Aj keď ho nazývame čajom, v podstate s ním nemá nič spoločné. Je to odvar z lístkov cezmíny paraguajskej a nie zo stromu čajovníka. V Južnej Amerike patrí medzi najobľúbenejšie nápoje, označuje sa aj za nápoj priateľstva. Jeho pitie je určitý rituál medzi rodinou či priateľmi, ktorý má svoje pravidlá.
Odvar z cezmíny si obľúbili indiáni ešte pred objavením Ameriky, ktorý cezmínu považovali za posvätnú rastlinou. Pili ho najmä pre jeho posilňujúce účinky ako náhradu kávy. My ho až tak nepoznáme, je pre nás niečím exotickým aj keď je v Európe už niekoľko storočí. Možno sa vám zapáči - dokáže povzbudiť, zvýšiť výkon pri práci, no je jemnejší ako káva a netvorí sa na ňom závislosť.
Odporúčame prečítať: Prečo by ste mali poznať senovku grécku?
Horký, citrusový, ale aj sladkastý
Cezmína je ker dorastajúci až do 15 metrov, má oválne lístky dlhé 5-10 cm. Rastlina má biele kvety, ktoré sa objavujú od októbra do decembra. Plody podobné brusnici má od marca do júna. Na nápoj sú vhodné mladé lístky, ktoré sa sušia, drvia, osievajú a v niektorých oblastiach aj pražia. Technika spracovávania sa líši, zásada je však tá, že zmes by sa mala zaliať horúcou vodou – nie však vriacou – inak by bol odvar horký.
Odporúčame prečítať: Bylinkové čaje: Ktorý si vybrať a kedy ich radšej nepiť?
Existuje viacero druhov maté. Spomenuli sme, že sa môže, ale nemusí pražiť. Tiež sa do čajovej zmesi môžu pridať rôzne koreniny, bylinky, alebo iné čaje. Môžeme si vychutnať napríklad maté s kokosom, citrónovou trávou, kvetmi kaktusu alebo s mätou. Jeho chuť tak môže byť trpká, horká, citrusová, ale aj sladkastá. Vždy je však silná a úplné iná, než sme zvyknutí, preto si na ňu budete musieť zvyknúť.
Rovnomerné povzbudenie vďaka mateínu
Maté je pôvodný názov pre nádobku – vydlabanú tekvicu - z ktorej sa odvar pije. My ju voláme kalabasa a „slamka“, cez ktorú sa nápoj pije je bombilla. Ide o špeciálnu kovovú rúrku, ktorá má na konci sitko, aby sa do nej nedostali kúsky sušiny. Pri skupinovom pití maté platí niekoľko pravidiel, napríklad, všetci pijú zásadne z jednej kalabasy cez tú istú bombillu. Maté by ste nemali sladiť ani inak dochucovať, ale ani v Amerike to často nedodržiavajú. Napríklad pri príprave nápoja deťom ho ochucujú mliekom a cukrom.
Odporúčame prečítať: Kalisia voňavá - elixír života
Sušina z cezmíny obsahuje antioxidanty, aminokyseliny, vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, železo, horčík, magnézium, vápnik a sodík. Najdôležitejšou zložkou, ktorá zapríčiňuje povzbudivé účinky maté je mateín – špeciálny derivát kofeínu. Percentuálne je ho viac ako kofeínu v káve, no uvoľňuje sa pomalšie, preto povzbudenie prichádza pozvoľna a rovnomerne. Nemali by ste vypiť viac ako 5 šálok denne.
Povzbudí, dobre naladí a zaženie pocit hladu
- Má povzbudzujúce účinky, stimuluje činnosť srdca, zlepšuje výkon
- Zabraňuje vytváraniu kyseliny mliečnej, a tým únave, pomáha pri strese a záťaži
- Zaháňa pocit hladu, odbúrava tukové vrstvy, je vhodný pri redukčných diétach
- Posilňuje imunitný systém, odvádza z tela škodlivé látky, pôsobí proti alergiám
- Pomáha znižovať hladinu cholesterolu a udržiava správnu hladinu cukru v krvi
- Upokojuje nervový systém, pomáha ľuďom s poruchami spánku
- Upravuje trávenie a chuť do jedla, pomáha pri zápchach, má močopudné účinky
Shutterstock.com