Hoci ich nevidno, sú tam. Pesticídy v jedle nikto z nás nechce, ale len málokto s tým reálne niečo spraví. A že si ovocie a zeleninu poctivo umývate? To je síce veľmi potrebné, ale nie každý pesticíd sa nechá odplaviť vodou. S týmto tichým zabijakom sa rozhodne netreba uspokojiť. Možnosť, ako sa vyhnúť pesticídom, totiž existuje. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.
Čo všetko sa skrýva pod lákavým povrchom?
Predajne potravín sú plné krásneho lesklého ovocia a zeleniny, ale to, čo je v nich ukryté, už nevidíme. Nebudeme vám klamať – áno, hovoríme o poriadnej dávke pesticídov. Ak by ste náhodou nevedeli, čo to ten pesticíd je, ide o toxickú látku, ktorá bojuje proti škodcom, ako sú muchy, osy, komáre, roztoče a iné druhy hmyzu. Pesticídy, samozrejme, ničia aj rastliny, burinu a huby, ktoré pestovaným potravinám škodia. Je preto len logické, že čo je škodlivé pre hmyz a rastliny, je škodlivé aj pre ľudí, hoci trochu iným spôsobom.
Pozri aj: Ako rozoznať zdravé ovocie a zeleninu od chemicky ošetreného? Takto!
Pesticídy sú čoraz agresívnejšie
Skutočnosť je taká, že sme vystavení až tridsiatim druhom pesticídov. Navyše, odkedy boli vynájdené prvé pesticídy, mnohí škodcovia sa stali voči nim odolnými, a tak, logicky, museli byť vynájdené oveľa silnejšie látky na ich ničenie. V preklade to znamená, že ovocie a zelenina, ktoré konzumujeme, obsahuje čoraz viac pesticídov. Najviac ich obsahuje hlávkový šalát, jablká, jahody, citróny, brokolica, mandarínky, mrkva či pomaranče. Naopak, najmenej pesticídov bolo objavených v avokáde, kukurici, ananáse, kapuste alebo v cibuli.
K pesticídom patria herbicídy, insekticídy, fungicídy, moridlá a iné. Najpočetnejšie zastúpenie v ničení škodcov majú herbicídy (takmer 60 %), čo sú jedni z najhorších karcinogénov. A ak si teraz náhodou poviete: A čo zákony? Veď predsa musia nejaké existovať! Tak áno, existujú, ale úplne bežne sú porušované, Slovensko nevynímajúc. Vedeli ste napríklad, že pesticídy majú veľmi negatívny vplyv na tvorbu spermií?
Ženy však na tom nie sú o nič lepšie – následkom pesticídov im klesá počet vajíčok. A to ani nehovoríme o ich vplyve na celkový hormonálny systém! Bolo preukázané, že pesticídy sú dokonca schopné vyvolať rakovinu prsníka, astmu, Alzheimerovu chorobu, cukrovku alebo autizmus. V obrovskom riziku sú predovšetkým deti a tehotné ženy.
Neprehliadni: Chutné a vražedné? Na tieto škodlivé potraviny si daj pozor!
Vedeli ste, že...
- pesticídy nie sú pre človeka stráviteľné?
- pesticídy sú vo vode nerozpustné?
- pesticídy nájdete aj v repelente (s obsahom DEET) a rôznych dezinfekčných prostriedkoch?
- s pesticídmi v tele sa už rodíme, ak sa nachádzajú aj v tele matky?
Dokážete sa pred nimi chrániť?
Ako sa teda pred pesticídmi môžete chrániť? Sústreďte sa na bio potraviny od poctivých miestnych farmárov, pretože drvivá väčšina z nich pesticídy neobsahuje! V rámci ekologického poľnohospodárstva sú totiž pesticídy absolútne zakázané. Pýtate sa, ako sa potom títo farmári chránia pred škodcami? Je to jednoduché – zvýšenou starostlivosťou o plodiny, plením alebo častejším kosením trávnatých plôch, prípadne si pomáhajú preparátmi na čisto prírodnej báze. Ak ste si predsa len zakúpili ovocie alebo zeleninu v bežnom obchodnom reťazci, dajte si tú námahu a umyte ich v octe, ideálne jablčnom alebo vínnom, namiesto vody.
Zaujme ťa: Babička bylinkárka radí: Tieto májové bylinky si určite nazbieraj!
Dokonca sa odporúča na čistenie ovocia a zeleniny od pesticídov aj jedlá sóda, lepšie povedané, roztok z jedlej sódy. Riešením je aj ovocie a zeleninu umyť vo vode a ošúpať, na druhej strane sa však práve v šupke mnohokrát nachádza to najcennejšie pre náš organizmus. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, myslite v prvom rade na svoje zdravie a na kvalitu toho, čo jete.