Cuketové placky sú tou najlepšou pochúťkou, akú si môžete z cukety pripraviť. Počas leta sa ich proste nevieme dojesť. A ak si k ním pripravíte tradičné grécke tzatziky zo šalátovej uhorky, o dokonalý pokrm máte postarané.
Z cukety sa pripravuje množstvo chutných pokrmov – napríklad cuketová pomazánka či plnená cuketa, ktorá je skvelou voľbou aj na večeru. Tipov a receptov z cukety je naozaj nespočetné množstvo a jeden vám dnes prinášame. Vyskúšajte cuketovo-mrkvovú polievku. Je hotová raz-dva a prázdne bruška zasýti behom chvíľky.
A prečo vôbec cuketu v kuchyni používať aj častejšie? Hlavne preto, že má nízku energetickú hodnotu. To znamená, že je nízkokalorická, nakoľko je z 90 % tvorená len vodou. Podľa jej nutričného profilu platí, že na 100 g má len 20 kalórií. Samozrejme, nezabúdajte aj na fakt, že obsahuje množstvo vitamínov i minerálov. Oplatí sa ju teda využívať v kuchyni aj častejšie.
Odporúčame: Rýchla cibuľová polievka pre tých, ktorí jej chuť ocenia
Na cuketovo-mrkvovú polievku potrebujeme:
- 2 väčšie cukety
- 4 mrkvy
- 1 cibuľu
- cca 3 strúčiky cesnaku
- 1 stredne veľký zemiak
- vodu
- olivový olej
- soľ, čierne mleté korenie, drvenú rascu, kurkumu
Najskôr začneme cuketou. Tú si poriadne umyjeme, odrežeme oba konce a nakrájame na kocky. Následne si očistíme mrkvu a rovnako ju nakrájame na kocky. Cibuľku si narežeme najemno a cesnak očistíme. Napokon si očistíme aj zemiak, umyjeme ho a nakrájame na kocky.
Do hrnca si nalejeme olivový olej, necháme rozpáliť a orestujeme si cibuľku. K cibuľke pridáme mrkvu a chvíľku ju popražíme s cibuľkou. Pridáme drvenú rascu, pretlačený cesnak, zemiak a cuketu. Všetko zalejeme vodou (tak, aby bola všetka zelenina ponorená poprípade pridajte viac vody, ak máte radšej tekutejšie polievky) a necháme variť. Varíme dovtedy, kým všetka zelenina úplne nezmäkne. Pred dovarením pridáme 1 lyžičku kurkumy a podľa potreby soľ a čierne korenie.
Po dovarení polievku rozmixujeme do hladkého krému. Podávame ju s krutónikmi alebo opečeným toastom. Prajeme vám dobrú chuť!