Spadol vám do vienka kusisko kreatívneho ducha, k tomu máte šikovné ruky, čas a chuť tvoriť? Tak v tom prípade máme pre vás skvelý návod! Rastlinné terárium je doplnok, ktorý oživí každú domácnosť, terasu či balkón a výborné na ňom je, že si ho môžete vytvoriť presne podľa svojich predstáv a svojej fantázie. My vás len málinko usmerníme, ako na to. Vyskúšate?
O kúsok prírody viac aj v domácnosti
Ak ste z tých, ktoré sa vždy pri slove terárium trošku zháčia a predstavia si sklenený príbytok plazov alebo obojživelníkov, v tomto prípade môžete zostať úplne pokojné. Vypátrali sme totiž návod na výrobu terária, naplneného rastlinkami, čím si vytvoríte dokonalú a efektnú dekoráciu do domácnosti či originálny a vlastnoručne vyrobený darček.
Ak vás to zaujalo, pohodlne sa usaďte a predtým, než sa pustíte do práce, pozrite si naše tipy, ako si toto rastlinné terárium vytvoriť. Rastlinné terárium, nazývané tiež florárium, je akoby malou záhradkou v skle. Vo vašej domácnosti to vďaka nemu zase o čosi viac ožije a to doslova, nakoľko ide o živé kvety či rastliny.
Bude sa ti páčiť: Chce to zmenu? Vyrob si ozdobné strapce a oživ svoj byt či šatník!
Rastliny v skle ako správna voľba
Áno, mať v dome alebo byte umiestnené kvety a rastliny v bežných kvetináčoch – to nie je žiadna výnimočná vec. Ale čo také rastliny v skle? To už je iná káva a zaručene zaujme každú návštevu. Výroba takéhoto terária pre rastlinky je mimoriadne jednoduchá a navyše naozaj trendová a obľúbená po celom svete. Do skla si môžete umiestniť napríklad kaktus, skalničku, prasličku, bonsaj alebo sukulent, ale aj akúkoľvek inú tropickú rastlinu. Mimoriadne efektné býva aj použitie machu či malej orchidei.
Čo budete ešte potrebovať?
Použiť môžete tak zaváraninové poháre, pokojne aj staré obité poháre či starú sklenenú konvicu na čaj, ako aj akúkoľvek inú sklenenú nádobku či dózu s pevným dnom, napríklad pohárik, ktorý vám zostal z vonnej sviečky. Rastliny v skle si udržujú permanentnú vlhkosť a ďalšou výhodou je, že takýto „domov“ rastliny dostatočne chráni.
Na ozvláštnenie si pripravte aj menšie kamienky, piesok, mušle alebo štrk na odvodňovanie proti plesniam a hnilobe, ako aj kôru zo stromov alebo mach a čokoľvek, čo sa vám bude k rastlinke hodiť, ideálne prírodného charakteru. Potrebovať budete, samozrejme, trošku vhodnej zeminy a väčšiu lyžicu alebo menšiu lopatku.
Neprehliadni: Nahliadni s nami pod pokrievku: Prečo treba poznať bouquet garni?
Ako na to?
Postup je skutočne veľmi jednoduchý. Sklenenú nádobu si vyčistite a osušte. Na dno nasypte menšiu vrstvu kamienkov alebo položte kúsok machu. Môžete pridať aj vrstvu kôry zo stromov, kvôli efektu. Nasleduje vrstva vhodnej zeminy, ktorej výška bude závisieť od veľkosti koreňov rastlinky. Zeminou však určite nešetrite. Spravte do nej jamku, do ktorej vložíte rastlinu a korene starostlivo zasypete zeminou.
Do jednej nádoby môžete, pravdaže, zasadiť aj viacero rastlín, záleží od ich veľkosti a od priestoru v nádobe. Nemali by sa však priamo dotýkať steny nádoby. Poriadne zatlačte a polejte, prípadne ešte pridajte trošku machu. Hotovo. Teraz už len nádobku umiestnite na slnečné miesto. Rastliny v takomto teráriu nezabudnite pravidelne zalievať, aby vám robili radosť čo najdlhšie.
Odporúčame: Kokedama alebo guľa z machu: Netradičná bytová dekorácia