakúpenie si špeciálnej výživy pre rezané kvety – vtedy nemusíte vodu každý deň vymieňať, stačí dopĺňať. Poprípade výživu môžete nahradiť tabletkou aspirínu.
- Do vody môžete pridať aj dezinfekčný prostriedok s obsahom chlóru (napríklad Savo). Tento prostriedok zabráni šíreniu mikroorganizmov, ktoré spôsobujú hnitie kvetov.
- Dôležité je správne odrezávať stonky – rez by mal byť šikmý (pri tulipánoch rovný), aby bola plocha rezu čo najväčšia a používajte na to ostrý nôž, nie nožnice. Každý rez má mať maximálne dva centimetre.
- Môžete vyskúšať aj trik s ľadom a každý deň vhodiť do vázy s kvetmi najviac dve kocky ľadu. Práve ľad zabráni tvorbe a šíreniu baktérií vo váze.
- Rezané kvety potrebujú vlažnú vodu, teda nie studenú, ani teplú.
- Stonky kvetov by ste mali zarezávať pravidelne, avšak vždy len ráno alebo večer, ideálne ráno, kedy je v stonke najviac vody, a to každý deň.
- Stonky by nemali byť ponorené viac, ako desať centimetrov.
- Vázu udržujte stále čistú, aby ste zabránili tvorbe baktérií, mikroorganizmov a kalov. Rovnako čistá musí byť aj voda, preto ju meňte každý deň.
- V prípade gladiol sa odporúča odtrhnúť vrchné puky, slnečnice môžete na chvíľku vložiť do horúcej vody, až potom do vázy a sviežosť obľúbených frézií zase predĺžite pridaním octu do vázy.
- Jedným z pravidiel, ktorého by ste sa mali držať je, že kvety vo váze by nemali byť umiestnené do blízkosti zdroja tepla a rovnako by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu.
Máte aj vy svoje domáce a osvedčené triky, ako predĺžiť životnosť a sviežosť kvetov vo váze? Podeľte sa s nami o ne nižšie v komentári!
Odporúčame: Jedlé kvety: Pestrofarebný gastronomický hit, ktorý musíš vyskúšať!
Naposledy aktualizovaný článok: 12.2.2023