Ľudskému telu často chýbajú vitamíny a minerály, o čom niet pochýb a potvrdí vám to každý lekár. V snahe doplniť ich rýchlo, jednoducho a bez práce, siahame po rôznych produktoch a medzi ne patria aj vitamínové vody. Reklamy tvrdia, že nie je nič lepšie a vitamínové vody by mali byť súčasťou nášho každodenného pitného režimu. Ale je to pravda?
Čo sú vitamínové vody?
Možno sa niektorí z vás opýtajú celkom jednoduchú otázku – čo to vlastne sú vitamínové vody? Ide o vodu obohatenú o vitamíny a minerály, ktoré ľudský organizmus v súčasnosti najviac potrebuje. Často obsahujú magnézium, béčka, céčko, ale aj selénium a iné prospešné zložky. Javia sa tak ako pohodlná a veľmi jednoduchá cesta ku zdraviu, no odborníci bijú na poplach. To, čo výrobcovia propagujú ako zdravú vodu bez pridaných chemických látok, môže byť len časovaná bomba.
Pozri aj: 3 najhoršie potraviny pre zuby: Tieto radšej konzumuj s mierou!
Sladká voda denne doma
Tí, čo majú s vitamínovou vodou osobnú skúsenosť, určite vedia, že nejde o vodu bez chuti. Nechutí teda ako voda priamo z vodovodného kohútika. Dokonca tieto vody nie sú ani číre, ale zafarbené. Výrobcovia síce uvádzajú, že nie sú zafarbené umelými farbami, sladkú chuť im môže dodávať aj celkom obyčajný cukor.
V niektorých prípadoch je v týchto vodách dokonca viac cukru ako v coca-cole, čo nie je žiadna výhra, keď si predstavíme, že niektorí ľudia vitamínovými vodami nahradili svoj celodenný príjem tekutín. Práve kvôli cukru môžete skončiť s vážnymi zdravotnými problémami, napríklad s obezitou. Samozrejme, česť výnimkám.
Keď je vitamínov priveľa
Ďalšou spornou témou pri vitamínových vodách je to, koľko vitamínov denne vlastne organizmus potrebuje. Áno, je pravda, že vitamíny B a C často chýbajú v ľudskom tele, no niektoré vody ich obsahujú až príliš. Telo si však vitamíny nikdy neukladá a prebytok vylučujeme prostredníctvom moču. Preto v tomto prípade jednoducho neplatí – „čím viac vitamínov, tým lepšie“.
A ako to už býva pri mnohých potravinách, aj pri vitamínových vodách si musíte pred samotnou kúpou prečítať zloženie výrobku. Nejde ani o lacný špás, keďže pollitrovka vitamínovej vody vás môže vyjsť aj na 1,50 eura, ak nie viac. Preto sa nenechajte obalamutiť dobrým marketingom a pred kúpou sa presvedčte o tom, že to, čo kupujete, vám prospeje a neublíži.