Prvá pomoc pri uštipnutí včelou, osou, sršňom: Osvedčená cibuľa už je pasé!

Prvá pomoc pri uštipnutí včelou

Neviem ako vás, ale mňa rodičia stále učili, že s prírodou sa netreba zahrávať. A hlavne nie so včelami, osami či sršňami. Pretože čím viac sa človek zaháňa a snaží sa tieto malé tvory odohnať, tým viac ich vyprovokuje, čím sa stávajú „agresívnejšie“. Práve vtedy vzniká vyššie riziko, že vás tento hmyz aj bodne. Našťastie, platí, že vás bodne iba raz (to platí v prípade včiel), no aj toto jediné bodnutie si zapamätáte na dlhú dobu. Prvá pomoc pri uštipnutí včelou - čo skutočne pomáha?

Toto potrebuješ vedieť:  Ako spoznáš rôzne uštipnutia hmyzom? Zisti, čo ťa vlastne napadlo!

Uštipnutie včelou,  uštipnutie osou, uštipnutie sršňom

Počas leta sa s týmto blanokrídlym hmyzom stretávame, dá sa povedať, na každom kroku. Preto riziko bodnutia je pomerne veľké. Samotný štípanec však nie je žiadnym problémom a dokonca nemusí byť ani bolestivý. Dôležité v tomto prípade je, aký druh hmyzu vás vlastne bodol a čím bol nakazený.

Viete, ktorý hmyz je najmierumilovnejší? Je to čmeliak, preto bodnutie ním je veľmi zriedkavé. Rovnako to platí aj v prípade včiel – teda len dovtedy, kým sa cítia bezpečne. Ak vznikne akýkoľvek podnet, ktorý môžu vyhodnotiť ako ohrozujúci, vtedy dokážu zaútočiť svojím žihadlom, ktoré obsahuje jed blanokrídleho hmyzu. 

Naopak, osa a sršeň patria medzi agresívny hmyz, ktorý môže u človeka vyvolať alergickú reakciu. Mimochodom, práve na tieto dva druhy hmyzu by ste si mali dávať najväčší pozor, pretože dokážu bodať opakovane.

Pozri aj:  Veľký HOROSKOP NA AUGUST 2024

ako ošetriť bodnutie hmyzom
Shutterstock®

Prvá pomoc pri uštipnutí osou a poštípanie včelou

Ak sa stane, že vás niektorý druh blanokrídleho hmyzu poštípe, respektíve bodne, tak základným pravidlom je – vyčistiť ranu. Ako prvé sa uistite, že vám v tele neostalo zabodnuté žihadlo. Ak áno, tak ho vyberte prostredníctvom pinzety alebo prostredníctvom nechtov a, samozrejme, ranu očistite vodou.

Čo sa týka domácej liečby, tak jediné, čo vám pomôže, je cibuľa. Teda, aspoň doposiaľ cibuľa bola považovaná za najlepší liek na zmiernenie prípadného opuchu alebo inej alergickej reakcie. Vôbec sa to nezmenilo a platí to aj dnes. Ale existujú aj ďalšie domáce triky, ktoré vám pri bodnutí hmyzom pomôžu a trúfame si povedať, že sú príjemnejšie ako vôňa cibule.

Pozri aj: Prvá pomoc pri objavení kliešťa - takto ho správne vyberať

Postup ošetrenia - čo robiť v prípade uštipnutia hmyzom?

V prvom rade vyskúšajte kocky ľadu alebo mrazenú zeleninu. Ľad pomáha zmierniť opuch, ale aj bolesť, ktorú môžete pri bodnutí hmyzom pociťovať. Ďalším známym liekom je propolisová masť alebo propolisová tinktúra či dokonca aj obyčajný med. Ak nahliadneme do kuchyne, tak na bodnutie hmyzom tiež môžete použiť jablčný ocot, ktorý stačí naniesť na vatový tampón a jemne vklepávať na bolestivé miesto.

  • A čo potraviny? Okrem už spomínanej cibule môžete vyskúšať uhorku alebo zemiaky. Uhorka má antibakteriálne, upokojujúce a chladivé účinky, zatiaľ čo škrob obsiahnutý v zemiakoch sťahuje ranu a zmierňuje bolesť.
  • Ak sa nachádzate v prírode, tak ďalší trik, ktorý sa odporúča pri bodnutí hmyzom vyskúšať, je hlina zmiešaná s vodou. Údajne stačí si takto vytvoriť „blato“ a to naniesť na ranu. Tu však pozor, aby ste si ranu nezaniesli a možno to neskôr neoľutovali.

Odporúčame: Opaľovanie od A po Z: Ako zaistiť dostatočnú ochranu pokožky a predísť rakovine, úpalu či spáleniu pokožky?

alergická reakcia po bodnutí hmyzom
Shutterstock®

Príznaky bodnutia a miesto vpichu - aké môžu byť lokálne reakcie?

Bodnutie hmyzom alebo inými typmi vpichov môže vyvolať rôzne lokálne reakcie, ktoré sú často závislé od typu zranenia, individuálnej citlivosti a reakcie imunitného systému. Tu sú niektoré z najbežnejších príznakov a lokálnych reakcií, ktoré sa môžu objaviť na mieste vpichu:

1. Začervenanie

Miestne začervenanie je bežnou reakciou, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného prietoku krvi do oblasti vpichu. Toto je znak toho, že imunitný systém reaguje na zranenie.

2. Opuch

Opuch alebo edém je spôsobený nahromadením tekutiny a zápalových buniek v tkanive. Tento opuch môže byť mierny, ale v niektorých prípadoch môže byť aj výraznejší.

3. Bolesť a svrbenie

Bodnutia zvyčajne vyvolávajú bolesť a svrbenie. Bolesť môže byť spôsobená podráždením nervových zakončení v oblasti vpichu, zatiaľ čo svrbenie je často výsledkom uvoľnenia histamínu v reakcii na bodnutie.

4. Zápal

Lokálny zápal sa môže prejavovať zvýšenou teplotou alebo sčervenaním okolo miesta vpichu. Zápal je súčasťou prirodzenej imunitnej odpovede organizmu a pomáha bojovať proti potenciálnym infekciám.

5. Pľuzgiere

V niektorých prípadoch sa na mieste vpichu môžu objaviť pľuzgiere, najmä ak došlo k intenzívnej alergickej reakcii alebo podráždeniu.

6. Krvácanie

Lokálne reakcie môžu zahŕňať aj malú krvácanie, najmä ak došlo k poškodeniu ciev. Toto krvácanie je zvyčajne minimálne, ale môže sa stať, ak je vpich hlboký.

7. Alergické reakcie

Niektorí jedinci môžu mať závažnejšie alergické reakcie, ktoré sa prejavujú nie len lokálnymi príznakmi, ale aj celkovými symptómami ako sú ťažkosti s dýchaním, opuch tváre a krku, alebo niektoré gastrointestinálne problémy.

Reakcia na bodnutie a miesto vpichu môže byť veľmi rôznorodá. V prípade, že sa objavia známky závažnej alergickej reakcie alebo ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako zvyčajne, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Správne ošetrenie a starostlivosť o miesto vpichu môžu pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky a urýchliť hojenie.

Pozor na alergickú reakciu! A čo robiť v prípade alergickej reakcie?

Pre niektorých ľudí môže byť bodnutie hmyzom smrteľné a u iných dokáže vyvolať alergickú reakciu, ktorá nie je len o miernom opuchu. Dokonca pri bodnutí môžeme hovoriť aj o anafylaktickom šoku, ktorý môže byť sprevádzaný stratou vedomia, problémami s dýchaním či poklesom tlaku. V takom prípade je nutné vyhľadať lekársku pomoc!

Ďalšími príznakmi alergickej reakcie na bodnutie hmyzom sú:

  • malátnosť,
  • pocit na zvracanie,
  • sťažené dýchanie,
  • začervenanie tváre,
  • nadmerný opuch.

Základným pravidlom, ktoré by ste mali ovládať pri bodnutí hmyzom, je nehýbanie končatinou. Ak vás hmyz bodne do končatiny, tak by ste ňou nemali príliš hýbať, aby ste zabránili rýchlemu šíreniu jedu do celého organizmu.

Zaujme ťa:  Bodnutie hmyzom: Na tieto pravidlá prvej pomoci nikdy nezabúdaj!

Aktualizované na 28.07.2024

Aktualizovaný článok: 28.07.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.07.2019 06:55

Trik s hlinou je zaujímavý, ak k sa nachádzame v prírode.

Vaše meno:

ode

ode

01.08.2024 16:58

no neviem či by som tam dával hlinu a zanášal tak infekciu. ja som raz takto v španielsku použil piesok a dosť sa to zapálilo potom :D, čiže zemina asi tiež nič moc čo sa týka zápalových baktérii a tak :D

Alena Hocková

Alena Hocková

02.07.2019 17:12

Ďakujeme za cenne rady. O mnohých som netušila. Človek nikdy nevie, kedy sa zídu.

Vaše meno:

Dr.Johnky

Dr.Johnky

31.07.2024 14:25

...fajčiari môžu priložiť na miesto vpichu špičku horiacej cigarety....je to drastické ale zvýšená teplota inaktivuje jed....najmä v prípade bodnutia sršňom...

Lenka Čajová

Lenka Čajová

13.07.2019 17:48

super poučné na toto obdobie :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.07.2019 22:29

Dobrá rada nad zlato a hlavne v tomto letnom období

Vaše meno:

Lucia Šintálová

Lucia Šintálová

13.07.2019 22:47

Užitočné rady, syna poštípala na zahrade osa, napadla ma len cibuľa, už budem vedieť, že i uhorka pomáha.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

17.07.2019 12:20

mne tiež pomáha priloženie ľadu na poštípané miesto

Vaše meno:

Roman

Roman

31.07.2024 19:16

Tá pinzeta je omyl, žihadlo treba odstrániť z boku niečím ostrým. Pinzetou sa akurát vytlačí jed z vačku do rany

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.