Aj u vás sa z času na čas objaví nepríjemný opar na pere? Znamená to, že vo vašom vnútri vyčíňa herpesový vírus. Ten potichu prebýva takmer v každom z nás (podľa WHO ho majú až dve tretiny populácie), no len u niekoho sa skutočne prejaví a vyberá si svoju daň, keď dôjde k oslabeniu imunity organizmu. Aj keď sa herpesový vírus nedá úplne vyliečiť a vyhnať z tela von, dokážeme zmierniť jeho príznaky a prípadne predísť jeho vonkajším prejavom úplne, a to i prírodným spôsobom. Aké sú prírodné lieky na herpes?
Príznaky herpesu
Ako vlastne spoznáte, že máte herpes? Ako už bolo naznačené vyššie, najčastejším prejavom je jeden väčší opar alebo súbor menších oparov v okolí pery, no môže sa vyskytnúť i vo vnútri úst či v intímnej oblasti. Opary pritom môžu byť mokvavé, môžu páliť i opúchať a sprevádzať ich môže aj únava, nižšia teplota či nevrlosť. Liečba herpesu trvá približne 10 až 14 dní, no v prípade, keď užijete lieky alebo prírodné prostriedky, liečba sa môže o niekoľko dní skrátiť.
Inšpiruj sa: Aké sú najlepšie diéty pre rok 2020? Odborníci to vidia takto!
Na výžive záleží
Ak ešte nie ste nositeľom herpesového vírusu, môžete sa jeho udomácneniu vo vašom organizme v prvom rade vyhnúť pomocou dodržiavania jednoduchých pravidiel. Tie zahŕňajú vyhýbanie sa nechráneným sexuálnym aktivitám s človekom, ktorý prejavuje symptómy herpesu. Vyhnite sa tiež orálnemu sexu a bozkávaniu. Na pozore sa majte najmä vtedy, ak trpíte autoimúnnym ochorením, ktoré prirodzene znižuje obranyschopnosť organizmu.
Okrem toho môžete herpesu predísť, ak:
- budete jesť zdravú a vyváženú stravu plnú živín (jedzte najmä zeleninu oranžovej a červenej farby),
- doplníte aminokyselinu L-lyzín, ktorú nájdete v kuracom či morčacom mäse alebo strukovinách,
- budete konzumovať viac divokých rýb pre doplnenie omega-3 mastných kyselín,
- sa zásobíte zinkom, ktorý hľadajte v organickom mäse, najmä v pečeni či hovädzom, ale aj v špenáte či v tekvici.
Z potravy sa ďalej preventívne vyhnite produktom, ktoré na organizmu pôsobia zápalovo. Menovite: rafinovanému cukru, alkoholu, cigaretám, polotovarom a kyslým výrobkom, ako je ocot, citrusy či paradajky. Nekonzumujte ani výrobky bohaté na arginín, teda múčne jedlá či čokoládu.
Doplnky stravy či esenciálne oleje
Keďže herpes sa zvykne prejaviť po oslabení imunity alebo vtedy, keď telu chýbajú určité potrebné látky a živiny, je dobré poradiť sa s lekárom o tom, ako chýbajúce nutrienty do tela doplniť. Niekedy je to totiž iba prostredníctvom stravy beh na dlhé trate. Na zváženie je preto užívanie rôznych doplnkov stravy obsahujúcich vitamíny B, C či zinok a L-lyzín. Proti zápalu môžu pomôcť antivirózne bylinky ako baza, echinacea či cesnak a na lokálne ošetrenie bolestivého herpesu je vhodné použiť balzam s extraktom z citróna.
Z esenciálnych olejov, ktoré možno použiť na lokálne ošetrenie bolestivých herpesových miest, pomôže olej z čajovníka alebo klinčekový olej. Sú známe pre svoje antibakteriálne a protizápalové účinky a často sa nimi liečia práve kožné problémy. V prípade, že je pre vás čistý esenciálny olej príliš aromatický, rozmiešajte ho v lyžici kokosového alebo jojobového oleja.
Zaujme ťa: Zisti, čo je najväčšia epidémia súčasnosti a nauč sa s ňou bojovať!