Nepatrí k tým omáčkam, po ktorých by sa všetci zalizovali. Kôpor má totižto celkom výraznú arómu a chuť, ktorá nie je úplne každému po vôli. No na druhej strane, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí si na kôprovej omáčke radi pochutia. A to je rozhodne skvelé, pretože aj keď sa to nezdá, kôpor obsahuje množstvo vitamínov a minerálov.
Kôpor možno na prvý pohľad vyzerá ako burina, ktorá nemá v záhrade svoje miesto. No opak je pravdou. V skutočnosti ide o zdravú rastlinu, ktorá má zároveň aj liečivé účinky. Obsahuje vitamín C, ale aj vitamíny F a B, betakarotén, železo, vápnik, draslík, ale aj kyselinu olejovú.
Má antibakteriálne účinky, je nápomocný pri nespavosti, pomáha pri poruchách trávenia, ale najviac cenený je pre jeho močopudné účinky, ktoré sa osvedčili pri zavodnení organizmu.
A, samozrejme, kôpor sa využíva aj v kuchyni. Hodí sa do omáčok, dresingov, marinád, do nakladaných uhoriek a pod. Ak chcete dať kôpru šancu, tak odporúčame kôprovú omáčku.
Odporúčame aj: Edamame pripravené na 3 rôzne spôsoby: Ktorý si zamiluješ?
Zdroj: Depositphotos
Kôprová omáčka
- ¼ pohára bieleho jogurtu
- ¼ šálky majonézy
- 1 lyžica čerstvej citrónovej šťavy
- 1 strúčik cesnaku
- ½ lyžičky cibuľového prášku
- 1 lyžica nasekaného čerstvého kôpru
V menšej miske zmiešajte jogurt, majonézu, citrónovú šťavu, cesnak, cibuľový prášok a kôpor. Hotovú omáčku alebo skôr dresing dáme do chladničky odležať.
Podávame s pečenou špargľou či grilovanou zeleninou, k pečenému mäsku, môžete ju použiť aj ako dresing do šalátu. Táto kôprová omáčka je však skvelá aj ako dip k hranolkám a pod.
Babičkina kôprová omáčka
- 50 g masla
- 2 lyžice hladkej múky
- 750 ml mlieka
- 1 šľahačková smotana
- čerstvý kôpor
- soľ
- šťava z citróna
Do hrnca dáme maslo a necháme ho roztopiť. Dáme dole zo sporáka a pridáme múku, ktorú spolu s maslom vymiešame dohladka. Opäť dáme na sporák a krátko popražíme. Prilejeme mlieko a za stáleho miešania varíme približne 10 minút.
Následne prilejeme smotanu a necháme omáčku prevariť. Pridáme soľ a citrónovú šťavu podľa chuti. Do hotovej omáčky vmiešame nasekaný čerstvý kôpor. Ak sa vám zdá omáčka hustá, prilejte mlieko na zriedenie a chvíľku povarte. Ak sa vám zdá omáčka hustá, prilejte mlieko na zriedenie a chvíľku povarte. A ak by sa vám nedajbože spravili v omáčke hrudky, použite tyčový mixér a omáčka bude zachránená.
Vyskúšaj aj: Domáce chipsy z cukety na 3 rôzne spôsoby
Zdroj: Depositphotos
Kôprová omáčka so smotanou
- 50 g masla
- 60 g hladkej múky
- 1 l hovädzieho vývaru
- 200 ml smotany na šľahanie (33 %)
- kôpor
- soľ a mleté čierne korenie
- jablčný ocot
- cukor
V prvom rade si pripravte zásmažku. Do hrnca dajte maslo a nechajte ho úplne roztopiť. Stiahnite zo sporáka a vmiešajte múku. Opäť dajte na sporák a pár minút popražte. Prilejte asi 1 dcl vývaru a miešajte, aby sa vám nevytvorili hrudky. Postupne prilievajte vývar a premiešavajte. Nakoniec osoľte a okoreňte. Základ na kôprovú omáčku priveďte k varu, prikryte pokrievkou a na miernom ohni nechajte variť cca 30 minút.
Do základu vmiešajte smotanu, priveďte k varu a varte 2 minúty. Omáčku zložte zo sporáka a vmiešajte nasekaný čerstvý kôpor. Omáčku už nevarte! Len dochuťte soľou, octom a cukrom – omáčka má byť mierne sladko kyslá.
Omáčku podávajte so zemiakmi a vajíčkom uvareným natvrdo alebo s knedľou a pečeným mäskom.