Útulné miestečko, vlastná kancelárska stolička, k tomu vlastný pracovný stôl a počítač – nielen o tom je práca v kancelárii.
Mnohým takýto spôsob práce veľmi vyhovuje, pretože ide o fyzicky nenáročnú prácu. Avšak okrem výhod má takýto typ práce aj svoje nevýhody. Každý druh práce v sebe ukrýva tajomstvá, ktoré zistíme postupom času.
Práca v kancelárii, teda sedavé zamestnanie, so sebou prináša rôzne zdravotné komplikácie, o ktorých vás nik dopredu nebude informovať, respektíve vám o nich pri nástupe do zamestnania nik nepovie. O aké zdravotné problémy ide a ako sa s nimi vysporiadať?
Odporúčame prečítať: DIY: Zrnkami ku krásnej pleti - kávová pleťová maska
Čo spôsobuje sedavé zamestnanie?
- Syndróm karpálneho tunela – je to bežný problém dnešného moderného kancelárskeho robotníka. Pri tomto ochorení je vyvíjaný vysoký tlak na nerv v zápästí, ktorý dodáva impulzy k pohybu rúk. Môže tak dôjsť k necitlivosti, slabosti alebo k poškodeniu svalov na ruke a prstoch. V takom prípade je potrebné podstúpiť ambulantný operatívny zákrok.
- Bolesť v spodnej časti chrbta – k sedeniu na zadku niekoľko hodín denne, pridajte k tomu zlé držanie tela a výsledok môže byť zničujúci. V takomto prípade je dôležité začať posilňovať spodnú časť chrbta, posilňovať brucho a zlepšiť držanie tela.
- Stres a hluk majú vplyv na psychiku – neustále zvonenie telefónu, zvuk neustále fungujúcej tlačiarne, možno nepríjemný spolupracovníci a iné kancelárske zvuky môžu v skutočnosti predstavovať zdravotné riziko. Bolo preukázané, že kancelársky hluk môže viesť k vyššej úrovni stresu a nižšej motivácii a teda k nižšiemu pracovnému výkonu.
Čo keby sme vám povedali, že sa s rôznymi problémami „kancelárskeho života", môžete vysporiadať veľmi jednoducho? A to prostredníctvom cvičenia. Všetko, čo k tomu potrebujete, je stolička alebo pracovný stôl a, samozrejme, aj chuť. Tieto cviky môžete pokojne vykonávať aj vo svojej kancelárii počas prestávky alebo aj počas pracovnej doby – keď vás iné oči nevidia :).
Odporúčame prečítať: Nechtík lekársky – Ako si pripraviť liečivý čaj alebo masť?
Pre pevnejšie bruško si sadnite na stoličku, vystrite sa a začnite k sebe priťahovať vaše nohy. Najprv každú zvlášť, a potom obe naraz. Vyskúšajte aj postranné priťahovanie nôh, a to tým spôsobom, že si sadnete na bok a opäť začnete priťahovať nohy. Nezabúdajte však, že váš chrbát by mal byť stále vystretý. Na záver pridajte rotovanie vaším trupom a uvidíte, že sa budete cítiť skvelo. Viete, čo je na tom najlepšie? Vôbec nemusíte vstať zo stoličky!
Odporúčame prečítať: Mikroneedling - metóda, ktorá naštartuje tvorbu vlastného kolagénu
Chcete posilniť svoju vrchnú časť tela? Tak vyskúšajte jednoduché cviky, ktorých cieľom je zapojiť váš trup, narovnať chrbticu, zvýšiť prísun kyslíka do vášho tela a maximalizovať krvný obeh. Skúste tento strečing, s ktorým si vytvarujete vaše ruky priamo v kancelárii. Tieto posilňujúce cviky sú ideálne na začiatku dňa, pre tzv. naštartovanie alebo na konci dňa.
Odporúčame prečítať: Tipy na prvú pomoc - bolesti brucha a žalúdka
Ak chcete do cvičenia zapojiť aj spodnú časť tela, vsaďte na tieto kancelárske cviky. Sú zamerané na spodnú časť tela tak, aby ste si spevnili stehná a natiahli nohy po celodennom sedení. Stále sa môžete cítiť fit, pretože tieto cviky zlepšia váš krvný obeh a vytvarujú stehná, boky a zadok.
Odporúčame prečítať: Čo je fototyp a do akého sa zaradiť?