Maliny sú chutným a hlavne zdravým letným ovocím. Ľahko ich nazbierame v záhradke a aj v obchodoch sú lepšie dostupné. Sezóna tohto bobuľového ovocia je v plnom prúde.
Vedeli ste však o tom, že kým samotné plody uspokoja naše chuťové poháriky, listy tejto rastliny dokážu pomôcť nášmu zdraviu? Dokonca obsahujú cenné minerály, vitamíny a iné dôležité látky. Prečítajte si, čo všetko dokážu malinové listy ponúknuť nášmu telu a aké zdravotné problémy vyriešia!
Ostružina malinová a jej listy - aké sú účinky listov ostružiny malinovej?
Ostružina malinová je krík dorastajúci do výšky 1,5 až 2 metre. Rastlina nie je náročná na pestovanie, potrebuje kvalitnú pôdu so živinami, slnko a dostatok vlahy. Ostružinu nájdeme rásť voľne v prírode, napríklad na rúbaniskách a ľudia ju často pestujú i doma v záhrade. Jej plody majú po dozretí sýtoružovú farbu, sú chutné a plné vitamínov a minerálnych látok.
Na liečebné účely sa však zbierajú listy ostružiny. Ideálny je zber listov z divorastúcich kríkov. Natrhať si ich môžete od mája až do jesene, no vhodné je hlavne obdobie, kedy rastlina kvitne. Listy môžete po nazbieraní nechať voľne uschnúť na tienistom mieste, kde budú mať dostatočný prísun vzduchu. Pri použití sušičky dávajte pozor, aby teplota nepresiahla 40 °C.
Zber malinových listov a sušenie na zimu - TAKTO využijete ich liečivú silu na 100%!
Ak chcete účinky listov ešte znásobiť, postupujte trochu inak. Zelené časti rastliny nechajte najskôr zvädnúť v tieni, čo potrvá okolo 10 hodín. Potom ich prejdite valčekom a umiestnite do plátenného vrecka, ktoré ponechajte v teple 24 až 48 hodín. Nakoniec ich vyberte a postupujte už ako pri klasickom sušení. Tento proces navyše dodá listom i lákavejšiu arómu.
Odporúčame: Mužská vs. ženská pleť: Sú naozaj natoľko odlišné?
Liečivé malinové listy - aké sú výhody malinových listov?
Malinový list obsahuje značný podiel vitamínu C, a tiež organické kyseliny a triesloviny. Je veľmi účinný pri uvoľňovaní brušných a menštruačných kŕčov a pozitívne vplýva na celý proces trávenia. Zastavuje preháňanie a iné tráviace ťažkosti a vplýva na vylučovanie moču a potu.
Tým napomáha telu zbavovať sa škodlivých toxínov, preto je vhodný ako doplnok pri detoxikačnej kúre. Listy majú tiež protizápalové účinky, urýchľujú hojenie rán a eliminujú bolesti hlavy.
Odvary z malinových listov sú účinné pri zápaloch ústnej dutiny, podporujú liečbu rôznych kožných problémov a zlepšujú stav kŕčových žíl. Malinový list taktiež pomáha zmierňovať symptómy ochorení močových ciest, bojuje proti horúčke, nádche a prechladnutiu.
Bude vás zaujímať: Cirok: Zdravá a bezlepková obilnina
Recepty na čaj z malinových listov
Malinové listy vás prekvapia svojou sviežou chuťou. Najčastejšie sa z nich v ľudovom liečiteľstve pripravujú odvary a liečivé čaje, prípadne sú používané ako prísada do čajových zmesí.
POSTUP: Na prípravu čaju budete potrebovať 2 až 3 lyžice čerstvo narezaných listov ostružiny. Ak použijete sušené listy, stačí jedna čajová lyžička. Malinové listy zalejeme 2,5 dcl vriacej vody a necháme lúhovať okolo 15 minút. Denne si doprajte jednu alebo dve šálky ešte teplého nápoja.
Využitie listov maliny - kedy sa užíva čaj z malinových listov?
Čaj z malinových listov blahodarne vplýva na ženské pohlavné orgány. Pomáha pri menštruačných bolestiach a posilňuje svalstvo maternice. Veľmi vhodný je pre ženy vo vysokom štádiu tehotenstva, kedy jeho pravidelná konzumácia môže znížiť riziko závažného krvácania počas pôrodu.
Tento čaj taktiež skracuje čas pôrodných bolestí a celkovo dokáže uľahčiť pôrod. Keďže čaj podporuje sťahy maternice, nie je vhodný pre tehotné ženy v prvom trimestri. Čaj sa užíva tiež pri hnačke a zápche a je vhodný pre deti a batoľatá. Použiť ho môžete rovnako na kloktanie a výplachy ústnej dutiny pri zápaloch a bolesti v hrdle.
Bude vás zaujímať: Ako by mala vyzerať nápaditá svadobná torta?
Tinktúra z malinových listov ako nálev z malinových listov
Na kŕčové žily a kožné problémy, akými sú akné či ekzémy, je výborným pomocníkom tinktúra z malinových listov. Tá sa aplikuje priamo na postihnuté miesto trikrát denne. Výborná je však aj ako prísada do kúpeľa.
POSTUP: Na jej prípravu budete potrebovať čerstvé listy ostružiny, kvalitnú pálenku a sklenenú fľašu. Pri výrobe sa držíme pomeru 1:5, čiže na 100 gramov listov pripadá 500 ml pálenky a podobne. Vďaka tomuto pomeru si ľahko pripravíte toľko tinktúry, koľko potrebujete.
Malinové listy dôkladne umyjeme a pokrájame na menšie kúsky. Vo fľaši ich následne zalejeme alkoholom približne 1 cm nad úroveň listov. Nádobu uzavrieme, odložíme na tmavé miesto a zmes necháme macerovať dva týždne. Po uplynutí doby tinktúru scedíme a uskladníme v tmavej nádobe. Takto ju budete mať poruke vždy, keď budete potrebovať.
Liečivá moc malín - pleťová maska z malinových listov
Ingrediencie:
5 čerstvých malinových listov
- 1 PL medu
- 1 PL jemných ovsených vločiek
Postup: Vezmeme čerstvé malinové listy a dôkladne ich umyjeme. Následne ich poriadne rozdrvíme. Pridáme med a jemné ovsené vločky a dôkladne vymiešame jednotnú zmes. Nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 20 minút. Potom pleť opláchneme vlažnou vodou, jemne osušíme uterákom a ošetríme pleťovým krémom.
Táto domáca pleťová maska je dobrá na hydratáciu a hlavne upokojenie podráždenej a citlivej pleti. Poskytuje jej aj jemný exfoliačný účinok.
Aktualizovaný článok: 14.06.2024
Aktualizovaný článok: 14.06.2024