Chutné egreše, ktorých sezóna práve prichádza sú vhodné nielen do letných dezertov či koláčov, ale aj do domácich zaváranín.
Hoci toto ovocie u nás nie je veľmi populárne, určite sa oplatí vyskúšať domáci egrešový džem alebo marmeládu. Skvelo sa hodia nielen na natieranie pečiva, ale aj do palaciniek či tortových korpusov.
Ako správne pestovať?
Egreš je ovocný ker pripomínajúci ker ríbezle, ktorý dorastá do výšky 1 – 1,5 m. Jeho plody sú malé oválne bobule, ktoré môžu byť zelenej, žltej alebo červenej farby. Táto dlhoročná rastlina patrí medzi teplomilné druhy, preto je ideálne vysádzať ju na slnečné miesta v záhrade. Dariť sa jej bude v neutrálnej alebo zásaditej pôde s dostatočným množstvom živín.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Krajšia pleť vďaka egrešom
Toto obľúbené letné ovocie ukrýva v sebe veľké množstvo vitamínov a minerálov. Egreše obsahujú vitamíny A, B, C, E, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú a z minerálnych látok draslík, zinok, horčík, fosfor, mangán, vápnik, železo a sodík.
Do svojho jedálnička by ich mali zaradiť ľudia s vysokým cholesterolom a trpiaci srdcovo-cievnymi chorobami. Egreše pomáhajú pri osteoporóze, sú skvelou prevenciou proti vzniku rakoviny, podporujú trávenie a vďaka vysokému obsahu vitamínu C posilňujú imunitu. Pri vonkajšom použití vyhladzujú vrásky na pleti a majú priaznivý účinok pri hojení rán.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Domáci egrešový džem
Recept:
- 500 g marhúľ
- 500 g egrešov
- 500 g želírovacieho cukru
Marhule umyjeme, vykôstkujeme a pokrájame na menšie kúsky. Potom očistíme a umyjeme aj egreše. Všetko ovocie dáme do hrnca a varíme približne 10 minút. Postupne pridávame cukor a varíme ďalej. Keď je všetko ovocie rozvarené, horúci džem plníme do pohárikov. Nakoniec môžeme vysterilizovať pri 90 °C približne 10 minút.
Odporúčame prečítať: Pozor na zväčšujúce znamienko
www.shutterstock.com