Trápia ťa afty? Toto sú najčastejšie príčiny ich vzniku!

Niektorí sa s aftami nestretli ani raz, mnohých naopak trápia pravidelne. Tieto nepríjemné a bolestivé pľuzgiere v ústnej dutine vznikajú z rozličných príčin. Na vine býva napríklad látka, ktorá v ústach vyvolá podráždenie alebo aj deficit niektorých vitamínov. Taktiež môžu byť afty príznakom vážnejšieho ochorenia. V článku sa dozviete, aké sú najčastejšie príčiny ich vzniku a ako sa pred nimi chrániť.

Čo sú afty?

Afty zaraďujeme medzi najčastejšie ochorenia ústnej dutiny. Ide o menšie bolestivé vriedky, ktoré sa objavujú na vnútornej strane pery alebo líca, na jazyku i podnebí. Afty mávajú belavú alebo žltkastú farbu a zvyčajne sú jasne ohraničené červeným lemovaním. Tieto pľuzgiere sa vyskytujú v rôznych veľkostiach. Dosahujú priemer od 0,5 až do 3 centimetrov. Týmto ochorením sú najviac ohrozené ženy a mladší jedinci do 35. roku života. Na dotyk sú afty citlivé a bolestivé, niekedy dokonca jemne krvácajú. Ich povrch je mäkký.

Ešte pred vznikom samotného vriedku môže človek na konkrétnom mieste pociťovať bolesť či pálenie. Neskôr začína táto oblasť belieť a objavuje sa pľuzgier. Ten sa hojí v priemere jeden až dva týždne. Afty sa zvyčajne vyskytujú len po jednom, vo vážnejších prípadoch dochádza k viacnásobnému výsevu. Ich typickou črtou je, že u mnohých jedincov sa ich výskyt pravidelne opakuje. Postihnutej osobe môžu spôsobovať bolesť pri prežúvaní jedla aj pití. Človek ich tiež môže cítiť pri bežnej reči.

Odporúčame: Manželstvo predlžuje život: Tu je vysvetlenie, ako je to možné!

bolestivé afty

Zdroj: Shutterstock®

Prečo afty vznikajú?

Afty si ľudia veľmi často spôsobujú vlastnou neopatrnosťou. Tieto bolestivé vriedky totiž môžu vznikať napríklad po neúmyselnom zahryznutí si do mäkkého tkaniva v dutine. Ohrození sú viac ľudia, ktorí majú zlozvyk hrýzť si pery alebo práve vnútornú stranu líc. Taktiež sa stáva, že je miesto mechanicky podráždené zubnou kefkou, protézou alebo strojčekom. Vinníkom môžu byť zubné pasty, hlavne tie s obsahom sodiumlaurylu sulfátu. V mnohých prípadoch stoja za výskytom áft potraviny, najmä kyslejšie ovocie, ako kivi či ananás.

Niekedy je príčinou afty infekcia, narušenie ústnej mikroflóry, oslabená imunita a premnoženie baktérií. Náchylnejší na vznik tohto problému sú ľudia, ktorí trpia nedostatkom železa alebo vitamínov C či B12. K ich tvorbe ďalej prispieva dlhodobé užívanie antibiotík, konzumácia horúcich jedál, koreniny či fajčenie. Niektorým môžu tiež škodiť potravinové farbivá. Nemalý vplyv má aj stres, ktorý má negatívny dopad na celý organizmus.

vyšetrenie lekárom

Zdroj: Shutterstock®

Môžu byť príznakom vážnejšieho ochorenia

Príčiny áft sú niekedy aj vážnejšie. Tieto bolestivé pľuzgieriky totiž môžu signalizovať nejaký zdravotný problém, najmä ak sa objavujú príliš často. V niektorých prípadoch bývajú sprievodným javom alergie na konkrétnu potravinu alebo aj alergie na peľ drevín. Spájané sú napríklad s celiakiou. Ohrozené sú teda osoby, ktorých imunitný systém neznáša lepok. Bolestivé vriedky v ústnej dutine ďalej môžu byť príznakom mnohých imunologických chorôb.

Taktiež poukazujú na niektoré očné ochorenia alebo nesprávnu funkciu čriev. Afty sú jedným zo signálov Crohnovej choroby, ktorá patrí medzi zápalové ochorenia tráviaceho traktu. Najčastejšie postihuje tenké alebo hrubé črevo a okrem iného sa prejavuje aj únavou, bolesťami brucha alebo zvracaním. Na afty sú náchylnejší i reumatickí pacienti. Ak vás trápi veľké množstvo áft, ktoré sa dlho hoja a stále sa vracajú, prekonzultujte svoj zdravotný stav s lekárom!

liečba áft

Zdroj: Shutterstock®

Nezabúdajte na prevenciu!

Afty vám pomôžu poraziť rôzne anestetické roztoky z lekárne na výplach ústnej dutiny. Vyskúšať tiež môžete kloktať odvar z harmančeka, repíka alebo šalvie. Liečbu sa oplatí podporiť i probiotikami a zvýšeným prísunom vitamínu C. Niektorí odporúčajú prikladať na pľuzgieriky strúčik cesnaku alebo dezinfikovať postihnuté miesto kvalitným čistým alkoholom.

Ak vás afty trápia pravidelne, dodržujte niekoľko preventívnych opatrení. Dávajte pozor na to, po akých činnostiach alebo potravinách vám vriedky vznikajú. Ak vám afty spôsobuje napríklad spomínané kyslé ovocie, radšej sa mu vyhýbajte. Používajte zubnú kefku s mäkšími štetinkami. Skoncujte so zlozvykom obhrýzania pier a ďasien. Taktiež dávajte pozor, aby vám nechýbali potrebné vitamíny a minerálne látky.

Pozri aj: Ako najlepšie oprať funkčné oblečenie? Tieto tipy ti pomôžu!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

12 komentárov

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

26.04.2018 08:28

Aj jaj, bohuzial ich mavam aj ja

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

26.04.2018 10:24

prvý raz o tom počujem

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

26.04.2018 10:32

s aftami mám aj ja skúsenosť, je to nepríjemné a ťažko sa ich zbaviť..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

26.04.2018 17:45

teraz som mala na jazyku, hrôza, začala som brať doplnky na podporu imunity, uvidíme

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

26.04.2018 18:50

Afty sa mi niekedy objavili tak raz za rok .. Neviem presne z čoho boli , asi z nejakej potraviny, alebo som si nechtiac zahryzla do mäkkého tkaniva v ústach .. ??!! Nie je to vôbec príjemné ,nemohla som ani jesť ..Potom zmizli ,po 3 dňoch ..

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

26.04.2018 21:48

Našťastie afty nemávam,ale môjho manžela občas potrápia...a tak ako je písané v článku - bolia ho a má problém s jedením.

Vaše meno:

Tim Brage

Tim Brage

27.04.2018 00:14

Vitamin B komplex rozbit na prasok(alebo odsypat z tobolky ,v ktorej uz prasok je) a po umyti zubov si ten prasok naniest na postihnute miesto tesne pred spanim.Na druhy den akoby odvial.
Mozno pouzivat na vsetky infekcie v ustnej dutine,aj na tie v okoli zubov,ci pri prvych naznakoch pred nachladenim(kloktat silny koncentrat B komplex))
Rovnako ako aj na kozi ho mozno pouzivat .

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

27.04.2018 15:49

taky mívám afty a není to příjemné, musím jíst víc vitamínů

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

03.05.2018 07:34

žiaľ aj ja mávam problém z aftami ako náhle sa mi vyčerpaním alebo stresom oslabí imunita ..bum zjavia sa aj afty a bolia

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

04.05.2018 15:44

afty som tiež mávala ale v poslednej dobe sa mi akosi konečne vyhýbajú

Vaše meno:

Soňa Špiková

Soňa Špiková

07.06.2018 21:22

Dostavam ich a otrasne to boli

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.06.2018 22:30

Naštastie som ich ešte nemala a to mám po 50siatke

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.