Niekto dokáže cibuľu jesť ako jablko. Jednoducho sa s chuťou do nej zahryznú a vychutnávajú si jej celkom výraznú chuť, ktorá nie je úplne každému po vôli. Podobne to je aj s cesnakom a napríklad takou cesnakovou polievkou, ktorá neosloví hneď každého. No keď sa jedná o opečenú cibuľu alebo cesnak, ich chuť je úplne iná, je jemnejšia a lahodnejšia. A tak to je aj v prípade tejto klasickej cibuľovej polievky, ktorú možno aj vy poznáte ako našu tradičnú cibuľačku.
Tá naša sa náramne podobá na francúzsku cibuľovú polievku s tým rozdielom, že táto francúzska sa prelieva do keramických misiek, na vrch ktorých sa ukladá plátok syra. Polievka sa tak dáva ešte následne zapiecť do rúry. Poďte však spolu s nami ochutnať našu tradičnú cibuľačku.
Na cibuľovú polievku potrebujeme:
- 800 g cibule
- 1 lyžica bravčovej masti (možno nahradiť olejom a maslom)
- 2 lyžičky kryštálového cukru
- 1 lyžica hladkej múky
- 1 liter vývaru
- soľ a čierne korenie
- bagetky, olivový olej a syr na strúhanie
Cibuľu si očistíme a nakrájame na približne 1 cm široké kolieska. Do hrnca si dáme bravčovú masť (tú môžete nahradiť olivovým olejom zmiešaným s maslom) a polovicu cibule dáme opražiť. Cibuľu pražíme dovtedy, kým nechytí zlatistý nádych. Keď sa začne cibuľa pripekať, pridáme k nej aj zvyšnú cibuľu. Takto dosiahneme zaujímavú kombináciu chutí samotnej cibule.
Akonáhle cibuľa zmäkne, pridáme kryštálový cukor a necháme ho rozpustiť. Cibuľu následne poprášime hladkou múkou a poriadne miešame dovtedy, kým múka nepohltí časť masti. Pridáme 1/3 vývaru, aby cibuľa neprihorela. Necháme chvíľu dusiť, pridáme zvyšný vývar, podľa potreby osolíme a okoreníme. Polievku necháme na sporáku prebublávať približne 20 minút.
Medzitým si pripravíme bagetky k polievke. Bagety nakrájame na šikmé kúsky, ktoré preložíme na plech, pokvapkáme olivovým olejom a posypeme nastrúhaným syrom. Bagetky grilujeme približne 5 minút pri 200 °C. Hotovú polievku podávame s opečenými bagetkami. Prajeme vám dobrú chuť!